לקראת הדוח: המשטר בטהרן מאיים ישירות על ארה"ב

רגע לפני פרסום דוח סבא"א הדרמטי, בוחרים נשיא אירן וראשי המשטר לתקוף בחריפות את אמריקה. "אירן אינה זקוקה לפצצה גרעינית", אמר אחמדינג'אד, "אך ארה"ב צריכה לדעת - אם היינו רוצים לקטוע את הידיים שלהם, איננו זקוקים לפצצה גרעינית". בכיר במשמרות המהפכה: "על כל הרוג אצלנו יהיו עשרות אמריקנים הרוגים"

בעוד העולם כולו נערך לפרסום הדוח הדרמטי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שצפוי "לחשוף את המסכה" מעל תכנית הגרעין האירנית - בכירי המשטר בטהרן בוחרים לנקוט קו תקיף ומאיים במיוחד, דווקא נגד ארצות הברית ולא ישראל.

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד אמר היום כי מדינתו "אינה זקוקה לפצצה גרעינית" וכי ביכולתה להשיג את מטרותיה ב"מחשבה, תרבות והיגיון".

"ארצות הברית, המחזיקה ב-5,000 ראשי נפץ גרעיניים, מאשימה אותנו בייצור נשק גרעיני", אמר אחמדינג'אד בדברים ששודרו בטלוויזיה האירנית. "אך עליהם לדעת כי אם היינו רוצים לקטוע את הידיים שהם פורסים על העולם, איננו זקוקים לפצצה גרעינית".

נשיא אירן המשיך ותקף את האמריקנים. "אם הם רוצים להתעמת עם העם האירני, הם יתחרטו על כך", אמר אחמדינג'אד.

מפקד במשמרות המהפכה: "על כל הרוג נהרוג עשרות אמריקנים"

במקביל, גם מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה האירניים מאיים ישירות על צבא ארה"ב. "אסור לשכוח שיש נוכחות רבה באזור של מפקדים אמריקניים ומטיילים", אמר הגנרל אמיר עלי חאג'יזאדה. "אם תהרגו אחד מאיתנו, נהרוג עשרות מכם".

ואם גם זה לא מספיק – גם מפקד חיל הים האירני מצטרף לחגיגת האיומים. "אירן מסוגלת ויש לה את הזכות לשוט מול חופי ארצות הברית", אמר הגנרל עלי קדווי. "אמרנו בעבר שאנחנו מסוגלים לשוט במים הטריטוריאליים הפתוחים, ואנו עושים זאת, וגם החופים האמריקניים הם חלק מהמים הבינלאומיים".

"אין לנו נשק גרעיני – לישראל יש"

אתמול, בראיון שפורסם בעיתון המצרי "אל-אחבאר", תקף נשיא אירן את ישראל ואמר כי האשמותיה כלפי אירן אינן מוצדקות. "אירן אינה מחזיקה פצצה גרעינית, כי אם ישראל היא המחזיקה ב-300 ראשי נפץ גרעיניים, והיא המהווה את האיום הגדול ביותר באזור", אמר אחמדינג'אד.

"אירן שואפת להשיג טכנולוגיה גרעינית אך ורק על מנת לעשות בה שימוש לצרכי שלום, בהתאם לאמנת איסור הפצת הנשק הגרעיני עליה היא חתומה", אמר הנשיא האירני בראיון. "היישות הציונית, המערב וארצות הברית בפרט חוששים מיכולתה של אירן, ולכן מנסים לגייס את העולם לפעולה צבאית שתביא לבלימת התקדמותה. אלו הנוהגים ביהירות צריכים לדעת שאירן לא תאפשר להם לבצע שום פעולה נגדה".

בינתיים, באירן נערכים לפרסום הדוח של סבא"א ביממה הקרובה. שר החוץ האירני סאלחי הדגיש מוקדם יותר היום כי לטהרן אין כל כוונה לייצר פצצת גרעין. את הדברים אמר במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הארמני.  במקביל, יצא היום בכיר אירני במועצה לביטחון לאומי לביקור בהול במוסקבה, כדי על מנת לדון עם עמיתיו בהשלכות הדוח.

ברק: "רק סנקציות קטלניות יעצרו את אירן"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת