ברק על אירן: "לנקוט כל פעולה אפשרית"

בעוד העולם עוסק בהרחבה באפשרות שישראל תתקוף את מתקני הגרעין באירן, מתבטא בנושא שר הביטחון אהוד ברק. "האירנים נחושים להפוך לבעלי יכולת גרעינית צבאית, הם מוכנים", אמר ברק בריאיון לרשת CNN. "מיד העדפנו שהנושא ייפתר דיפלומטית, אבל ככל שהם מתקדמים, אנו ממליצים לעולם - אל תסירו שום אופציה מהשולחן"

על רקע גל הדיווחים בישראל ובעולם על הכנות לאפשרות תקיפת מתקני הגרעין באירן, התראיין שר הביטחון אהוד ברק לרשת CNN, ואמר כי "תמיד העדפנו שהנושא הזה ייפתר בדרך דיפלומטית, אבל ככל שהאירנים מתקדמים, אנחנו אומרים לעולם: בצעו כל פעולה אפשרית".

"האירנים נחושים להפוך לבעלת יכולת גרעינית צבאית, הם מוכנים", אמר ברק בריאיון. "הם יעשו כל מה שצריך כדי למנוע מהעולם לעשות משהו בנושא. הנחישות הבינלאומית לעשות משהו - למנוע זאת על ידי סנקציות, דיפלומטיה או כל דבר אחר - היא חשובה מאוד".

בתשובה לשאלה ישירה של המראיין אם ישראל מתכננת תקיפה באירן, אמר ברק כי "לא דנתי בזה עם הייג (שר החוץ הבריטי). בישראל יש לנו דיונים כבר שנים על הנושא, תמיד העדפנו שהנושא ייפתר דיפלומטית אך ככל שהאירנים מתקדמים, אנחנו אומרים אותו דבר וממליצים לחברינו ולמדינות העולם - בצעו כל פעולה אפשרית, אל תסירו שום אופציה מהשולחן".

"ישיבות ממשלה הם לא נושא להתבטאות פומבית"

"אני לא חושב שתקיפה באירן זה משהו שצריך לדבר עליו מול המצלמות  - זה דיון ציבורי פה, בארה"ב, בישראל. אירן גרעינית היא אתגר גדול לכל המדינות", הוסיף ברק. בשלב זה נשאל ברק אם נתניהו והוא מנסים לשכנע את שרי הממשלה לתמוך בפעולה צבאית, והשיב: "אני לא רוצה להמליץ אפילו... ישיבות ממשלה הם לא נושא להתבטאות פומבית".

"אנחנו לא בשלב של לדבר על פעולה צבאית", הדגיש שר הביטחון. "גם אם נגיע לכך, זה לא נושא שצריך לדבר עליו כמו שאנחנו מדברים עכשיו. צריך להתרכז בעובדה שקבלה של אירן גרעינית תשנה את המזרח התיכון בצורה דרמטית, זה ישים סוף... יביא להפחדה של שחקנים מקומיים מול ההשפעה האירנית. זה יפיץ טרור בכל האזור. כל ההתפתחויות האלו מטרידות מאוד אם חושבים על מה שהם עושים - מנסים לפתח נשק גרעיני וטילים שיכולים להגיע תוך עשור לא רק לרחבי המזרח התיכון, אלא גם לאירופה".

רוצים לקבל עדכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק