"שמח לחזור": אילן גרפל נחת בישראל

הצעיר הישראלי-אמריקני שהואשם בריגול לטובת ישראל וישב בכלא המצרי במשך חודשים - חזר הביתה. 25 אסירים הועברו דרך מסוף טאבה למצרים - ונישקו שם את האדמה. אמו של גרפל קיבלה את פניו בנתב"ג בדמעות, המתווך ח"כ ישראל חסון: "גרפל מאושר ושמח לחזור הביתה"

לאחר יותר מ-4 חודשים בכלא המצרי, שב היום לישראל הצעיר היהודי-אמריקני אילן גרפל, שהואשם בריגול לטובת ישראל.

שני המתווכים הישראלים בעסקה, ח"כ ישראל חסון ועו"ד יצחק מולכו, נחתו אחר הצהריים בקהיר, קיבלו לידיהם את גרפל והמריאו סמוך לשעה 17:30 משדה התעופה בקהיר. אמו של הצעיר האמריקני-ישראלי הייתה אמורה לטוס עמם אך בסופו של דבר הוחלט שהיא תמתין לו בנתב"ג, והיא זו שהעניקה לו את החיבוק הראשון על אדמת ישראל - עם הרבה התרגשות ודמעות של אושר.

ח"כ חסון שוחח לפני ההמראה מקהיר עם גרפל, שם גילה כי גרפל נפצע במלחמת לבנון ה-2 בקרב בעיתא א-שעב, אותו קרב שבו נהרג סגן אילן גבאי ז"ל - שהיה חברו הטוב של בנו של חסון. "הוא מאושר ושמח לחזור הביתה", סיפר חסון.

קצת לאחר השעה 18:30 נחת גרפל אל קבלת הפנים בנמל התעופה בן גוריון, שם ציפו לו נציגי צה"ל ומערכת הביטחון, אנשי לשכת רה"מ, שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו וגם חבר הקונגרס האמריקני מניו יורק גרי אקרמן, שפעל למען שחרורו של גרפל.

מנתב"ג נסעה השיירה ללשכת ראש הממשלה בירושלים, שם הכינו לאילן קבלת פנים מיוחדת עם האוכל האהוב עליו: המבורגר, צ'יפס וקולה. ראש הממשלה נתניהו חיבק את גרפל ובירך אותו על שובו לישראל. "טוב שבאת הביתה", אמר נתניהו, גרפל עצמו השיב: "טוב להיות פה, עברתי זמנים קשים בכלא המצרי". להבדיל מההתרחשויות עם שובו של גלעד שליט, הסתכמו כאן הדברים בלחיצת יד מנומסת בין ראש הממשלה למשוחרר הטרי מהכלא המצרי - ולא הגיעו לכדי חיבוקים חמים.

אביו של גרפל: "מקווה שהכל יסתדר כמו שצריך"

בשיחה עם חדשות 2 סיפר אביו של אילן, דניאל גרפל, על ההתרגשות לקראת שובו של בנו. "הכל די מתוח ומלא טלפונים וסידורים. אני שמח שהדבר קרה ומקווה שהכל יעבור. הכי חשוב שהוא יוצא ממצרים".

אביו של גרפל שוהה בניו-יורק, עיר מגוריו, ולא הגיע ארצה לקבל את פני בנו. הוא הסביר זאת בכך ש"היו סיפורים של הדקה ה-90 מבחינת הטיסות, הכרטיסים, הממשלה וכן הלאה. זה לא שלא רציתי לבוא, זה בגלל שאשתי הייתה יותר פנויה ברגע הזה, אז היא עשתה את זה".

זמן קצר אחרי שובו של גרפל ארצה, הוא ימריא לבית משפחתו בארצות הברית. "הוא ייסע לפה וייחדש את החיים הרגילים שלו, כולל את הלימודים שהוא היה צריך להיות בהם עכשיו והכל נפסק. אני מקווה שהכל יסתדר כמו שצריך", אמר אביו.

האסירים המצרים שוחררו: "תודה לאללה ולמצרים"

25 אסירים בהם שלושה קטינים, רובם הורשעו בעבירות של סחר סמים או אמצעי לחימה, הועברו בצהריים לעבר מסוף טאבה, ומשם חזרו לארץ מוצאם. רבים מהם כרעו להתפלל או נישקו את האדמה בצד המצרי, שם המתינו להם מאות אזרחים תחת אבטחה כבדה של כוחות הביטחון המצריים.

הטלוויזיה המצרית ראיינה את האסירים עם המעבר לצד המצרי. אחד האסירים המשוחררים אמר מיד לאחר המעבר במצרים: "תודה רק לאללה". מוחמד אל סווארקי, שאחיו השתחרר היום, אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס": "אני מודה למצרים ששחררה אותו".

מוקדם יותר דווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי ארה"ב תעביר לידי מצרים מטוס קרב מסוג אף-16, כחלק מהעסקה לשחרורו של גרפל. בדיווח מצוטט הגנרל המצרי סאמח סייף אל-יאזל, שאמר כי ארה"ב "נקראה" למשא ומתן כדי "לסייע למצרים לקבל את התנאים הטובים ביותר בעד שחרורו של גרפל".

עוד דווח כי ישראל סירבה לשחרור 81 אסירים מצרים בעסקה - שהייתה אמורה, אם ההצעה הייתה מתקבלת, להביא גם לשחרורו של הישראלי הכלוא במצרים מזה 11 שנים, עודה טראבין. לדיווחים, נדגיש, אין אישור ממקור ישראלי או אמריקני.

עודה טראבין: "הופקרתי כי אני סתם עוד בדואי" 

טראבין תוקף היום בחריפות את ממשלת ישראל שלטענתו מפקירה אותו: "שכחו אותי כי אני בדואי". העיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר דברים שאמר טראבין מתוך הכלא המצרי, בפגישתו עם דיפלומטים ישראלים. "מדינת ישראל מפקירה אותי. 11 שנה אני נרקב בכלא ולאיש בממשלת ישראל לא אכפת", הוא מאשים.

בנוסף, טראבין מותח ביקורת קשה על עסקת גרפל שיוצאת היום אל הפועל: "איך ייתכן שאילן גרפל שנעצר לפני 4 חודשים שוחרר לפניי? הסיבה היא מאוד פשוטה - הוא יהודי ואני סתם עוד בדואי".

האסירים עוברים את הגבול, היום
"אני שומע כל הזמן סיפורים על זה שמעלים את העניין שלי בדרגים הכי בכירים, ואני רותח מזעם כי אני יודע את האמת, בכלל לא קורה כלום", אומר טראבין בכעס. "איזו מין עסקה זו? למה לא חיברתם את שחרור גרפל לשחרור שלי? איך עשיתם לי את זה? המצרים התעקשו על שחרור הקטינים. הייתם צריכים להתנות את השחרור שלהם בשחרור שלי".

טראבין אף מדגיש כי איבד כל תקווה שישראל תפעל לשחרורו: "אני למדינת ישראל לא אחזור. אני אבקש מקלט מדיני בארצות הברית. מדינת ישראל הפקירה אזרח רק בגלל שהוא בדואי. אני לא אחזיק מעמד כאן. ברגע שלא התעקשתם על שחרורי ביחד עם שחרור גרפל, פשוט קברתם אותי כאן לעוד 4 שנים לפחות".

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, יוסי זילברמן, ניר דבורי, אודי סגל ורוני דניאל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת