ברק: "אם הייתי אירני - כנראה הייתי רוצה נשק גרעיני"

בריאיון שהעניק שר הביטחון ברק לרשת האמריקנית PBS, הוא תוקף את המאמצים האירניים לאטום ואת ההשהייה בהטלת הסנקציות על אירן: "אם זה הולך כמו ברווז ונראה כמו ברווז, זה ברווז". לדבריו, "לישראל יש לכאורה נשק גרעיני אבל זה לא משנה. אם אירן תשיג נשק גרעיני - זה יהיה סיפור אחר לגמרי"

אהוד ברק, היה רוצה נשק גרעיני? (AP)

בהמשך לעיסוק הנרחב סביב אפשרות לתקיפה ישראלית באירן ולפיצוץ המסתורי במחסן הנשק במדינה, התראיין היום שר הביטחון אהוד ברק לרשת הטלוויזיה האמריקנית PBS, והתייחס לסדרת הניסויים האחרונה באירן ולמאמצי הרפובליקה האסלאמית להגיע ליכולת גרעינית, כפי שנחשפו בדוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

"הם נחושים להשיג יכולת גרעינית", אמר ברק למראיין צ'רלי רוז, "אף אחד מסדרת הניסויים שהם ערכו לא יכול להיות מוסבר אחרת מאשר ניסיון להשיג נשק גרעיני. אם זה הולך כמו ברווז ונראה כמו ברווז - זה ברווז". שר הביטחון הוסיף ואמר כי אם הוא היה אירני, סביר להניח שגם הוא היה רוצה שמדינתו תייצר נשק גרעיני.

לדבריו, "הם לא עושים את זה רק בגלל ישראל. הם מסתכלים מסביב ורואים את מרוץ החימוש הגרעיני: להודים יש פרויקט גרעין, וכך גם לפקיסטן, סין, קוריאה הדרומית וגם לרוסיה. סדאם חוסיין ניסה את זה, בשאר אסד ניסה את זה, לישראל לכאורה יש את זה אבל זה לא באמת משנה - אירן גרעינית זה סיפור אחר לגמרי".

ברק גם דיבר על מתקפת נאט"ו בלוב, שהייתה אחד הגורמים להפלת משטרו של מועמר קדאפי. "אם משטר קדאפי היה משיג נשק גרעיני, אף אחד לא היה מעז לתקוף בלוב", הדגיש. "שאלתי מנהיג אמריקני מה היה קורה בכווית אם לסדאם הייתה יכולת גרעינית, והוא אמר לי שארה"ב לא הייתה נכנסת לעימות הזה".

אירן: "הפיצוץ - תאונה במהלך ניסוי צבאי נגד ישראל"

הפיצוץ העז שבמהלכו נהרגו 17 אנשי משמרות המהפכה בבסיס הטילים האירני בשבת האחרונה, נגרם כתוצאה מתאונה בזמן ניסוי ומחקר בנשק שעשוי היה לפגוע בישראל - כך הבהיר היום הרמטכ"ל האירני חסן פירוזבדי בהתייחסות רשמית ראשונה לסוכנות הידיעות האירנית ISNA. בין ההרוגים בפיצוץ, היה הגנרל הבכיר במשמרות המהפכה חסן מוקדם, שעמד בראש תכנית הטילים האירנית ונקבר בטקס ממלכתי בהשתתפות בכירי ההנהגה באירן.

דבריו של הרמטכ"ל מבהירים באופן רשמי את מה שנטען עד כה באירן, ולפיו מקור הפיצוץ הקטלני אינו בחבלה ישראלית או אמריקנית. עם זאת, הבהיר הגנרל האירני שהפעילות הצבאית שהתקיימה בבסיס, הייתה יכולה להיות הרת גורל עבור ישראל. "לתקרית האחרונה ולפיצוץ אין שום קשר לישראל או לאמריקה", אמר פירוזבדי, "אבל תוצאות המחקר, שבמהלכו אירעה התאונה הזו, עשויות להוביל למכה בפרצוף של ישראל ובכוח הכיבוש שלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת