למרות הפסקת האש: ההנחיות לתושבי הדרום בתוקף

בג'יהאד האיסלאמי הכריזו על הפסקת ירי הרקטות לעבר ישראל, אבל מחשש שהרגיעה השברירית תסתיים - מדגישים בפיקוד העורף כי ההנחיות המיוחדות נותרו בתוקף עד להודעה חדשה: "חיי אדם רבים ניצלו בזכות האחריות שמגלה הציבור ושיתוף הפעולה"

הג'יהאד האיסלאמי אומנם הכריז הבוקר על הפסקת אש, אחרי שיגורן של 11 רקטות גראד לשטח ישראל - אך למרות זאת, בדרום נמשכת הכוננות מפני המשך הירי בהתאם להנחיות פיקוד העורף.

בתום הערכת מצב שנערכה אמש, הוחלט שלא לקיים את הלימודים במוסדות החינוך - כולל האקדמיים - במעונות היום, במשפחתונים ובצהרונים - ביישובים המרוחקים בטווח שבין 7-40 קילומטרים מגדר המערכת המקיפה את רצועת עזה.

ביישובים הצמודים לגדר או ממוקמים במרחק 7 קילומטרים מהרצועה לכל היותר, יתקיימו הלימודים כסדרם - אך בתוך המרחבים המוגנים. נוסף על כך, יקיימו מפעלים חיוניים את פעילותם כסדרה בסמיכות למרחבים המוגנים. עם הישמע אזעקה, נדרשים העובדים להתפנות למרחק המוגן הקרוב ביותר.

ההנחיות שנקבעו לגבי יישובי הדרום

בפיקוד העורף הורו להימנע מהתקהלות של 500 אנשים ויותר.

בזמן אירוע בתוך מבנה: יש להיכנס מיד אל הממ"ד (המרחב המוגן הדירתי) ולסגור את חלון הפלדה. במידה שמותקנת מערכת איוורור וסינון, יש להפעילה על מצב איוורור.

במבנה ללא ממ"ד, ממ"ק או מקלט, יש לפעול על פי סדר הפעולות הבא: להיכנס לחדר המרוחק ככל הניתן מהכיוון ממנו יש איום בירי רקטות ובעל מינימום קירות חיצוניים, חלונות ופתחים. לסגור את הדלת ואת חלונות החדר. לשבת על הרצפה (מתחת לגובה קו חלונות החדר), בצמוד לקיר פנימי ולא מול חלון.

דיירי הקומה העליונה במבנה בלא ממ"ד, ממ"ק או מקלט, נדרשים לצאת לחדר מדרגות לפי הנחיות אלה: דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין מעל 3 קומות במבנה ללא ממ"ד, ממ"ק או מקלט פנימי, ירדו שתי קומות ויישארו בחדר המדרגות.

דיירי הקומה העליונה, המתגוררים בבניין בן שלוש קומות, במבנה ללא ממ"ד, ממ"ק או מקלט פנימי, ירדו קומה אחת’ ויישארו בחדר המדרגות.

מחוץ למבנה - שטח בנוי: יש להיכנס למבנה ולפעול על על-פי ההנחיות לשוהים במבנה.

שטח פתוח - יש לשכב ולהגן על הראש בידיים.

הנוסעים ברכב: יעצרו, בצד הדרך, יצאו מהרכב ויכנסו למבנה או למחסה קרוב. במידה ולא ניתן להגיע למבנה או מחסה בפרק הזמן הנתון, יש לצאת מהרכב, לשכב על הרצפה ולהגן על הראש בעזרת הידיים. במידה ולא ניתן לבצע את שתי ההנחיות הקודמות יש לעצור ולהמתין ברכב 10 דקות.

לאחר האירוע: ניתן לצאת מהמיגון לאחר 10 דקות, באם לא ניתנה הוראה אחרת. יש להתרחק מחפצים בלתי מזוהים. במידה שראית רקטה על הארץ, יש להרחיק סקרנים ולהודיע לגורמי הביטחון.

 "ההנחיות - מצילות חיים" 

מפקד פיקוד העורף, אלוף אייל אייזנברג, סייר היום באזור נפילת הטילים באשדוד ושוחח עם התושבים במקום. האלוף אייזנברג אמר כי "הנחיות פיקוד העורף מצילות חיים, אנחנו נותנים התראה לפני כל נפילה ומשתדלים שתהיה אמינה ככל האפשר. יש להקפיד על ההנחיות ללא יוצא מן הכלל".

נציג פיקוד העורף, אלוף-משנה (מיל') פרופ' ירון בר-דיין, אמר הבוקר בריאיון לערוץ החדשות: "למדנו גם באירועים קודמים וגם בהסלמה הנוכחית שמילוי הנחיות פיקוד העורף מציל חיים. שוב ושוב אנחנו לומדים שאנשים שמשתפים פעולה ונשמעים להנחיות הצילו את חייהם. חיי אדם רבים ניצלו בזכות האחריות שמגלה הציבור ושיתוף הפעולה".

דווקא עכשיו חשוב לי להדגיש את הצורך להתמיד בשיתוף הפעולה ובהישמעות להנחיות במיוחד בעקבות אירועי הימים האחרונים ולהדגיש את נושא יכולת העמידה שלנו וההתמדה במילוי ההנחיות.

פרופ' בר-דיין ביקש להדגיש כי "אסור להסתמך על מערכת 'כיפת ברזל', שאולי מפחיתה מאוד את הסכנה - אבל אין משמעות הדבר שניתן להתעלם מההנחיות ולקחת סיכן גדול. למרות המערכת, ההנחיות שלנו לא משתנות חשוב להקפיד למלא אותן ולהצטייד ברמת מיגון נדרשת". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת