צפו: ספינות השנאה שהפליגו לרצועת עזה

מרגע יציאתם מחופי טורקיה ועד בלימתם על ידי חיל הים הקפידו פעילי "משט החופש" לעדכן בזמן אמת את ההתרחשויות על הסיפון בדף פייסבוק מיוחד שהקימו, רצוף הסתה קשה נגד ישראל. הפעילים, שבינתיים הועברו לנמל אשדוד, הכינו ללוחמי השייטת קבלת פנים קרירה בעברית

"קבלת הפנים" של אנשי המשט לצה"ל (פייסבוק)

20 הפעילים שהיו על סיפון האוניות מקנדה ואירלנד שהשתתפו ב"משט החופש" לרצועת עזה לא הצליחו להגיע ליעדם, ואחרי שנבלמו בלב ים - הם פונו, כלאחר כבוד, לטיפול אנשי רשות ההגירה בנמל אשדוד. לאורך כל פרק הזמן שחלף מרגע יציאתם מהנמל בטורקיה ועד השתלטות חיל הים על כלי השיט, הקפידו הפעילים הפרו-פלסטינים לעדכן בזמן אמת על המאורעות בסיפון בעמוד פייסבוק מיוחד שפתחו לשם כך.

רגע לפני ההשתלטות, העלו הפעילים תמונה של שלטים שהציבו באוניה עבור חיילי צה"ל - שעליהם כתבו, בעברית ובאנגלית: "המצור על עזה אינו חוקי, תקיפת ספינה לא חמושה זו פירטיות, ומה שאתם עושים - פירטיות".

עוד לפני כן, אחרי שאנשי חיל הים קראו לאנשי הצוות לעצור ולא להמשיך לכיוון חופי הרצועה, כתבו הפעילים: "פעם נוספת, ספינות המלחמה של חיל הים של 'ישראל' תוקפות אוניות סיוע הומניטרי לא-חמושות, בתחום המים הבינלאומיים. הם מפרים שוב את החוק הבינלאומי ומתריסים בפעילים אזרחי 12 מדינות שונות".

עוד הם כתבו, כי "המים שמול חופי עזה שייכים לתושבי הרצועה ואין לישראל אף זכות להפריע לשיט של אף ספינה שמעוניינת להיכנס למים הטריטוריאליים העזתיים - וכן שום הסבר חוקי להטלת מצור ימי. הפיראטים מ'ישראל' עושים זאת פעם נוספת".

את מילות השטנה הם חתמו בכינוי "ציו-נאצים", והציבו תחת איור שבו נראים ספינה ישראלית שעל גביה נרשם "צה"ל" ששוחה בים של דם, שעל גליו צפים עלי זית. נוסף על כך, בולט דגל ישראל שהוצב על תורן אותה הספינה - שתחת מגן הדוד הוצבו שתי עצמות משולבות זו בזו - סמל ידוע לפיראטים. בין קריקטורות השנאה שהעלו פעילי המשט לדף הפייסבוק שלהם גם אחת מתריסה במיוחד, שבה נראה חייל צה"ל יורה בתינוק פלסטיני ואומר:  "האם אין זה טרוריסט פוטנציאלי?".

התמונות שהעלו אנשי המשט כוללות גם תיעוד פגישות ואירועים שונים שערכו טרם יציאתם לכיוון חופי עזה, וכן רגעים מההפלגה ומההשתלטות. באחת התמונות נראות ספינות חיל הים מתקרבות אל אחת משתי האוניות - כפי שראו זאת הפעילים.

חיל הים קרא לעצור, הפעילים התנגדו - והלוחמים השתלטו על הספינות

דובר צה"ל הודיע אחר הצהריים כי "לוחמי חיל-הים עלו על כלי השיט אשר עשו דרכם לעבר חופי עזה, בניסיון להפר את הסגר הימי אשר הוטל בהתאם לדין הבינלאומי. העלייה על כלי השיט התבצעה בהתאם להחלטת הדרג המדיני ולאחר שמוצו כל הפניות להימנע מלהגיע לחופי עזה, ללא הועיל. משהבהירו הפעילים כי אין בכוונתם לשתף פעולה ולהיענות להזמנה להגיע לנמל אשדוד, הוחלט, כאמור, להשתלט על הספינות ולהובילן לנמל אשדוד".
 

עוד נמסר מצה"ל, כי "הכוח פעל על פי התכנון ונקט כל פעולה נדרשת כדי להבטיח את שלומם של החיילים והפעילים על כלי השיט. עם הגעת הספינה לנמל אשדוד, יועברו הפעילים לטיפול גורמי המשטרה ורשות ההגירה במשרד הפנים".

בניסיון אחרון למנוע את ההשתלטות, קרא קצין צה"ל לפעילי "משט החופש" ברשת הקשר: "ספינת תחריר, כאן חיל הים הישראלי. אזור עזה והחוף שלה אסורים לתנועה ימית, כחלק מהסגר שהוטל על רצועת עזה מטעמי ביטחון. הניסיון שלכם להיכנס לרצועת עזה דרך הים מהווה הפרה של החוק הבינלאומי. אנו מזכירים לכם כי ניתן להעביר סיוע הומניטרי לרצועת עזה דרך היבשה. אתם מוזמנים להיכנס לנמל אשדוד ולהעביר את הציוד דרך מעברי הגבול המוכרים".

אחר כך שוחחו הלוחמים עם רב-החובל של הספינה - ושאלו אותו: "מהו היעד שלכם?". הוא השיב: "אנחנו מפליגים לעזה". הלוחמים בדקו "מהו נמל המקור שלכם?" - ונענו בתשובה: "טורקיה". כמו כן, נשאלו: "מה מכיל המטען שלכם?" ובספינה השיבו: "אין לנו מטען. על הסיפון נמצאים 20 נוסעים". רב-החובל חתם את דבריו בכך שאמר לצד הישראלי: "המצור שהטלתם על עזה אינו חוקי". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת