"אמרתי לגלעד: הגענו לקחת אותך לאמא ואבא"

השליח המיוחד למשא ומתן לשחרור גלעד שליט, דוד מידן, היה הישראלי הראשון שפגש את גלעד אחרי שיצא מידי שוביו בחמאס. "הוא היה נבוך מכל ההמולה ונאחז בי בחוזקה, כנראה שזה נתן לו ביטחון אחרי מה שעבר", אומר מידן, האיש שהביא במו ידיו לשחרורו של גלעד

דוד מידן, שליח ראש הממשלה למשא ומתן, הוא כנראה האיש שאחראי יותר מכולם לכך שגלעד שליט התעורר הבוקר בביתו במצפה הילה, ולא בצינוק של החמאס בעזה בו שהה בחמש וחצי השנים האחרונות. מידן הוא גם הישראלי הראשון שפגש גלעד אחרי שהועבר מידי אנשי החמאס אל המצרים, ומשם לישראל.

הבוקר, בריאיון לעיתון "ידיעות אחרונות", מספר מידן על הרגעים המרגשים שבהם פגש בחייל לאחר שהועבר לידיו. "ניגשתי אליו בעדינות, ואמרתי לו: 'אני דוד, הגענו לקחת אותך הביתה לאמא ואבא'. חיבקתי אותו במשך זמן רב והסברתי לו שהוא בטוח עכשיו", מספר מידן ומוסיף: "'אני שמח שהגעתם', הוא אמר בקול שקט".

מידן מציין כי ההתרשמות הראשונה שלו מגלעד הייתה שמצבו הגופני קשה, שהוא רזה מאוד וחיוור. אך עם זאת הדגיש כי "הוא דיבר לעניין וידע מה קורה, הוא היה נבוך מכל ההמולה סביבו ונאחז בי חזק. ככל הנראה זה נתן לו ביטחון אחרי כל מה שעבר".

"חזרתי ואמרתי לו: גלעד, אתה בידיים טובות"

במהלך הנסיעה מהמעבר אל בסיס אמיתי, סיפר מידן לשליט כי מדינה שלמה מצפה לו, וכי נעשו מאמצים רבים לשחרורו. "חזרתי ואמרתי לו: 'גלעד, אתה בידיים טובות, עוד מעט אתה מגיע להורים שלך, למשפחה שלך, לסבא צבי שחיכה לך בכל תקופת השבי'", אמר מידן.

"הכנתי אותו לכך שהמוני אנשים מצפים לבואו במצפה הילה, וכי הוא עומד לעבור סדרת בדיקות רפואיות", אומר מידן ומציין כי "בקול מבויש הוא המשיך לשאול אותי מתי יראה את אמא ואבא". לאחר מכן, הסביר לו השליח המיוחד כי בתום הבדיקות הרפואיות, הוא יתאחד עם בני משפחתו.

"מילותיו היו חלשות מאוד, בהתחלה הוא בעיקר הקשיב וכל הזמן חייך. כשהתחלנו לדבר הוא אמר שהתקופה הראשונה בשבי הייתה הקשה ביותר, ושמאוחר יותר רק אפשרו לו לשמוע רדיו ולצפות בתחנות ערביות בטלוויזיה", סיפר.

"היינו נחושים לעשות הכל כדי שהעסקה תבוצע"

שליט סיפר למידן בפגישה כי כבר לפני כחודש הוא הבין שמתחילה להתגבש עסקה להשבתו לישראל. "כמה ימים לפני סיפרו לו באופן רשמי שהוא עתיד להשתחרר, אך היה בו החשש שמשהו עלול לגרום לשיבושה".

"הצוות שלי ואני היינו נחושים לאורך כל הדרך, לעשות הכל כדי שהעסקה תמומש. הבטחתי לאביבה ונועם לפני חצי שנה שאני נכנס לתפקיד הזה כדי להשיב להם את בנם", אמר מידן.

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

גלעד שליט חזר - סיקור מיוחד:

בציפייה, בחשש ובדמעות: כל העם המתין לגלעד

קליפ מיוחד: השיבה הביתה - בשתי דקות

משעל חוגג את השחרור עם הרוצחות ששוחררו

מומחים מנתחים את מצבו הנפשי של גלעד

אחרי 1,940 ימים: גלעד שליט בבית

מצמרר: מס' 2 בחמאס מאחורי גלעד

"גלעד אמר שהתנאים בשבי היו קשים"

מה קרה ליד של גלעד שליט?

פרס: "חזרת אלינו - ואנו חזרנו אל עצמנו" 

צפו: גלעד שליט טס במסוק לתל-נוף

צפו: הדרך של גלעד הביתה - בתמונות