הפסקת אש? שתי רקטות נפלו בדרום

במצרים מדווחים על הפסקת אש נוספת במסגרת מאמציהם להשיב את השקט לאזור, אולם בינתיים נורו הערב שתי רקטות ונפלו בשטחים פתוחים. בישראל הבהירו לפלגים בעזה באמצעות המצרים: קחו אחריות, אחרת נפעל

גם הפעם, המצרים מאחורי הקלעים: בישראל ובעזה צופים כי סבב האלימות שהחל בסוף השבוע אמור להסתיים הערב. על פי דיווחים במצרים - הפסקת אש בין הצדדים נכנסה לתוקפה בשעה 22:00 הערב, אחרי שמצרים השקיעה מאמץ כביר להרגיע את הפלגים החמושים בעזה. עם זאת, זמן קצר לפני השעה 22:00 נורתה רקטה נוספת לעבר המועצה האזורית חוף אשקלון. זמן קצר לאחר מכן נפלה רקטה נוספת בשטח פתוח דרומית לאשקלון. בשני המקרים איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

שגריר מצרים ברשות הפלסטינית, יאסר עותמאן, אישר הערב את הדיווחים. "מתנהלים כעת מגעים אינטנסיביים להשבת הרגיעה", אמר לסוכנות הידיעות המצרית. "השעות הקרובות תהיינה מכריעות בעניין".

כפי שאמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו, ישראל אכן סירבה מאחורי הקלעים להצעה מצרית להשיג הפסקת אש מוסכמת עם הג'יהאד האסלאמי. גורם מדיני אומר הערב כי מצרים העלתה את הרעיון - אך בישראל הבהירו כי איננו מקיימים משא ומתן עם ארגוני טרור. "הם ירו עלינו - תבהירו לג'יהאד האסלאמי ולחמאס שיקחו אחריות", אמרו גורמים בישראל למצרים.

בנוסף, העבירה ישראל מסר לפיו אם הירי לא ייפסק - היא תרגיש חופשייה לפעול באופן רחב היקף. המצרים הפעילו את השפעתם ואת כוחם על הארגונים והביאו לכך שהפלגים נצרו את האש. עדות לכך היא שהרקטה הנוספת ששוגרה הערב לעבר ישראל לא שוגרה על ידי פעילים של הג'יהאד האסלאמי, כי אם על ידי ארגון קטן בעזה.

היכן לומדים, היכן לא?

המצב המתוח ביישובי הדרום שהביא להשבתת הלימודים בכל מוסדות הלימודים היום, הביא את הרשויות המקומיות לקיים הערכת מצב מחודשת לגבי קיום הלימודים מחר. הדריכות הגבוהה והגברת הכוננות הביאו חלק מהמועצות המקומיות ומרשויות הערים להחליט לא לשלוח את הילדים לבתי הספר. אלו ההחלטות שהתקבלו הערב בתום הערכת המצב:

• בעקבות החלטת פיקוד העורף להסיר את כל מגבלות הפעילות, הודיעו במשרד התעשייה המסחר והתעסוקה (התמ"ת) כי מעונות היום, הצהרונים, המשפחתונים ומוסדות הלימוד של התמ"ת יפעלו כרגיל ביישובים: אשקלון, אשדוד, באר שבע, נתיבות, אופקים, קריית מלאכי, קריית גת, גדרה, יבנה, מועצה אזורית חבל יבנה, גדרות, ברנר, נחל שורק.

• עיריית באר שבע החליטה לא לקיים את הלימודים בבתי הספר בעיר, אולם הלימודים באוניבסיטת בן גוריון ובמכללת סמי שמעון בעיר יתקיימו כרגיל.

• ראש עיריית אשדוד ד"ר יחיאל לסרי הודיע כי הלימודים באשדוד לא יתקיימו מחר עקב המצב הביטחוני. עם זאת, הלימודים במכללת סמי שמעון באשדוד יתקיימו כסדרם.

• בתום הערכת מצב שקיים הערב ראש עיריית אשקלון בני וקנין, הוחלט כי לא יתקיימו מחר לימודים בעיר. "אינני רואה סיבה לפתוח מערכת לימודים בשל המצב", אמר וקנין בתום הישיבה. עם זאת, הנהלת מכללת אשקלון הודיעה כי הלימודים במכללה מתקיימים מחר כרגיל.

• במועצה מקומית גן יבנה הוחלט כי לא יתקיימו מחר לימודים.

• במעצות האזוריות יואב וחוף אשקלון הוחלט כי הלימודים יתקיימו כסדרם.

נתניהו: "אין הפסקת אש"

הערב שב ראש הממשלה בנימין נתניהו והזהיר את משגרי הרקטות לעבר ישראל. "בפתח ישיבת הממשלה המיוחדת בצפת אמרתי שאין הפסקת אש", אמר נתניהו. "צה"ל מגן על תושבי הדרום ומחסל את משגרי הטילים. אני מבטיח שהצד השני ישלם מחירים עוד יותר כבדים מאלה ששילם עד עכשיו, עד שיפסיק לירות".

במקביל, קיים היום שר הביטחון אהוד ברק, ישיבת הערכת מצב בהשתתפות סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נווה, וגורמים נוספים במערכות הביטחון והמודיעין. במהלך הדיון הוצגו לברק תכניות מבצעיות להמשך הפעילות בעזה.

"נעשה הכל כדי להגן על אזרחי ישראל", הוא אמר בישיבה - והוסיף: "אני מציע לראשי חמאס והג'יהאד האיסלאמי שלא לבחון את יכולותינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת