טרגדיה: קרוב משפחתו של הרב מרצבך נהרג אף הוא מאש צה"ל

מאות בני אדם מביאים בשעה זו למנוחות את הרב דן מרצבך, שנהרג בשוגג מאש צה"ל לפנות בוקר כשלא עצר במחסום. לפני 8 שנים נהרג קרוב משפחתו של מרצבך - גם כן בשוגג, מירי אש יחידת "מגלן" בעקבות טעות בזיהוי. הבן ספד לאביו בהלוויה: "תמיד אמרת לי שאסור לדבר רע לאף יהודי"

האסון הכה פעמיים: הרב דן מרצבך, שנהרג הבוקר בשוגג מאש כוחות צה"ל שעה שרכבו עבר במחסום ולא נשמע לקולות החיילים לעצור, היה קרוב משפחתו של יהודה בן יוסף, ישראלי שנהרג אף הוא בשוגג מירי צה"ל לפני שמונה שנים. בתו של הרב מרצבך נשואה לאחיו של בן יוסף.

יהודה בן יוסף נהרג יחד עם קצין צה"ל יואב דורון מאש חיילי יחידת "מגלן", בזמן שהיו עסוקים בעבודת אבטחה. טעות בזיהוי מול כוח מגל"ן שפעל באזור, וסבר כי מדובר בחוליית מחבלים, גרמה לאסון הנוראי.

"הייתה בך מסירות לעם ישראל"

הרב מרצבך הותיר אחריו אישה, חמישה ילדים ו-10 ילדים. מאות מלווים אותו בשעה זו בדרכו האחרונה - מהיישוב עתניאל בו הוא מתגורר להר הזיתים בירושלים. מסע הלווייתו בהשתתפות מאות בני אדם יצא הבוקר מבית הכנסת בעתניאל, שם ספדו לו בניו. "היית תמיד ראשון לכל דבר שבקדושה, הייתה בך מסירות לעם ישראל ותמיד אמרת לי שאסור לדבר רע לאף יהודי", ספד הבן נועם.

"היום כשראיתי את הרכב שבו נהרגת, ראיתי את דמך. איזה דם חם היה לך אבא", הוסיף הבן בכאב. "אהבת כל כך את עם ישראל וארץ ישראל. אהבת כל יהודי ויהודי ובאת תמיד לקראת האחר, גם אם לא הסכים איתך".

מרצבך יוכר כנפגע פעולות איבה

גורמים במשרד הביטחון אמרו היום לחדשות 2 כי מרצבך יוכר כנפגע פעולות איבה. מפרטי החקירה הראשונית עולה כי הרכב בו נסע מרצבך זוהה בשעה 05:30 בבוקר לערך כרכב חשוד, שנוסע על כביש 60 לכיוון צפון. בין היתר, העובדה שנסע ללא אורות העלתה את חשד כוחות הביטחון.

בעקבות התראה ניתנה הנחיה להקים מחסומי פתע, אך בעוד החיילים מקימים את המחסום - הגיע הרכב לעבר הצומת במהירות ובצורה חשודה. בשלב זה נטען כי נעשתה לרכב פנייה - אך כשלא שעה לקריאות החיילים וכשאלו חשו סכנה לחייהם - הם פתחו באש לעבר הרכב. שמונה כדורים נורו לעבר המכונית, ומרצבך נהרג במקום והרכב נעצר לאחר כ-400 מטרים. החיילים מיהרו לרכב הפגוע, ומצאו בו את ההרוג ואת הפצועים. הם הזעיקו את כוחות ההצלה שנאלצו לקבוע את המוות במקום, ופינו את הפצועים לבית החולים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק