שר החוץ האירני: "אנו ערוכים למלחמה"

העיתון הטורקי "הורייט" ציטט הבוקר את עלי אכבר סלאחי, שהתייחס בביקור באיסטנבול לדיווחים המתרבים על תקיפה אפשרית על ארצו. "אם איזשהי מדינה תנסה לפגוע באירן, היא תזכה לתגובה עזה מאוד", הוא איים. "אנו מאוד בטוחים בעצמנו ומסוגלים להגן על ארצנו"

עלי אכבר סלאחי (AP)

אירן מספקת תשובה לרוחות המלחמה מישראל: שר החוץ בטהרן, עלי אכבר סאלחי, הגיב על הדיווחים האפשריים על תקיפה מתוכננת לכאורה של ארצו והבהיר - "אירן ערוכה לגמרי למלחמה".

סאלחי ניסה לשדר קור רוח אל מול הדיווחים המתרבים בנושא ואמר: "אירן הייתה נתונה תמיד לאיום מצד ישראל. זהו לא מצב חדש עבורנו. במשך שמונה שנים אנו שומעים איומים מהסוג הזה מכיוון ישראל. עם זאת, האומה שלנו מאוחדת ובעלת שורשים עמוקים בהיסטוריה".

העיתון הטורקי "הורייט" דיווח כי סאלחי התייחס לנושא בשולי ועידת שנערכה באיסטנבול. הוא חתם את דבריו במסר מאיים והבהיר כי "אם איזשהי מדינה תנסה לפגוע באירן, היא תזכה לתגובה עזה מאוד. אנו מאוד בטוחים בעצמנו ומסוגלים להגן על ארצנו".

בשבוע הבא: "דוח חסר תקדים על הגרעין האירני"

במקביל להמשך השיח על תקיפה אפשרית באירן בישראל, יפרסם בשבוע הבא האו"ם דוח שממצאיו עשויים רק להוסיף עוד שמן למדורת המתח. ה"גארדיאן" הבריטי דיווח הבוקר כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תחשוף "ראיות חדשות" להתפתחות תכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית, שלפי העיתון - "עלולות לקרב בצעד נוסף את המזרח התיכון לקראת סכסוך הרסני".

ב"גארדיאן" דיווחו כי בניגוד לדוחות קודמים בנושא, צפוי המסמך שתפרסם סבא"א בשבוע הבא לכלול "תיאור מפורט באופן חסר תקדים אודות המחקרים והניסויים שביצעה אירן בשנים האחרונות". גורמים במערב העריכו כי הממצאים יצביעו על כך שבטהרן הצליחו לפתח ולייצר טיל בעל ראש נפץ גרעיני.

בשיחה עם העיתון הבריטי אמרו גורמים מערביים כי הפיתוח ההנדסי הגרעיני של אירן החל עוד ב-2003. שנה אחר כך, בעקבות הפלישה האמריקנית לעירק, השקיעו בטהרן מאמץ רב להפוך את ההליך כולו לחשאי.

לפי ההערכות, יופץ הדוח בין המדינות החברות בסבא"א ככל הנראה ביום רביעי או חמישי הבא. מנכ"ל הסוכנות, יוקיה אמאנו, לא צפוי לנקוט צעדים בעקבותיו - כפי שקיוו, בין היתר, בארצות הברית, בריטניה וצרפת.

עם זאת, צפויים הממצאים להשפיע באופן ניכר על המתיחות במזרח התיכון של אחרי "האביב הערבי". ב"גארדיאן" העריכו כי במצב המדיני הנוכחי, ארה"ב תעמוד בפני הדילמה של הפועל צבאית ללא מנדט בינלאומי, או סיכון חסר חלון של איראן לתקוף את הפגיעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת