אירן: "הפיצוץ - תאונה במהלך ניסוי צבאי נגד ישראל"

הפיצוץ בבסיס הטילים באירן נגרם במהלך ניסוי צבאי שתוצאותיו היו עלולות להיות הרסניות לישראל - כך מסביר היום הרמטכ"ל האירני. בדבריו, הוא שולל אפשרות שחבלה ישראלית או אמריקנית הובילה לפיצוץ, אך מסביר שהניסוי נועד "להוביל למכה בפרצוף של ישראל"

הפיצוץ העז שבמהלכו נהרגו 17 אנשי משמרות המהפכה בבסיס הטילים האירני בשבת האחרונה, נגרם כתוצאה מתאונה בזמן ניסוי ומחקר בנשק שעשוי היה לפגוע בישראל - כך הבהיר היום הרמטכ"ל האירני חסן פירוזבדי בהתייחסות רשמית ראשונה לסוכנות הידיעות האירנית ISNA.

בין ההרוגים בפיצוץ, היה הגנרל הבכיר במשמרות המהפכה חסן מוקדם, שעמד בראש תכנית הטילים האירנית ונקבר בטקס ממלכתי בהשתתפות בכירי ההנהגה באירן.

דבריו של הרמטכ"ל מבהירים באופן רשמי את מה שנטען עד כה באירן, ולפיו מקור הפיצוץ הקטלני אינו בחבלה ישראלית או אמריקנית. עם זאת, הבהיר הגנרל האירני שהפעילות הצבאית שהתקיימה בבסיס, הייתה יכולה להיות הרת גורל עבור ישראל.

"לתקרית האחרונה ולפיצוץ אין שום קשר לישראל או לאמריקה", אמר פירוזבדי, "אבל תוצאות המחקר, שבמהלכו אירעה התאונה הזו, עשויות להוביל למכה בפרצוף של ישראל ובכוח הכיבוש שלה".

במקביל, מעצמות העולם ממשיכות להתקדם בצמצום האפשרויות לדרכי הפעולה נגד תכנית הגרעין האירנית, אחרי פרסום דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. על פי הפרסום בסוכנות הידיעות "רויטרס", שישה נציגים מהמעצמות המובילות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, גרמניה ובריטניה - מנהלים שיחות מרתוניות לקראת פגישת 35 נציגי ועדת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית – מחר ומחרתיים.

במקביל אומר היום שר האנרגיה הטורקי טאנר אילדיז כי למדינתו אין שום כוונה לסייע לאירן בתכנית הגרעין שלה. "אירן היא שכנה חשובה שלנו ויש לנו עסקי מסחר של גז ונפט, אבל שיתוף פעולה בנושא אנרגיה גרעינית לא נמצא על סדר היום.", אמר. 

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת שנציגים ממדינות ערב ונציגים ישראלים עומדים להשתתף בשבוע הבא בסבב שיחות מיוחד בוינה כדי לנסות ולצמצם את כמות הנשק הגרעיני במזרח התיכון, אירן עדיין לא אמרה אם היא מתכוונת לשלוח נציגים לשיחות. כך אמרו בכירים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. הנציגים יקיימו את הפגישות ב 22,23 בחודש נובמבר במטה הסוכנות הבינלאומית של האו"ם