תיעוד: שיגור הרקטות לעבר ישראל

הג'האד האיסלמי הפיץ סרטון המתעד את שידור הרקטות לעבר ישובי הדרום. לראשונה משתמש הארגון במתקן רב-קני המשגר את הרקטות אחת אחרי השנייה. ייתכן וההפעלה בוצעה מרחוק, כך שאנשי הארגון לא נמצאים בטווח הסכנה. צפו בשיגור הרקטות

הג'יהאד האיסלאמי, שלקח אחריות לשיגורי הרקטות לעבר ישובי הדרום הערב, תיעד בסרטון את השיגורים. לדברי פעילים בארגון, זאת הפעם הראשונה בה משוגרות מעזה חמש רקטות גראד ממתקן רב-קני שהותקן על רכב. המשגר מוצב על טנדר, מה שמקל על חוליית היורים להגיע למקום השיגור, לשגר ולברוח משם, וכך חמש רקטת גראד שוגרו במהירות לישראל אחת אחרי השנייה.

תמונות השיגור מזכירות את תמונות חיזבאללה משגרים רקטות מלחמת לבנון השנייה. בישראל לא ראו תמונות כאלו עד כה, אבל במערכת הביטחון ידעו שיש אמצעים כאלו ברשותם. לא בטוח בכלל שאנשי הג'יהאד ניצבים ליד הטנדר הזה בזמן הירי, כי מבחינתם לא ממש חשוב היכן הרקטה תפגע, ואז ההפעלה יכולה להיות בכלל מרחוק והחוליה המפעילה לא נמצאת בטווח סכנה‎.

הרקטה על הטנדר נראית כמו רקטת גראד, אולם קצת יותר קטנה. לג'יהאד יש מגוון עצום של רקטות. קטנות וגדולות קצת יותר, ועד למאוד מאוד ארוכות, שיכולות להגיע גם אל מעבר לתל אביב. השיגור הזה מלמד על ההתפתחות ועל הצבירה של אמצעי הלחימה של הג'יהאד, הכל בהשראה ובסיוע ובדחיפה אירנית שמסייעת להם להצטייד עוד ועוד - היום זה הארגון הכי חמוש ברצועת עזה, שמאתגר במובן הזה את חמאס.

בכל הדיונים הביטחוניים מנסים לייצר מצב שבגדול אומר "אין לנו עניין להסלים, אבל אם הם ימשיכו הרי שתבוא מכה מאוד קשה מצדו של צה"ל". שאלת המפתח הגדולה היא האם חמאס מצטרף. אם הוא יצטרף אז זו הסלמה של ממש שתיקח ימים רבים. אם הוא לא יצטרף אז זו התכתשות של יום-יומיים, לא הרבה יותר מזה‎.

 צה"ל מגיב לירי הרקטות

צה"ל מגיב על ירי הקסאמים והגראדים לעבר שטח ישראל הערב: חיל האוויר תקף הערב חולייה, ככל הנראה של הג'יהאד האסלאמי. על פי דיווחי הפלסטינים, שני מחבלים נהרגו ושניים נוספים נפצעו.

מוקדם יותר היום תקף צה"ל את חוליית המשגרים ששיגרה הרקטה ביום רביעי האחרון, בזמן שנערכה לקראת שיגור נוסף. בתקיפה נהרגו לפחות חמישה בני אדם, בהם גם מפקד בכיר בזרוע הצבאית. על פי דיווחי הפלסטינים, נפצעו 11 בני אדם נוספים בתקיפה, שבוצעה על מחנה אימונים של הג'יהאד האיסלאמי, הנמצא באזור רפיח.

מדובר צה"ל נמסר כי "בפעילות משותפת לצה"ל ולשירות הביטחון הכללי תקף כלי טיס של חיל-האוויר חוליית משגרים בדרום רצועת עזה, שהתכוננה לבצע ירי רקטה, מדובר באותה חולייה שהייתה מעורבת בירי הרקטה ביום רביעי האחרון. זוהתה פגיעה בחוליה וניסיון הירי סוכל".