ארה"ב: אירן - האיום הגדול ביותר עלינו במזה"ת

בוושינגטון מזהירים הלילה מפני מהלך צבאי באירן, אך מדגישים במקביל כי מדובר באיום אסטרטגי משמעותי לא רק על ישראל. עם זאת, הבהיר גורם צבאי בכיר: "איני יודע אם אירן החליטה לייצר נשק גרעיני". גורם אמריקני אחר: אם לתקוף - לא במטוסים מאויישים

וושינגטון מודאגת מהאיום האירני: קצין אמריקני בכיר מכנה הלילה את אירן כ"איום הגדול ביותר על ארצות הברית במזרח התיכון", אך עם זאת מדגיש כי לא ידוע לו על כוונתה של הרפובליקה האסלאמית לפנות לעימות כולל בעת הנוכחית.

דבריו של הבכיר האמריקני, ששמו לא פורסם, צוטטו מתוך דברים שנשא בכינוס בוושינגטון ופורסמו בסוכנויות הידיעות. "אירן, יחד עם ארגון 'אל-קעידה' מהווים את האיום הגדול ביותר על ארצות הברית", אמר. "איני יודע אם אירן החליטה לייצר נשק גרעיני ואם בכוונתה לגרום לעימות".

"הדוח יחשוף את כוונת האירנים"

גורם אמריקני בכיר אחר אמר הלילה בראיון לרשת CNN האמריקנית כי ארצות הברית מודאגת מהאפשרות שישראל תתקוף באירן. הוא כינה את מערכות ההגנה האירניות "מערכות ממדרגה ראשונה" שעלולות לסכן את מטוסי הקרב הישראליים וכן הסביר כי במקרה של תקיפה עדיף שהיא לא תתבצע על ידי מטוסים מאויישים.

אמש פרסמה סוכנות הידיעות AP דיווח המבוסס על הדלפות של גורמים דיפלומטיים בווינה, לפיו דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שיפורסם בשבוע הבא צפוי לחשוף את כוונתה של אירן לייצר ראשי נפץ גרעיניים במסגרת תכנית הגרעין שלה. זאת ועוד, על פי הדיווח, ייחשפו תצלומי לווין חדשים המעידים על כוונתה של הרפובליקה האסלאמית לבצע ניסויים גרעיניים בשטחה.

הנשיא פאס: מתקרבים לפעולה צבאית באירן

אמש, בראיון בלעדי שהעניק לדנה ויס ב"אולפן שישי", התייחס גם נשיא המדינה, שמעון פרס, לדיווחים האחרונים לפיהם ישראל מתכננת, לכאורה, למבצע צבאי באירן. "כנראה שאירן הולכת ומתקרבת לכך שיהיה לה נשק גרעיני", הסביר הנשיא - וביקש להעביר מסר לקהילה הבינלאומית: "בתקופה שנותרה, אנחנו צריכים לפנות לאומות העולם ולתבוע מהן שהגיע הזמן לקיים את ההבטחה ואת האחריות שלהן, שהיא לא רק הטלת סנקציות. צריך לעשות מה שצריך לעשות כדי להפסיק (את אירן), ויש תפריט ארוך מאוד של אפשרויות שאני לא רוצה להגביל או לפרט. אני רוצה להזכיר את ההתחייבות המוסרית הפוליטית הדחופה (של מדינות העולם). זו לא רק בעיה שלנו, אלא גם שלהם".

פרס העריך כי גם בקרב מנגנוני הביטחון של מדינות שונות בעולם מודעים לסכנה הגוברת הנשקפת מהאפשרות שאירן תחזיק בנשק גרעיני: "אני מעריך ששירותי הביון של כל הארצות האלה מסתכלים על מחוגי השעון - שמזהירים את המנהיגים שלא נותר הרבה זמן". עם זאת, הוא אמר באשר לאחרונים: "אינני בטוח שהם כבר הסיקו את המסקנות מכך".

בשאלת השיח על אפשרות התקיפה באירן והתבטאויותיהם בנושא של אישי ציבור ובכירים, קרא פרס "להכניס את כל הדיבורים האלה לתוך מסגרת מדינית אחראית", ואמר כי "במצבים קשים, צריך לשמור על שקט נפשי ולא להיכנס להיסטריה. יש לשקול אלטרנטיבות, וכך גם לדבר ולפעול בשכל ובלי עצבים. שרי הממשלה מודעים לכך שהם צריכים לפעול לפי החוק ואני מניח שכך הם יעשו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת