סוף לאפליה: כל נשות החללים המילואימניקים ייזכו למענק

אחרי שאלמנות רבות לא נכללו בחוק שהסדיר תגמולים למשפחות חללי מערך המילואים, הציג היום שר הביטחון תיקון ומעתה הוא יחול על כל הנופלים מאז 1948, אחרי שנקבע תחילה רק על קרובי הרוגים מ-1999 בלבד

סוף לאפליה (חדשות 2)

סוף לאפליית אלמנות חללי מערך המילואים: שר הביטחון, אהוד ברק, הודיע היום בוועדת השרים לענייני חקיקה כי ביוזמת משרדו, יועברו 250 מיליון שקלים לנשות החיילים שנספו בין השנים 1948-1999. לפי החוק, תקבל כל אלמנה מענק ייחודי בגובה 100,000 שקלים בשתי פעימות.

לפי הודעה מטעמו של ברק, ישולם המענק לנשים השכולות נוסף על התגמולים שלהן זכאיות המשפחות על פי חוק כיום.

תחילה קבע החוק המסדיר את תשלום הפיצוי כי המענק המדובר ישולם אך ורק לאלמנות חללים שנפלו משנת 1999 ואילך. לאחר אישור החוק, ב-2002, הוגשו נגדו מספר עתירות שדרשו להחיל את החוק על כל חיילי המילואים שנפלו מאז קום המדינה ב-1948.

העתירות בנושא נפסלו על ידי שופטי בג"ץ, ומאז נערך בין נציגי משרד הביטחון לבין ארגון אלמנות ויתומי צה"ל משא ומתן שנועד לגבש הסכם ולמצוא פתרון הולם למשפחות שנותרו ללא התגמול.

"לאחר מאמצים רבים ועבודת מטה רחבה הונחה הצעת חוק המשקפת את ההסכם המקובל על כל הצדדים", נמסר בהודעת שר הביטחון. בלשכתו של ברק ציינו גם כי את המענק יוכלו לפדות לא רק אלמנות חיילי המילואים אלא גם, לחלופין, הוריהם.

בארגון אלמנות ויתומי צה"ל ברכו על ההחלטה. "אנו נאבקים במשך שנים רבות למען תיקון אפלייתן של אלפי אלמנות צה"ל שאיבדו את יקיריהן בעת שירות מילואים למען הגנת המדינה ולצערנו הרב חלקן כבר לא יזכו לחזות בתיקון העוול שנגרם להן", אמרה נאוה שוהם סולן, יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל. "כולי תקווה שמליאת הכנסת תעביר את החוק עד סוף שנת 2011 ותשים קץ לאפליה בלתי צודקת בין אלמנות צה"ל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת