ברק ל-BBC: "לא נתקוף באירן בשבוע הקרוב"

על רקע חרושת השמועות בנוגע לתקיפה באירן, רומז שר הביטחון אהוד ברק לרשת הבריטית BBC כי ישראל אינה מתכוונת לתקוף באירן בשבוע הקרוב. עוד מסביר ברק כיצד ישראל חיה ב"שכונה קשה", וכי יש צורך בסנקציות "קטלניות ומשתקות" נגד המשטר בטהרן

"אין רחמים לחלשים במזה"ת". ארכיון (CNN)

שר הביטחון אהוד ברק העניק ראיון לרשת השידור הציבורי הבריטית BBC. ברק התייחס בראיון לאיום האירני באופן נרחב, אך מדבריו משתמע כי התקיפה באירן לא מתוכננת לשבוע הקרוב.

"אני לא ממעיט בערך האיום האירני", אמר ברק למראיין הבריטי, "הם נחושים להגיע ליכולת גרעינית". לדברי ברק, במידה ותגיע אירן ליכולת גרעינית, יצית הדבר מירוץ חימוש ברחבי המזרח התיכון וישפיע באופן מכריע על הדרך שבה אירן "מגבה את הטרור בכל המחוז".

כשנשאל ברק על השמועות לאפשרות לתקיפה בקרוב, ביטל את הטענה אומר כי הוא מזהיר מפני האיום האירני "כבר שנים", וכי המציאות הנוצרת, לפיה אירן מתחזקת וארצות הברית מדללת את נוכחותה באזור, תשפיע על מאזן הכוחות במזרח התיכון.

"אנחנו חיים בשכונה קשה - אין רחמים לחלשים"

שר הביטחון המשיך והסביר כיצד, לדעתו, ניתן להתמודד עם האיום האירני באמצעות סנקציות: "יש צורך בסנקציות קטלניות ומשתקות, באחדות ותיאום בין השחקנים הראשיים", אמר ברק. עם זאת, למרות שדיבר רבות על המישור הדיפלומטי, הזכיר ברק כי "אין אופציה שאנחנו מורידים מהשולחן".

"כמו שאדם לא יכול לבחור את הוריו, כך מדינה לא יכולה לבחור את שכנותיה", אמר שר הביטחון, "אנחנו חיים ב'שכונה קשה', בה אין רחמים לחלשים או לכאלה שאינם יכולים להגן על עצמם", והוסיף: "היינו מאוד שמחים לשכנים כמו קנדה, אבל לצערי האמריקנים קיבלו אותם".

לקראת סוף הראיון, אמר המראיין הבריטי לברק כי "הוא רוצה לשאול את כל השאלות היום, מחשש שישראל תתקוף באירן בשבוע הבא", ברק ענה לו: "אני לא מתכוון להגיב לכך, אבל אל תדאג לתכנית שלך בשבוע הבא"' רומז לכך שישראל לא מתכוונת לתקוף בקרוב.

לסיכום אמר ברק כי: "צריך למנוע את האיום האירני", והוסיף: "אנחנו המדינה החזקה ביותר ברדיוס של 1,000 מיילים סביב ירושלים ואנו מתכוונים להישאר כך", אך ציין כי: "אנחנו גם מדינה שוחרת שלום ובכל רגע אנחנו מוכנים לעשות שלום עם כל אחת משכנותינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק