"סוריה ניסתה לבנות מתקן גרעיני נוסף"

סוכנות הידיעות AP מדווחת כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית חושדת שהממשל הסורי ניסה לבנות מתקן להעשרת אורניום, בנוסף למתקן שהופצץ ב-2007. לפי בכירים בסוכנות, סוריה פעלה יחד עם מדען פקיסטני כדי ליצור פצצת אטום

הכור הסורי שהופצץ ב-2007 (חדשות 2)

חוקרי האו"ם זיהו מתקן בסוריה, שהעלה חשדות לפיהם ממשלת סוריה עבדה עם מדען פקיסטני שנחשב לאבי פצצת האטום של ארצו, במטרה לרכוש טכנולוגיה בעזרתה ניתן יהיה ליצור נשק גרעיני.

המבנים, בצפון-מערב סוריה, תואמים בעיצובם למתקני העשרת אורניום שסופקו ללוב כשהשליט מועמר קדאפי ניסה לייצר נשק גרעיני בהדרכתו של אותו מדען, א.ק. חאן, כך חושפת היום סוכנות הידיעות AP.

לפי הדיווח, בידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ישנה התכתבות בין חאן לבין בכיר בממשל הסורי, מוהידין עיסא, שהציע שיתוף פעולה מדעי וביקור במעבדותיו של חאן, לאחר הניסוי הגרעיני המוצלח בפקיסטן ב-1998.

המבנה, בעיר אל-חסקה, ככל הנראה משמש עכשיו למפעל לייצור כותנה. חוקרים לא מצאו סימן לייצור גרעין. אך בהתחשב בתקיפה הישראלית במתקן הגרעיני להעשרת פלוטוניום בסוריה ב-2007, הדימיון המושלם בעיצוב המבנה - לפי דיווח AP - מצביע על כך שסוריה ניסתה ללכת בשתי דרכים בדרך לפצצת האטום: אורניום ופלוטוניום.

ממשלת סוריה לא הגיבה לטענות. הבכירים שמסרו את המידע לסוכנות הידיעות, הוסיפו שסוריה מעולם לא השיבה לבקשת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבחון את המתקן באל-חסקה.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק