הבוקר: ניסיון להרגיע את הדרום

במקביל לירי הרקטות מעזה שנמשך אמש, מצרים שוב מנסה לקדם רגיעה. חיל האוויר תקף בדרום הרצועה חולייה ששיגרה רקטות אל ישראל. בערי הדרום ויישובי עוטף עזה הוחלט להשבית את הלימודים גם הבוקר בחלק מבתי הספר

מאמץ להשבת השקט לדרום. אחרי תקיפת חיל האוויר בדרום הרצועה הלילה, מתעוררים הבוקר בדרום לבוקר במתוח. בחלק מהערים לא יתקיימו לימודים בעוד בערים וביישובים אחרים שבים לשגרה בהתאם להנחיות פיקוד העורף. המצרים ממשיכים בניסיונות להגיע לרגיעה ולמנוע את המשך הירי מעזה.

חמש רקטות קסאם התפוצצו אמש בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים. בתגובה תקף חיל האוויר חולייה בדרום רצועת עזה ששיגרה טילים לעבר יישובי הדרום. מדובר צה"ל נמסר כי זוהתה פגיעה מדויקת במטרה. חידוש האש בדרום בא על רקע דיווחים במצרים לפיהם הושגה הפסקת אש בין הצדדים החל מהשעה 22:00 אתמול. שגריר מצרים ברשות הפלסטינית, יאסר עותמאן, אישר אמש את הדיווחים. "מתנהלים כעת מגעים אינטנסיביים להשבת הרגיעה", אמר אתמול לסוכנות הידיעות המצרית. "השעות הקרובות תהיינה מכריעות בעניין".

כפי שאמר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו, ישראל אכן סירבה מאחורי הקלעים להצעה מצרית להשיג הפסקת אש מוסכמת עם הג'יהאד האסלאמי. גורם מדיני מר אמש כי מצרים העלתה את הרעיון - אך בישראל הבהירו כי איננו מקיימים משא ומתן עם ארגוני טרור. "הם ירו עלינו - תבהירו לג'יהאד האסלאמי ולחמאס שיקחו אחריות", אמרו גורמים בישראל למצרים.

בנוסף, העבירה ישראל מסר לפיו אם הירי לא ייפסק - היא תרגיש חופשייה לפעול באופן רחב היקף. המצרים הפעילו את השפעתם ואת כוחם על הארגונים והביאו לכך שהפלגים נצרו את האש. עדות לכך היא שהרקטה הנוספת ששוגרה הערב לעבר ישראל לא שוגרה על ידי פעילים של הג'יהאד האסלאמי, כי אם על ידי ארגון קטן בעזה.

היכן לומדים, היכן לא?

המצב המתוח ביישובי הדרום שהביא להשבתת הלימודים בכל מוסדות הלימודים היום, הביא את הרשויות המקומיות לקיים הערכת מצב מחודשת לגבי קיום הלימודים הבוקר. הדריכות הגבוהה והגברת הכוננות הביאו חלק מהמועצות המקומיות ומרשויות הערים להחליט לא לשלוח את הילדים לבתי הספר. אלו ההחלטות שהתקבלו הערב בתום הערכת המצב:

• בעקבות החלטת פיקוד העורף להסיר את כל מגבלות הפעילות, הודיעו במשרד התעשייה המסחר והתעסוקה (התמ"ת) כי מעונות היום, הצהרונים, המשפחתונים ומוסדות הלימוד של התמ"ת יפעלו כרגיל ביישובים: אשקלון, אשדוד, באר שבע, נתיבות, אופקים, קריית מלאכי, קריית גת, גדרה, יבנה, מועצה אזורית חבל יבנה, גדרות, ברנר, נחל שורק.

• עיריית באר שבע החליטה לא לקיים את הלימודים בבתי הספר בעיר, אולם הלימודים באוניבסיטת בן גוריון ובמכללת סמי שמעון בעיר יתקיימו כרגיל.

• ראש עיריית אשדוד ד"ר יחיאל לסרי הודיע כי הלימודים באשדוד לא יתקיימו היום עקב המצב הביטחוני. עם זאת, הלימודים במכללת סמי שמעון באשדוד יתקיימו כסדרם.

• בתום הערכת מצב שקיים הערב ראש עיריית אשקלון בני וקנין, הוחלט כי לא יתקיימו היום לימודים בעיר. "אינני רואה סיבה לפתוח מערכת לימודים בשל המצב", אמר וקנין בתום הישיבה. עם זאת, הנהלת מכללת אשקלון הודיעה כי הלימודים במכללה מתקיימים היום כרגיל.

• במועצה מקומית גן יבנה הוחלט כי לא יתקיימו היום לימודים.

• במעצות האזוריות יואב וחוף אשקלון הוחלט כי הלימודים יתקיימו כסדרם.

* גם בקריית גת לא יתקיימו לימודים.

נתניהו: "אין הפסקת אש"

אמש שב ראש הממשלה בנימין נתניהו והזהיר את משגרי הרקטות לעבר ישראל. "בפתח ישיבת הממשלה המיוחדת בצפת אמרתי שאין הפסקת אש", אמר נתניהו. "צה"ל מגן על תושבי הדרום ומחסל את משגרי הטילים. אני מבטיח שהצד השני ישלם מחירים עוד יותר כבדים מאלה ששילם עד עכשיו, עד שיפסיק לירות".

במקביל, קיים אתמול שר הביטחון אהוד ברק, ישיבת הערכת מצב בהשתתפות סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נווה, וגורמים נוספים במערכות הביטחון והמודיעין. במהלך הדיון הוצגו לברק תכניות מבצעיות להמשך הפעילות בעזה.

"נעשה הכל כדי להגן על אזרחי ישראל", הוא אמר בישיבה - והוסיף: "אני מציע לראשי חמאס והג'יהאד האיסלאמי שלא לבחון את יכולותינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת