אירן בדרך לפצצה - סבא"א תסתפק בגינוי בלבד

למרות הממצאים החמורים שהצביעו על כך שפניה של טהרן לנשק גרעיני, צפויה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית להסתפק בהצהרה שלפיה היא מביעה "דאגה רבה" ממהלכיה של הרפובליקה האיסלאמית - בשל לחץ סיני-רוסי. בינתיים, עורכת אירן ניסוי בטילי נ"ט

הדוח החמור הצביע על כך שפניה של אירן לפיתוח פצצה גרעינית, אבל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) ממשיכה להימנע מלנקוט צעדים אופרטיבים נגד הרפובליקה האיסלאמית. דיפלומטים מסרו הערב לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי למרות ממצאי הדוח המטרידים, צפויה סבא"א להסתפק בהבעת "דאגה רבה" ממהלכיה של טהרן - ותו לא.

לפי טיוטת הצעת ההחלטה נגד אירן, שחלקים ראשונים ממנה פורסמו אתמול, תימנע הסוכנות מלהציב לרפובליקה האיסלאמית אולטימטום בעקבות התנגדותן של סין ורוסיה למהלך - שהפעילו לחצים כבדים כדי לרכך אותו.

נציגה של אירן בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, עלי עסכר סולטאנייה, הגיב הערב על ההחלטה והבהיר: "לא נפסיק את תכנית הגרעין שלנו אפילו לשניה אחת. ההצהרות הללו רק יחזקו את הנחישות שלנו להתקדם בה הלאה". בתגובה על המהלך הצפוי בסבא"א, לא תשלח אירן נציג לדיונים שתקיים הסוכנות ונוגעים לצורך לנקות את המזרח התיכון מנשק גרעיני.

מי שהחליטה לנקוט צעדים מעשיים הרבה יותר מסבא"א היא שוויץ, שהכריזה הערב על הטלת עיצומים על 111 גופים שונים המזוהים עם אירן - בשל החשש מפיתוח תכנית הגרעין שלה.

משמעות ההחלטה היא הטלת מגבלות על פעילותן העסקית של הארגונים המזוהים עם אירן שצורפו לאותה "רשימה שחורה" וכן איסור על חברות הפועלות בשוויץ לקיים עמן קשרי מסחר או לספק להם סחורה שעלולה לשמש לטובת פעילות צבאית.

אירן ממשיכה להתריס: עורכת תרגיל נ"מ

בזמן שבקהילה הבינלאומית מתקשים לגבש חזית אחידה ותקיפה נגד טהרן, ממשיכים אנשי משמרות המהפכה במרוץ החימוש. צבא אירן החל הערב תרגיל נ"מ, ולפי סוכנות הידיעות הממלכתית "אירנ"א" - מטרתו היא הגנה על מתקני הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית.

לפי הדיווח, יימשך התרגיל ארבעה ימים והוא ייערך באתר במזרח אירן. בין היתר, ייעשה בו שימוש בתותחים מתקדמים, במערכות מכ"ם ובמערכות טילים שונות. בסוכנות הסבירו כי התרגיל נועד "להגביר את ההיערכות מול איומים אפשריים באירן, ובייחוד על מרכזי העצבים הגרעיניים והרגישים והאחרים של הרפובליקה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת