מאיר דגן נגד העסקה: גלעד שליט אינו גיבור

ראש המוסד לשעבר יוצא הערב במתקפה חריפה נגד עסקת שליט. "אני מתנגד לעסקה כפי שהיא סוכמה. הסיכון בשחרור 140 מחבלים לגדה הוא גבוה מאד", אמר מאיר דגן בכנס בת"א. "לא התלהבתי מזה שראש הממשלה עומד ומקבל את גלעד שליט. מציגים אותו כגיבור, אבל זה בעייתי". על אירן: "אני עבריין ביטחון שדה? שישפטו אותי"

שבועיים לאחר השלמת עסקת שליט, מגיעה ביקורת חריפה על אופן ביצועה מצדו של מי שנחשב לאחד ממתנגדיה הבולטים ביותר - ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן.

בדברים שאמר הערב בכינוס בתל אביב, הזהיר דגן מפני חידוש פעולות הטרור נגד ישראל מצד המחבלים ששוחררו במסגרת העסקה, וטען כי הוא מתנגד לאופן בו היא סוכמה.

"שמעתי הכרזות על כך שלא הייתה אופציה צבאית", אמר דגן. "אופציה כזאת נבנית, והמערכת הביטחונית ואני בתוכה כשלנו ביצירת אופציה צבאית. מצד שני, כולנו שמחים והזלנו דמעה מהחיבוק עם אמו. אין אחד בחדר הזה שלא הזיל דמעה ברגע הזה".

"הסיכון בשחרור 140 מחבלים לגדה הוא גבוה מאוד, אנחנו נראה אותם עוד פוגעים בישראלים", הוסיף דגן והמשיך בביקורת על ראש הממשלה נתניהו. "לגבי החגיגה, אני לא בטוח שהתלהבתי מהעובדה שראש הממשלה עומד ומקבל את גלעד שליט. זה נראה לי קצת בעיה. המחיר של העסקה הזאת יקר מדי, אבל אני שמח לראות את גלעד שליט בבית", אמר.

"מציגים אותו (את גלעד) כגיבור, אבל זה נראה לי קצת בעייתי", טען עוד ראש המוסד לשעבר. "הוא עבר סבל, וצריך להחזיר אותו הביתה, אין לי ויכוח על כך. אבל 'גיבור'? האירוע הזה לא נראה לי גבורה בהתגלמותה. הטנק הוא כלי רכב שנועד להילחם, ואם היינו נלחמים לא היה נחטף לנו חייל. מצד שני, אני לא מכיר חייל שלא עשה טעות, כולל עבדכם הנאמן. על הטעויות שלי אני מבקר בבית הקברות".

על אירן: "אני עבריין שדה? שישפטו אותי"

דגן התייחס גם לדיון הציבורי בימים האחרונים בדבר מבצע אפשרי של ישראל באירן. "אם שר האוצר אומר שאני עבריין ביטחון שדה, שיעמיד אותי לדין. אשמח לעמוד לדין ואיזכר בדברים שאמר בנושא האירני שכל האופציות פתוחות ולאור זאת הנושא הופיע במכוני מחקר ואוניברסיטאות. יש לי זיכרון טוב מאד, אם רוצים להעמיד אותי לדין - בבקשה".

"כולם עסקו באמירה הזאת. ראש הממשלה ושר הביטחון התחילו את הדיון בזה. הם אמרו שכל האופציות פתוחות וברגע זה העסק נפתח", הוסיף ראש המוסד לשעבר. "צריך לומר שהתמונה הרבה יותר מורכבת ולא פשטנית. צריך לשקול מה קורה ביום שאחרי. זה לא קל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק