"הדיון על תקיפה מחזק את אירן"

רגע לפני פרסום הדוח החדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הצפוי לקבוע רשמית כי אירן מנסה לפתח נשק גרעיני, מנסה שר החוץ הגרמני לקרר את הרוחות. "אני מזהיר מפני הצפת הרעיון של אופציות צבאיות", אמר השר גידו וסטרוולה בראיון לעיתון מקומי, "יש דיונים.. שמחזקים את המנהיגות האירנית במקום להחליש אותה"

אחמדינג'אד וחמנאי. מחוזקים?

דיון ציבורי אודות תקיפה באירן הוא מסוכן והוא מחזק את המשטר בטהרן יותר מאשר מחליש אותו – כך מזהיר היום שר החוץ הגרמני בראיון לעיתון מקומי.

בעוד הדיון בשאלת התקיפה באירן נמשך ברחבי העולם, לקראת פרסום הדוח החדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שצפוי לקבוע כי נמצאו הוכחות לתכנין גרעין לשימוש צבאי, מגיעה התבטאות רשמית בנושא דווקא מבעלת בריתה הקרובה של ישראל באירופה.

"אני מזהיר מפני הצפת הרעיון של אופציות צבאיות", אמר השר גידו וסטרוולה בראיון לעיתון "המבורגר אבנבלאט". "יש דיונים.. שמחזקים את המנהיגות האירנית במקום להחליש אותה".

עם זאת, שר החוץ הגרמני הדגיש כי אם אירן לא תשתף פעולה, "הקהילה הבינלאומית לא תחזור ל'עסקים כרגיל'. לאירן יש את הזכות להשתמש באנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות, אך גם את החובה שלא לעשות זאת לצרכים צבאיים".

בכיר ברוסיה: "לא נזיל דמעה אם אירן תותקף"

בהתבטאות נדירה המנוגדת לעמדה הפומבית של מוסקבה כלפי הקהילה הבינלאומית, אמר בכיר רוסי כי "לא נזיל דמעה אם אתרי הגרעין של אירן יותקפו" והוסיף כי "ישראל לא תאפשר לאירן להשיג נשק גרעיני". את הדברים אמר הדיפלומט הרוסי לאחד מראשי מדינות אירופה לשעבר, והמידע הגיע לגורמים בירושלים.

כלפי חוץ רוסיה מתנגדת להטלת סנקציות על אירן ומקפידה להתבטא באופן מתון בנושא האירני, אך על פי ההערכות, העמדה המפתיעה של הבכיר הרוסי נובעת מאינטרסים רוסים הקשורים לנפט ולתוכנית הגרעין האירנית ביום שאחרי תקיפה. תקיפת מתקני הגרעין באירן תעלה את מחירי הנפט בעולם ורוסיה שהינה יצרנית נפט גדולה בעצמה, תרוויח מכך. בנוסף, אירן תהיה תלויה ברוסיה בהיבט של רכישת חלקים וחלפים לתוכנית גרעין ביום שאחרי ההפצצה.

דוח הסוכנות לאנרגיה אטומית שיתפרסם בהמשך השבוע צפוי להיות החמור מכולם ולקבוע כי בניגוד להצהרותיה, אירן מנסה לפתח נשק גרעיני לצרכים צבאיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת