הירי בפלסטיני ביום הנאומים באו"ם: המ"מ הודח משירות קרבי

אחרי שבתחילה העניק הצבא גיבוי לכוח חטיבת כפיר שירה והרג צעיר מהשומרון בשיאו של עימות אלים בין הלוחמים לבין מתנחלים ופלסטינים, קבע תחקיר האירוע כי מפקד המחלקה לקה בשיקול דעתו, חתר למגע שלא לצורך - ובכך הביא לתקרית הקטלנית, למרות שהמתפרעים כבר נסוגו לאחור קודם לכן

חודש אחרי מותו של הצעיר הפלסטיני חוסאם בדראן מאש צה"ל בכפר קוסרא שבשומרון, בשיאו של המתח על רקע הנאומים המדיניים שנשאו בעצרת האו"ם אבו-מאזן ונתניהו, פורסם לראשונה בחדשות 2 תחקיר צה"ל על האירוע - שהעלה ממצאים חמורים וכלל מסקנות אישיות קשות נגד מפקד המחלקה שהיה אחראי לירי.

האירוע התרחש אחרי עימות שהתפתח בין מתנחלים לבין פלסטינים במאחז "אש קודש" הסמוך לשכם. כוח מגדוד חרוב של חטיבת כפיר הגיע למקום ונקלע למצוקה, אחרי שפלסטינים יידו אבנים לעבר הלוחמים. בתגובה, נפתחה לעברם אש חיה שממנה נפגע ונהרג בדראן.

תחילה העניקו בצה"ל גיבוי לחיילים שהיו מעורבים בתקרית, אבל לפי תחקיר צה"ל - מואשם היורה - מפקד המחלקה - בשיקול דעת מוטעה וחתירה למגע שלא לצורך. בשל כך, הוא הודח משירות קרבי.

לפי התחקיר, עם הגעת הכוח ופתיחת האש נסוגו הפלסטינים לאחור. בנקודה זו היו צריכים הלוחמים לעצור, אבל אותו כוח שפעל שם התקדם הלאה ואז נקלע לסכנת החיים ממארב. בשיאה של הדרמה, פתח הקצין באש שממנה נהרג הפלסטיני.

בצה"ל טענו כי מפקד המחלקה הודח מתפקידו "על רקע מספר אירועים מבצעיים ומשמעתיים". עם זאת, האשימו בימין גורמים בחטיבת איו"ש בכך שבהחלטות מסוג זה, הם "מסרסים" את היכולת המבצעית של הצבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת