עתירה לבג"ץ נגד שחרור גרפל? "ישראל פתחה בזאר ים תיכוני"

ארגון נפגעי הטרור פנה לפרקליטות בבקשה לפרסם את רשימת האסירים המצרים שצפויים להשתחרר תמורת האזרח הישראלי-אמריקני אילן גרפל. לטענת הארגון, מחציתם אסירים ביטחוניים שסחרו במצעי לחימה עם גורמי טרור. "במזרח התיכון הבינו שחטיפות משתלמות", טען יו"ר הארגון. "אז איפה שמים את הגבול?"

שחרורו של האזרח הישראלי-אמריקני אילן גרפל בתמורה ל-25 אסירים מצרים מעורר סערה: ארגון נפגעי הטרור אלמגור שוקל פנייה לבג"ץ נגד קיום העסקה בטענה שרשימת האסירים שצפויים להשתחרר כוללת בתוכה אסירים ביטחוניים שסחרו באמצעי לחימה עם גורמי טרור.

"אנחנו שוקלים את הפנייה לבג"ץ בגלל תשובה מפתיעה שקיבלנו מעורך הדין שלנו, לפיה מחצית מהאסירים שצפויים להשתחרר הם אסירים ביטחוניים שעסקו בהברחת אמצעי לחימה לגורמי טרור, בעוד החצי השני עסקו בהברחת סמים", אמר בצהריים יו"ר ארגון אלמגור מאיר אינדור בריאיון לערוץ החדשות.

אינדור טוען שחילופי האסירים נעשית מבלי שנערך דיון ציבורי, כיוון שרשימת האסירים שישוחררו תתפרסם רק אחרי אישור העסקה בממשלה. "אני לוקח את המידע מהפרקליטות, מדובר באנשים שידם היה במעשה רצח של ישראלים", אמר אינדור. בשעה זו מתכנס הקבינט מדיני ביטחוני כדי לאשר את השחרור.

אבל מלבד תוצאות העסקה, אינדור מודאג מתוצאות היום שאחרי. "אני קורא לישראלים אל תיסעו למצרים ולטורקיה, הלקח נלמד. ישראל משלמת מחיר עובר חטיפת אזרחיה. מדובר במדינות שעוסקות בחטיפה, בשחר חדש של המהזרח התיכון שהביא לעלייה של גורמים אסלאמיים - ואותם גורמים למדו את הלקח".

"ישראל פתחה בזאר ים תיכוני, וגם אל קעידה וארגוני טרור נוספים עומדים בתור לעולם האפשרויות החדשות שנפתח להם", טוען אינדור. "בסופו של יום, הטורקים והמצרים לא השפיעו על החמאס בעסקת שליט והיו שותפים לשחרור יותר מאלף מחבלים. הם חוגגים את החזרת המחבלים למשפחותיהם. יש כאן שיתוף פעולה, זו הפקה משותפת".

חסון: "לא הייתה עסקה. מצרים היא לא חמאס"

אתמול זכה גרפל לביקור מצד המתווך הישראלי ח"כ ישראל חסון, ושמע ממנו על ארבעת החודשים האחרונים שבהם שהה בבידוד. "המצרים האשימו את גרפל בריגול, אבל לא הוגש נגדו כתב אישום, זה נמנע ממנו, אבל זה הקל על מציאת פיתרון לסיטואציה כי לקבל חנינה אחרי משפט זה הרבה יותר קשה מאשר כשלא מגישים נגדך כתב אישום - גם במחוזותינו", אמר חסון בריאיון לערוץ החדשות והסביר שמרגע שהעסקה תאושר בקבינט המדיני ביטחוני היא תצא לפועל תוך יומיים. "אם לא יהיו פניות לבג"ץ הוא ישוב ביום חמישי הקרוב", אישר חסון.

לפני כניסתו לוועדת חוץ וביטחון היום בכנסת, נשא ח"כ חסון הצהרה מיוחדת , אותה העברנו בשידור חי. "אני שמח שזה הסתיים כך", אמר לעיתונאים וציין את המעורבות של עו"ד יצחק מולכו. "ראש הממשלה ליווה אותנו באופן אישי, וחשוב להדגיש את יו"ר הכנסת שאיפשר לי לייצר את הקשר כדי להביא את הסוגייה לכדי פתרון".

"פגשנו את גרפל כשעוד לא היה ברור לנו אם נצליח לסיים את הכל. היה ברור שאנחנו לקראת סגירה סופית. ביקשתי להיפגש עם אילן אתמול, והייתה פגישה מאוד מרגשת, אך הוא לא היה מודע למאמצים, למרות שהיה חשוף לתקשורת", הוסיף חסון. "כשהתחלנו לדבר איתו הוא לא היה ידע מי אנחנו וענה לי בערבית. הוא זכה ליחס מאוד הוגן לדבריו, וטיפלו בו ברגישות". חסון ציין שגרפל אף נפגש עם הוריו במהלך שהותו בכלא. בפגישה אתמול עם חסון ומולכו, חשף גרפל חלק מהחוויות שעבר. "אני מבקש להשאיר לו את הזכות לספר לכם את זה", ציין חסון.

"זו לא עסקה. מצרים היא לא חמאס", הדגיש חסון. "זה לא שישבנו ואמרנו צריך עוד שניים, לא הייתה סיטואציה כזו בכלל. האמריקנים היו בחלק גדול מהזמן בתוך העניינים. להערכתי אנחנו לא עושים הערכת מצב מספיק נכונה. המשטר החדש במצרים צלח מהמורות והם ראויים לכל הערכה".

בהודעה מלשכתו של ראש הממשלה נמסר כי במסגרת העסקה צפויים להשתחרר 25 אסירים מצרים פליליים, שהורשעו בעבירות רכוש וסמים, אולם הישראלי עודה טרבין שנמצא בכלא המצרי כעשור, לא נכלל בעסקה הנוכחית. "עודה טרבין היה כל הזמן על השולחן, ישנו על השולחן ויהיה על השולחן", אמר חסון. "צריך סבלנות, הגענו לשחרור הזה בשקט, והוכח שהשקט עוזר מאוד להגיע לתוצאה".

חסון סיפר על הקשר ההדוק עם הרשויות במצרים, שהוכיח את עצמו גם בעסקת שליט. לדבריו, עם הידוק היחסים לאחרונה לאחר הטיפול המשותף במתקפה על השגרירות הישראלית בקהיר ובמתקפה בגבול ישראל-מצרים, נוצר דו שיח עם הממשלה שהוביל לעסקה. "נהניתי הנאה צרופה לעבוד גם עם עורך דין מולכו שסייע מאוד בעניין הזה", ציין חסון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת