הרמטכ"ל בבה"ד 1 על עסקת שליט: "כל חייל נחשב"

רב-אלוף בני גנץ פנה הערב בנאומו לקצינים הצעירים בטקס סיום הקורס בבה"ד 1 ואמר: "ממשלת ישראל החליטה על עסקת שליט כשהיא שקלה את הגורמים הביטחוניים והייתה מודעת למחיר ולאתגר הביטחוני האפשרי". הוא הוסיף כי מפקדי צבאות זרים התרשמו מביצוע העסקה. דיסקין דווקא חושב שהעסקה "רעה לישראל"

"מפקדי צבאות זרים הביעו את התרשמותם מעסקת שליט ומהעובדה שבצה"ל 'כל חייל נחשב'. ואכן כל חייל נחשב, כל מפקד משפיע וכולם מחויבים" - כך אמר הערב הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ, בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1.

גנץ הוסיף כי "לפני כשבוע, ולאחר למעלה מחמש שנים, הסתיימה משימת הגנת הגבול מול רצועת עזה, של צוות 2, בפלוגת המחץ שבעוצבת 'ברק', עת הושב לארצו ולמשפחתו רב-סמל גלעד שליט. נאחל לרב-סמל גלעד שליט ולמשפחתו הליך איחוד מוצלח, ונייחל בעבורם ימי שגרה ואושר".

"עת החליטה ממשלת ישראל לממש את העסקה תוך שהיא שוקלת את המלצות הגורמים הביטחוניים, היא הייתה מודעת למחיר ולאתגר הביטחוני האפשרי", אמר גנץ. "בצד מודעות זו, המחויבות ללוחמינו, המחויבות למצות את האפשרי גם היא הייתה חשובה, והיא שהכריעה".

לקצינים אמר הרמטכ"ל: "אנו, מפקדי צה"ל וחייליו אומרים לממשלת ישראל, ואני כמפקדכם אומר לכם, ולכלל המפקדים בצה"ל: גם אנו מחויבים, מחויבים למשימה, מחויבים לכל עשייה נדרשת לביטחון המדינה. האחריות למשימות והמחויבות למימושן נמצאות בבסיס הקוד הערכי והמקצועי שלו ועלינו לדבוק בה בכל העת".

"זוהי עוצמתה של הברית בין מדינת ישראל לשומריה, של מחויבותנו למשימתנו ולאנשינו", סיכם גנץ.

ראש השב"כ לשעבר: "זה רע לישראל"

שר הביטחון אהוד ברק אמר באותו המעמד כי "בכל טקס בשנים האחרונות, דיברנו כאן על גלעד שליט, גלעד בבית. אמרנו כי נעשה כל מהלך ראוי ואפשרי, אבל לא בכל מחיר- אמרנו ועשינו".

אך יש מי שחושב אחרת. יובל דיסקין, ראש השב"כ עד לפני כמה חודשים, אמר היום כי "עסקאות לחילופי שבויים אינן טובות למדינת ישראל. הן אולי טובות לציבור, אבל לא למדינה". דיסקין שוחח היום עם סטודנטים ביישוב אשלים בנגב. עמדתו של דיסקין הפוכה מעמדתו של מחליפו יורם כהן, שתמך בעיסקה.

"אני חושב שייטב אם מדינת ישראל תפסיק עם עסקאות חילופי שבויים", הוסיף. "נקודה. סוף. ברגע שיקרה היום הזה, יתחילו פה תהליכים לא כל כך טובים מבחינת המגמות בינינו לבין הפלסטינים. ואני חושב שאנחנו צפויים פה אז להידרדרות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת