האש לעבר הדרום מתחדשת: "כיפת ברזל" יירטה גראד מעל באר שבע

השקט הזמני בדרום הסתיים. רקטת גראד נורתה הערב לעבר באר שבע, מערכת "כיפת ברזל" יירטה את הרקטה בשמי העיר. במקביל נורו 2 רקטות נוספת לעבר שדרות ושער הנגב. מוקדם יותר אמר נתניהו בכנסת: "מי שפוגע בנו - דמו בראשו"

מי שחשב שסיבוב ההסלמה הנוכחי בדרום הסתיים - כדאי שיחשוב שוב. רקטת גראד שנורתה לעבר באר שבע יורטה מעל העיר על ידי מערכת "כיפת ברזל". במקביל, שוגרה ככל הנראה רקטה נוספת גם לכיוון שדרות. מאז שעות אחר הצהריים נורו שש רקטות לשטח ישראל, אין נפגעים או נזק באף אחת מזירות הנפילה.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על המתרחש בדרום? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

על פי הדיווחים מבאר שבע, הרקטה שעשתה את דרכה מרצועת עזה יורטה בעודה בשמיים, כשהייתה בדרכה למרכז העיר. זמן קצר לאחר שנשמעה אזעקה עולה ויורדת, דיווחו אזרחים על קולות פיצוץ, ככל הנראה בעקבות הפגיעה המוצלחת של "כיפת ברזל".

זמן קצר לאחר הירי לעבר באר שבע, נורתה רקטה נוספת לכיוון שדרות. הרקטה התפוצצה בשטח פתוח מחוץ לעיר. במקביל נורתה רקטה נוספת לעבר המועצה האזורית שער הנגב. גם באירועים אלה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

מצה"ל נמסר כי היירוט המוצלח מעל באר שבע, מנע פגיעה של הרקטה באזור מיושב בעיר. מבחינת הנחיות פיקוד העורף ונכון לשעה זו, אין מגבלות חלות על התקהלויות והתכנסויות, לימודים, מקומות עבודה שאינם חיוניים ומרכזי קניות.

מוקדם יותר: 3 רקטות לעבר הדרום

בשעות אחר הצהריים נורתה רקטה ראשונה היום מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. הרקטה נפלה בשטח פתוח מדרום לעיר אשקלון. סמוך לשעה 17:30 נורו שתי רקטות נוספות לשטח המועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים או נזק.

אחרי סוף שבוע עקוב מדם, עם למעלה מ-40 רקטות שנורו מעזה, הרוג אחד באשקלון ולמעלה מ-10 הרוגים בעזה, הושגה אמש רגיעה בתיווך מצרי והג'יהאד האיסלאמי הודיע על הפסקת אש. במהלך היום נשמר השקט למעט פגיעה אחת של חיל האוויר בחוליית שיגור של החזית הדמוקרטית סמוך לרפיח, אולם בשעות הלילה התפוצצו שלוש רקטות קסאם בשטחים פתוחים במועצות האזוריות אשכול וחוף אשקלון.

חיל האוויר תקף בתגובה חוליית מחבלים שזוהתה משגרת רקטות לשטח ישראל. בסך הכל נורו אתמול לשטח ישראל יותר מעשר רקטות, שלא גרמו לנפגעים או לנזק. במהלך היום היה הבוקר שקט, ללא שיגורי רקטות וללא תקיפות של חיל האוויר, אולם סמוך לשעה 15:30 נורתה רקטה משטח הרצועה שנפלה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון. מערכת כיפת ברזל זיהתה את השיגור אולם לא ביצעה ירי לעבר הרקטה. לא היו נפגעים או נזק.

סמוך לשעה 17:30 נורו שתי רקטות נוספות לעבר שטח המועצה האזורית שער הנגב. שתי הרקטות פגעו בשטחים פתוחים ולא גרמו לנפגעים או נזק.

נתניהו: "הקם להרגך השכם להורגו"

בפתיחת מושב החורף של הכנסת, התייחס ראש הממשלה נתניהו לירי בימים האחרונים לעבר הדרום: "עשרות אלפי טילים ורקטות שיש בידי אויבנו מכוונים לערינו. סוללות כיפת ברזל ומערכות ההגנה האחרות נותנות לכך פיתרון חלקי ומגבירות הגנה על תושבי הדרום אך בכוונתנו לפרוס במקומות אחרים בארץ. תפיסת הביטחון לא יכולה להישען רק על הגנה אלא גם על יכולת תקיפה נמשיך לפעול בעוצמה ובנחישות על אלה שמאיימים עלינו. הקם להרגך השכם להורגו - ומי שפוגע בנו דמו בראשו".

עוד הוסיף ראש הממשלה: "אנו מוכנים לפשרות אבל אינינו מוכנים להפקרות ביטחונית. אני רוצה להגיד לאבו מאזן, אינני קשוח ביחס לשלום אלא לביטחון ישראל ואזרחיה, ואני אמשיך כך כי זו חובתי העליונה והבסיסית כראש ממשלת ישראל. אני מוכן לעשות שלום אמת עם שכנינו אבל אינני מוכן לסכן את ביטחוננו".

מופז: "ישראל חייבת להחזיר את ההרתעה"

מוקדם יותר היום התכנסה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת לדיון במתכונת מיוחדת באחד מיישובי הדרום. בדיון השתתפו ראשי הרשויות שמצויות בטווח ירי הרקטות של עד 40 קילומטרים מרצועת עזה, במטרה להעלות את דרישותיהם בפני חברי הוועדה.

יושב ראש ועדת חוץ וביטחון ח"כ שאול מופז אמר בוועדה: "אנחנו בעיצומו של מאבק מול ארגוני טרור בתוך רצועת עזה. במאבק הזה גם המנהיגות המקומית, ראשי הערים והתושבים בדרום מגלים כושר עמידה".

"ישראל חייבת להחזיר את ההרתעה. להחזיר את ההרתעה בכל דרך שתחליט עליה אבל ההרתעה הזו חייבת לחזור. אני חושב שהמציאות שבה אחת לכמה חודשים, וזו הפעם השלישית השנה, כל הסלמה כזו יוצרת כרסום נוסף בהרתעה הישראלית. חייבים לחדש את ההרתעה ואנחנו חייבים ליצור מציאות שבה ארגוני הטרור יחששו לבצע ירי של טילים לעבר מדינת ישראל", אמר מופז.

עיריית באר שבע הודיעה אחר הצהריים כי מערכת החינוך תפעל מחר כסדרה, והחיים בעיר חוזרים לשגרה מלאה. גם באשקלון, קריית גת וגן יבנה אמורים היו להתקיים הלימודים כסדרם, אולם לאור מטח הרקטות בשעות הערב - ברשויות הדרום שוקלים מחדש את החזרה ללימודים ויחליטו מאוחר יותר הערב.