פעיל המשט הישראלי שוחרר לביתו

מאג'ד כייאל, הצעיר הערבי-ישראלי שנעצר יחד עם יתר פעילי המשט לעזה שנבלם אמש ע"י חיל הים, שוחרר לביתו בתום חקירת המשטרה. על סיפון הספינה הכריז לא אחת: אזרחותי הישראלית לא תפריד ביני לבין השייכות הפלסטינית שלי. יתר הפעילים יגורשו לארצות מוצאם בימים הקרובים

"קבלת הפנים" של אנשי המשט לצה"ל (פייסבוק)

מאג'ד כייאל, הצעיר הערבי-ישראלי שהיה על סיפונה של ספינת "תחריר" שנבלמה אמש על ידי חיל הים יחד עם ספינה נוספת בדרכן לעזה, שוחרר לביתו בחיפה בתום חקירת המשטרה. בזמן ההפלגה לחופי עזה הצהיר כייאל: "לא הכיבוש ולא האזרחות הישראלית יפרידו ביני לבין השייכות הפלסטינית שלי". כייאל אף התראיין לכתב הטלוויזיה האירנית שהתלווה לסיקור המשט והצהיר כי יעשה הכל על מנת להגיע לעזה.

בינתיים, רשויות ההגירה משלימות את הליך גירושם של יתר הפעילים שנעצרו אמש על סיפוני הספינות - והם יעלו על מטוסים בחזרה לבתיהם. מבדיקת מסמכי הפעילים עולה כי מוצאם מקנדה, יוון, אוסטרליה, סקוטלנד ואירלנד.

אמש נעצרו הפעילים שהשתתפו ב"משט החופש" לרצועת עזה ופונו לטיפול אנשי רשות ההגירה בנמל אשדוד. לאורך כל פרק הזמן שחלף מרגע יציאתם מהנמל בטורקיה ועד השתלטות חיל הים על כלי השיט, הקפידו הפעילים הפרו-פלסטינים לעדכן בזמן אמת על המאורעות בסיפון בעמוד פייסבוק מיוחד שפתחו לשם כך.

רגע לפני ההשתלטות, העלו הפעילים תמונה של שלטים שהציבו באוניה עבור חיילי צה"ל - שעליהם כתבו, בעברית ובאנגלית: "המצור על עזה אינו חוקי, תקיפת ספינה לא חמושה זו פירטיות, ומה שאתם עושים - פירטיות".

"הפירטים מישראל עושים זאת פעם נוספת"

עוד לפני כן, אחרי שאנשי חיל הים קראו לאנשי הצוות לעצור ולא להמשיך לכיוון חופי הרצועה, כתבו הפעילים: "פעם נוספת, ספינות המלחמה של חיל הים של 'ישראל' תוקפות אוניות סיוע הומניטרי לא-חמושות, בתחום המים הבינלאומיים. הם מפרים שוב את החוק הבינלאומי ומתריסים בפעילים אזרחי 12 מדינות שונות".

עוד הם כתבו, כי "המים שמול חופי עזה שייכים לתושבי הרצועה ואין לישראל אף זכות להפריע לשיט של אף ספינה שמעוניינת להיכנס למים הטריטוריאליים העזתיים - וכן שום הסבר חוקי להטלת מצור ימי. הפיראטים מ'ישראל' עושים זאת פעם נוספת".

את מילות השטנה הם חתמו בכינוי "ציו-נאצים", והציבו תחת איור שבו נראים ספינה ישראלית שעל גביה נרשם "צה"ל" ששוחה בים של דם, שעל גליו צפים עלי זית. נוסף על כך, בולט דגל ישראל שהוצב על תורן אותה הספינה - שתחת מגן הדוד הוצבו שתי עצמות משולבות זו בזו - סמל ידוע לפיראטים. בין קריקטורות השנאה שהעלו פעילי המשט לדף הפייסבוק שלהם גם אחת מתריסה במיוחד, שבה נראה חייל צה"ל יורה בתינוק פלסטיני ואומר:  "האם אין זה טרוריסט פוטנציאלי?".

התמונות שהעלו אנשי המשט כוללות גם תיעוד פגישות ואירועים שונים שערכו טרם יציאתם לכיוון חופי עזה, וכן רגעים מההפלגה ומההשתלטות. באחת התמונות נראות ספינות חיל הים מתקרבות אל אחת משתי האוניות - כפי שראו זאת הפעילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת