הג'יהאד האיסלאמי הכריז על הפסקת אש

אחרי סוף שבוע עקוב מדם, כולל הרוג אחד בצד הישראלי ולפחות תשעה בצד הפלסטיני, הכריז הג'יהאד האיסלאמי בעזה על הפסקת אש. בהודעה קצרה שנמסרה דרך אתר האינטרנט של הג'יהאד נמסר כי הם נענים למאמץ המצרי ומוכנים לרגיעה, "כל זמן שישראל תשמור על הרגיעה". 11 רקטות נורו הבוקר לעבר הדרום עוד לפני הפסקת האש

אחרי למעלה מ-40 רקטות גראד וקסאמים שנורו בסוף השבוע לעבר הדרום, ועשרות תקיפות של חיל האוויר בעזה - הושגה ככל הנראה הפסקת אש בין ישראל לג'יהאד האיסלאמי בתיווך מצרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המגעים להפסקת אש שהתנהלו בתיווך הרשויות במצרים הגיעו הבוקר להבשלה, לאחר שמוקדם יותר נראה היה שהאש תימשך. הבוקר עוד הספיק דובר הג'יהאד האיסלאמי, אבו אחמד, להדגיש כי "אי אפשר לדבר על שום רגיעה אחרי הפשעים של ישראל", אולם נראה כי גם בארגון הטרור הבינו כי תם סיבוב האש הנוכחי.

11 רקטות על הדרום עוד לפני הפסקת האש

באתר האינטרנט של הג'יהאד האיסלאמי הועלתה סמוך לשעה 10:00 הבוקר הודעה רשמית, לפיה הם נענים למאמץ המצרי ומוכנים לרגיעה, "כל זמן שישראל תשמור על הרגיעה". גורמים במצרים אישרו לסוכנות הידיעות הפלסטינית כי בתום מאמצים ממושכים, אכן הושגה שביתת נשק בין ישראל ובין הג'יהאד האיסלאמי.

"הארגון השיב בחיוב למאמצי הפסקת האש, בעוד שהוא שומר לעצמו את הזכות להגיב לכל תוקפנות", אמר דובר  הזרוע הצבאית של הג'יהאד. "הצלחנו ליצור מאזן אימה עם האויב הציוני, והוא זה שהתחנן להפסקת אש".

מאז שעות הבוקר נורו 11 רקטות לשטח ישראל. כמו כן צוין כי רוב הרקטות נפלו בשטחים פתוחים - בעוד שתיים, שנורו לעבר אשדוד, יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל". מעט אחר חצות התפוצצה רקטה בשטח פתוח ליד שדרות. לא היו נפגעים.

בצפון הרצועה הותקפו שלוש עמדות שיגור ומנהרת טרור, ובדרומה שני מוקדי פעילות טרור. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו פגיעות מדויקות בכל המטרות. עד כה, מאתמול, נורו יותר מ-40 רקטות גראד, קסאמים ופצמ"רים לעבר אשדוד, אשקלון, אופקים, באר שבע, קריית מלאכי, גן יבנה, שדרות ויישובי עוטף עזה - שהביאו למותו של אדם אחד ולפציעתם של ארבעה.

הפסקת אש בין ישראל לפלגים בעזה, בתיווך מצרי, הייתה אמורה לצאת לפועל החל מ-3:00 בבוקר, אמנם לא התרחשה בסוף. גורמים במצרים אמרו לסוכנות הידיעות AP כי המאמצים לשכנע את החמושים ברצועה לחדול מהירי נכשלו. "אין שום סיכוי לדבר על הפסקת אש עכשיו, אחרי כאלו פשעים נגד מנהיגי הקבוצה", אמר דובר הגי'האד האיסלמי, אבו אחמד.

בשעה זו מקיים הרמטכ"ל בני גנץ, שמקיים סיור באזור, הערכת מצב באשר למתרחש בדרום. מאתמול, הובאו לבית החולים ברזילי באשקלון 13 פצועים קל, עשרה מהם שוחררו לביתם. משה עמי, שנהרג כאמור אמש, יובא בשעה 14:00בבית העלמין באשקלון.

התושבים הונחו: היצמדו למרחבים מוגנים

תושבי יישובי עוטף עזה מתבקשים להישאר צמודים למרחבים מוגנים בהתרעה של 15 שניות. תושבי היישובים האחרים מתבקשים לשמור על עירנות.

כ-200 אלף תלמידים בדרום מושבתים היום מלימודים בכל היישובים שבטווח 7 עד 40 קילומטרים מגבול רצועת עזה, כולל במוסדות ההשכלה הגבוהה, עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית. באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע לא יתקיימו לימודים.

מתקפה על הדרום - סיקור מיוחד:

11 רקטות נורו על הדרום מאז הבוקר

בת זוגו של ההרוג מהגראד: "הוא אמר לי בטלפון 'נפצעתי'"

אשקלון: מת מפצעיו הפצוע מרקטת הגראד

צה"ל משיב אש: 2 מחבלים נהרגו

צפו: הרגעים הראשונים לאחר נפילת הגראד באשדוד

הלימודים ביישובי הדרום מחר בוטלו

צה"ל חיסל החולייה ששיגרה גראד לאשדוד ביום רביעי