הרמטכ"ל גנץ: "מות הרב מרצבך - טעות שלנו"

"אנחנו מצרים על מותו של הרב דן מרצבך", כך אמר היום הרמטכ"ל בני גנץ בפני חברי ועדת חוץ וביטחון של הכנסת - והצהיר כי לצה"ל אחריות מלאה על הטרגדיה בה נורה הרב על ידי חייל במחסום שגרתי שהוקם בדרום הר חברון

הרמטכ"ל בני גנץ (חדשות 2)

צה"ל סיים את תחקיר מותו של הרב דן מרצבך, תושב עתניאל, מאש חייל צה"ל בדרום הר חברון. הרמטכ"ל סיכם היום את האירוע הקשה בפני חברי ועדת חוץ וביטחון של הכנסת ואמר: "ברור לנו כי המוות נגרם כתוצאה מטעות שלנו ולא של הרב".

"אנחנו מצרים על מותו של הרב", הוסיף גנץ באוזני חברי הכנסת. מתחקיר צה"ל עלה כי החייל שפתח באש לעבר רכבו של מרצבך, פעל בניגוד לנהלים כשלא החל ב"נוהל מעצר חשוד" לפני שירה לעבר המכונית בה נסע הרב ז"ל. בעקבות האירוע, הורה שר התחבורה ישראל כץ להתקין תאורה בכביש 60 שבו אירע הירי.

באירוע נורו שמונה קליעים לעבר המכונית. למרות האירוע הקשה, אמרה בתו של מרצבך ז"ל כי היא אינה כועסת על צה"ל, או על החייל שפתח באש.

גנץ: "צה"ל יידרש לפעולה התקפית משמעותית בעזה"

מוקדם יותר אמר הרמטכ"ל לחברי הוועדה כי צה"ל יידרש לפעולה התקפית משמעותית ברצועת עזה. לדברי גנץ, "פעולה כזו נדרשת בעקבות ההסלמה בדרום והפגיעה בנפש ובשגרת החיים של התושבים".

בדיון שנערך בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת אמר גנץ, כי ישראל היא זו שצריכה ליזום את המהלך ולא להיגרר לאחר כזה. הרמטכ"ל התייחס גם למתרחש ביהודה ושומרון ואמר, כי ככל שהזמן חולף, הסיכוי להתפרצות אלימה גובר. לדבריו, פרץ האלימות צריך להיות קצר ככל הניתן ולכן על צה"ל לשמור על מוכנות ולשמר את המשאב האנושי בצבא.

פואד: ישראל ומצרים בדרך לעימות חזיתי

ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר הזהיר מוקדם יותר מפני הידרדרות יחסי ישראל ומצרים ואומר: "כדאי לנו להתכונן לעימות". פואד העיר את הדברים אתמול במהלך ישיבה קודמת של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. מי שהיה אחד האנשים המקורבים ביותר בישראל לשלטון מובארק ותומך גדול בשימור היחסים עם קהיר חושש שהמצרים עלולים להפוך לאויבים. את דבריו הביא הבוקר העיתון ידיעות אחרונות.

תשעה חודשים אחרי המהפכה במצרים בה הודח הנשיא חוסני מובארק אמר אתמול חבר הכנסת בנימין (פואד) בן אליעזר: "ההתפתחויות האחרונות במצרים מעידות שעל ציר הזמן ישראל תמצא את עצמה בעימות חזיתי עם מצרים, ולכן כדאי לנו להתחיל להתכונן לעימות". דבריו של פואד נאמרו במהלך סקירה שמסרו שר החוץ אביגדור ליברמן ונציגי משרדו בישיבת וועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת