אנשי המשט בדרך לעזה: "לא מפחדים מישראל"

על סיפון שתי הספינות שעושות את דרכן לרצועת עזה, נמשכת ההיערכות להגעה לחופי עזה. הפעילים מתכננים להגיע למים הטריטוריאליים של הרצועה אור לבוקר יום שישי, וכבר הספיקו לשמוע את אזהרת דובר צה"ל כי אם לא ייענו לקריאות חיל הים - ייעצרו. "פנינו מועדות רק לעזה", הם אומרים הערב. "איננו מפחדים, זו רק ההתחלה"

עשרות הפעילים הפרו-פלסטיניים שהפליגו היום מנמל "פתיח" במערב טורקיה - עושים את דרכם לכיוון חופי עזה. לדברי הפעילים, שתי הספינות - הקנדית והאירית - אמורות להגיע ביום שישי לפנות בוקר לאזור המים הטריטוריאליים של רצועת עזה, ובינתיים הם מפרסמים את שמו של המשט: "גלי החופש".

בעקבות הודעת דובר צה"ל כי ספינות שלא ייענו לאזהרות חיל הים ייעצרו ויגררו לחופי ישראל, אמר הערב דובר המשט ראמי עבדה כי אין בכוונת הפעילים לסטות מדרכם. "פנינו מועדות אך ורק לעזה", אמר. "איננו מכירים בשליטה הישראלית על חופי עזה. מבצע 'גלי החופש' הוא רק גל ראשון שבעקבותיו יבואו 'גלים' נוספים של ספינות שמטרתן לשבור את המצור".

בסרטון וידאו שצולם דקות לפני הפלגת הספינות מטורקיה, סיפר הטכנאי של הספינה האירית: "אנחנו צופים שהישראלים ימנעו מאיתנו מול חופי עזה, אבל אנחנו חייבים לנסות להגיע לרצועה. איננו מפחדים, אנחנו 20 בני אדם על הסיפון - וכולנו מקווים להגיע לעזה".

בינתיים, מושקעים מאמצים ברשת לקיים מחר הפגנת תמיכה בהגעת המשט - דווקא בגדה המערבית. קבוצה חדשה שהוקמה בפייסבוק קוראת לקיים מחר בשעה 12:00 בצהריים הפגנה מול מטה האו"ם ברמאללה, ובה להניף דגלי פלסטינים וכרזות ועליהן הכיתוב "גלי החופש".

דגלי קומורו וארה"ב על סיפון הספינות

אחת הספינות נושאת את דגל איי קומורו, בעוד שהספינה השנייה נושאת את דגל ארה"ב. על סיפונן, לדברי הפעילים, תרופות בשווי 30 אלף דולרים. "הפלגנו מנמל 'פתיח' בטורקיה בגלל היחסים המתוחים בין טורקיה לישראל", אמר הערב אחד הפעילים, דיוויד היפ. "טורקיה מתרחקת דיפלומטית מישראל, ואנחנו יודעים שהעם הטורקי תומך במה שאנחנו עושים".

"השיקול שלנו היה שטורקיה לא יפריע לנו להפליג מכאן אם לא נעשה מהסיפור עניין תקשורתי", הוסיף הייפ. "התכנון שלנו הוא להגיע ישירות לחופי עזה בתוך ימים, אך לא נאמר בדיוק מתי. נבחר את הזמן המועדף עלינו". למבצע עצמו קוראים הפעילים "גלי החופש".

אחת הספינות שעושה כעת דרכה לעזה כבר נבלמה במהלך חודש יולי, כשניסתה להפליג מחופי יוון לכיוון עזה. על סיפון הספינה היו 30 פעילים פרו-פלסטיניים, וכוחות קומנדו יווניים שהשתלטו על הספינה מנעו את הפלגתה לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק