בכיר במוסקבה: "רוסיה לא תזיל דמעה אם אירן תותקף"

במשך שנים רוסיה יחד עם סין הובילה קו מתון בכל הקשור להטלת סנקציות על אירן שימנעו ממנה לפתח נשק גרעיני. לירושלים הגיע מידע על שיחה בין גורם מדיני בכיר ברוסיה לאחד מראשי מדינות אירופה המלמד על התנהלות שונה של הרוסים מאחורי הקלעים: "לא נזיל דמעה אם אתרי הגרעין יותקפו", אמר הבכיר

"אל נזיל דמעה אם אירן תותקף" (רויטרס)

בהתבטאות נדירה המנוגדת לעמדה הפומבית של מוסקבה כלפי הקהילה הבינלאומית אמר בכיר רוסי: "לא נזיל דמעה אם אתרי הגרעין של אירן יותקפו" והוסיף כי "ישראל לא תאפשר לאירן להשיג נשק גרעיני". את הדברים אמר הדיפלומט הרוסי לאחד מראשי מדינות אירופה לשעבר והמידע הגיע לגורמים בירושלים, כך מפרסם הבוקר העיתון מעריב.

כלפי חוץ רוסיה מתנגדת להטלת סנקציות על אירן ומקפידה להתבטא באופן מתון בנושא האירני אך על פי ההערכות, העמדה המפתיעה של הבכיר הרוסי נובעת מאינטרסים רוסים הקשורים לנפט ולתוכנית הגרעין האירנית ביום שאחרי תקיפה. תקיפת מתקני הגרעין באירן תעלה את מחירי הנפט בעולם ורוסיה שהינה יצרנית נפט גדולה בעצמה, תרוויח מכך. בנוסף, אירן תהיה תלויה ברוסיה בהיבט של רכישת חלקים וחלפים לתוכנית גרעין ביום שאחרי ההפצצה.

דוח הסוכנות לאנרגיה אטומית שיתפרסם בהמשך השבוע צפוי להיות החמור מכולם ולקבוע כי בניגוד להצהרותיה, אירן מנסה לפתח נשק גרעיני.

ברק: "לא ממעיט בערך האיום האירני"

שר הביטחון אהוד ברק העניק אתמול ראיון לרשת השידור הציבורי הבריטית BBC. ברק התייחס בראיון לאיום האירני באופן נרחב, אך מדבריו משתמע כי התקיפה באירן לא מתוכננת לשבוע הקרוב.

"אני לא ממעיט בערך האיום האירני", אמר ברק למראיין הבריטי, "הם נחושים להגיע ליכולת גרעינית". לדברי ברק, במידה ותגיע אירן ליכולת גרעינית, יצית הדבר מירוץ חימוש ברחבי המזרח התיכון וישפיע באופן מכריע על הדרך שבה אירן "מגבה את הטרור בכל המחוז".

כשנשאל ברק על השמועות לאפשרות לתקיפה בקרוב, ביטל את הטענה אומר כי הוא מזהיר מפני האיום האירני "כבר שנים", וכי המציאות הנוצרת, לפיה אירן מתחזקת וארצות הברית מדללת את נוכחותה באזור, תשפיע על מאזן הכוחות במזרח התיכון.

"אנחנו חיים בשכונה קשה - אין רחמים לחלשים"

שר הביטחון המשיך והסביר כיצד, לדעתו, ניתן להתמודד עם האיום האירני באמצעות סנקציות: "יש צורך בסנקציות קטלניות ומשתקות, באחדות ותיאום בין השחקנים הראשיים", אמר ברק. עם זאת, למרות שדיבר רבות על המישור הדיפלומטי, הזכיר ברק כי "אין אופציה שאנחנו מורידים מהשולחן".

"כמו שאדם לא יכול לבחור את הוריו, כך מדינה לא יכולה לבחור את שכנותיה", אמר שר הביטחון, "אנחנו חיים ב'שכונה קשה', בה אין רחמים לחלשים או לכאלה שאינם יכולים להגן על עצמם", והוסיף: "היינו מאוד שמחים לשכנים כמו קנדה, אבל לצערי האמריקנים קיבלו אותם".

לקראת סוף הראיון, אמר המראיין הבריטי לברק כי "הוא רוצה לשאול את כל השאלות היום, מחשש שישראל תתקוף באירן בשבוע הבא", ברק ענה לו: "אני לא מתכוון להגיב לכך, אבל אל תדאג לתכנית שלך בשבוע הבא"' רומז לכך שישראל לא מתכוונת לתקוף בקרוב.

לסיכום אמר ברק כי: "צריך למנוע את האיום האירני", והוסיף: "אנחנו המדינה החזקה ביותר ברדיוס של 1,000 מיילים סביב ירושלים ואנו מתכוונים להישאר כך", אך ציין כי: "אנחנו גם מדינה שוחרת שלום ובכל רגע אנחנו מוכנים לעשות שלום עם כל אחת משכנותינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק