אושרה העסקה לשחרור אילן גרפל

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את העסקה לשחרורו של הצעיר הישראלי-אמריקני אילן גרפל מן הכלא המצרי, זאת תמורת 22 אסירים ו-3 עצירים קטינים, כולם מצרים. גרפל יועבר לישראל ביום חמישי הקרוב. נתניהו הנחה בנוסף לעשות את כל המאמצים האפשריים כדי להביא בהקדם לשחרורו של האזרח הישראלי עודה טראבין

עכשיו זה רשמי: הקבינט המדיני-ביטחוני אישר פה אחד את עסקת חילופי השבויים עם מצרים, במסגרתה ישוחרר הישראלי-אמריקני אילן גרפל.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בעקבות אישור העסקה יועבר גרפל לישראל כבר בעוד יומיים, ביום חמישי הקרוב, ובתמורה לו תשחרר ישראל 22 אסירים ו-3 עצירים קטינים, כולם אסירים פליליים בעלי אזרחות מצרית. שרי הממשלה הודו לממשלת ארצות הברית על הסיוע הרב שהעניקה לצורך הגעה למתווה השחרור.

שירות בתי הסוהר פרסם לאחר אישור העסקה את שמות האסירים המצריים שישוחררו תמורת החזרתו של גרפל. בין המשוחררים 11 אסירים המרצים תקופת מאסר בגין עבירות נשק ואמל"ח ו-8 בגין עבירות סמים.

בנוסף, ראש הממשלה הנחה את הגורמים הנוגעים בדבר לעשות את כל המאמצים האפשריים כדי להביא בהקדם לשחרורו של האזרח הישראלי עודה טראבין, שכלוא במצרים כבר יותר מ-11 שנים.

חסון: "המשטר החדש במצרים צלח מהמורות והם ראויים לכל הערכה"

ח"כ ישראל חסון מקדימה, ש"בישל" את העסקה יחד עם עו"ד יצחק מולכו, ביקר אתמול את גרפל בשבי ושמע ממנו על ארבעת החודשים האחרונים שבהם שהה בבידוד. "המצרים האשימו את גרפל בריגול, אבל לא הוגש נגדו כתב אישום, זה נמנע ממנו, אבל זה הקל על מציאת פיתרון לסיטואציה כי לקבל חנינה אחרי משפט זה הרבה יותר קשה מאשר כשלא מגישים נגדך כתב אישום - גם במחוזותינו", אמר חסון בריאיון לחדשות 2 באינטרנט. "אם לא יהיו פניות לבג"ץ הוא ישוב ביום חמישי הקרוב".

לפני כניסתו לוועדת חוץ וביטחון היום בכנסת, נשא ח"כ חסון הצהרה מיוחדת אותה העברנו בשידור חי. "אני שמח שזה הסתיים כך", אמר לעיתונאים וציין את המעורבות של עו"ד יצחק מולכו. "ראש הממשלה ליווה אותנו באופן אישי, וחשוב להדגיש את יו"ר הכנסת שאיפשר לי לייצר את הקשר כדי להביא את הסוגייה לכדי פתרון".

"פגשנו את גרפל כשעוד לא היה ברור לנו אם נצליח לסיים את הכל. היה ברור שאנחנו לקראת סגירה סופית. ביקשתי להיפגש עם אילן אתמול, והייתה פגישה מאוד מרגשת, אך הוא לא היה מודע למאמצים, למרות שהיה חשוף לתקשורת", הוסיף חסון. "כשהתחלנו לדבר איתו הוא לא היה ידע מי אנחנו וענה לי בערבית. הוא זכה ליחס מאוד הוגן לדבריו, וטיפלו בו ברגישות". חסון ציין שגרפל אף נפגש עם הוריו במהלך שהותו בכלא. בפגישה אתמול עם חסון ומולכו, חשף גרפל חלק מהחוויות שעבר. "אני מבקש להשאיר לו את הזכות לספר לכם את זה", ציין חסון.

"זו לא עסקה. מצרים היא לא חמאס", הדגיש חסון. "זה לא שישבנו ואמרנו צריך עוד שניים, לא הייתה סיטואציה כזו בכלל. האמריקנים היו בחלק גדול מהזמן בתוך העניינים. להערכתי אנחנו לא עושים הערכת מצב מספיק נכונה. המשטר החדש במצרים צלח מהמורות והם ראויים לכל הערכה".

נפגעי הטרור: "ישראל פתחה בזאר ים תיכוני"

במקביל, ארגון נפגעי הטרור אלמגור שוקל פנייה לבג"ץ נגד קיום העסקה בטענה שרשימת האסירים שצפויים להשתחרר כוללת בתוכה אסירים ביטחוניים שסחרו באמצעי לחימה עם גורמי טרור. "אנחנו שוקלים את הפנייה לבג"ץ בגלל תשובה מפתיעה שקיבלנו מעורך הדין שלנו, לפיה מחצית מהאסירים שצפויים להשתחרר הם אסירים ביטחוניים שעסקו בהברחת אמצעי לחימה לגורמי טרור, בעוד החצי השני עסקו בהברחת סמים", אמר בצהריים יו"ר ארגון אלמגור מאיר אינדור בריאיון לחדשות 2 באינטרנט.

אינדור טוען שחילופי האסירים נעשית מבלי שנערך דיון ציבורי, כיוון שרשימת האסירים שישוחררו תתפרסם רק אחרי אישור העסקה בממשלה. "אני לוקח את המידע מהפרקליטות, מדובר באנשים שידם היה במעשה רצח של ישראלים", אמר אינדור. בשעה זו מתכנס הקבינט מדיני ביטחוני כדי לאשר את השחרור.

אבל מלבד תוצאות העסקה, אינדור מודאג מתוצאות היום שאחרי. "אני קורא לישראלים אל תיסעו למצרים ולטורקיה, הלקח נלמד. ישראל משלמת מחיר עובר חטיפת אזרחיה. מדובר במדינות שעוסקות בחטיפה, בשחר חדש של המהזרח התיכון שהביא לעלייה של גורמים אסלאמיים - ואותם גורמים למדו את הלקח".

"ישראל פתחה בזאר ים תיכוני, וגם אל קעידה וארגוני טרור נוספים עומדים בתור לעולם האפשרויות החדשות שנפתח להם", טוען אינדור. "בסופו של יום, הטורקים והמצרים לא השפיעו על החמאס בעסקת שליט והיו שותפים לשחרור יותר מאלף מחבלים. הם חוגגים את החזרת המחבלים למשפחותיהם. יש כאן שיתוף פעולה, זו הפקה משותפת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת