מתרגל לחופש: חבריו של גלעד יגיעו לבקרו בימים הקרובים

בפעם הראשונה זה 5 שנים, חגגה משפחת שליט את החג בהרכב מלא - ההורים, האחים, הסב והסבתא – וגלעד. אחרי ארוחת החג נפגש גלעד עם חבר ילדות וביקש להמשיך לפגוש חברים. בתחילת השבוע הבא ייצא לראשונה ממצפה הילה לבדיקות רפואיות

גלעד שליט התעורר הבוקר בביתו שבמצפה הילה, לראשונה אחרי יותר מחמש שנים בשבי חמאס. במשפחת שליט סיכמו אמש יום ארוך ביותר, בו שב לבסוף החייל החטוף לביתו ולחיק משפחתו, ביישוב מצפה הילה, ומנסים לחזור לחיים נורמליים עד כמה שניתן.

כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו משדר מיוחד על היום שאחרי השיבה הביתה, עם שידורים חיים ממצפה הילה בליווי כתבי ופרשני חדשות 2 מהאולפן בנווה אילן.

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

בשנים האחרונות לא חגגו במשפחת שליט את החגים, לא את ראש השנה ולא את ליל הסדר. ההורים אמרו בהזדמנויות שונות שאין להם מה לחגוג, אך הפעם מדובר בחג ראשון זה יותר מחמש שנים - עם גלעד בבית.

סבו וסבתו של גלעד, צבי ויעל שליט, הגיעו מעט לפני השעה 18:00 הערב לבית המשפחה במצפה הילה, שם ישתתפו בארוחת החג. הערב זוהי הפעם הראשונה שסבתו של גלעד רואה אותו, מאז חזר מהשבי אתמול. לכלי התקשורת אמרה: "אני באה לראות אותו, מותר לי, לא?", והפריחה נשיקות באוויר בהתרגשות.

אווה דרוריה השכנה סיפרה כי גלעד שאל אותה מה שלום בנה, חבר ילדות של גלעד, ולאחר מכן נפגש איתו.

מוקדם יותר היום, סמוך לשעה 10:00 הגיעו אל הבית נציגי חיל הרפואה של צה"ל, בהם גם קצינת נפגעים, על מנת לשוחח עם גלעד ולשמוע על מצבו. לאחר מכן יצא גלעד יחד עם אמו אביבה לצעידה קצרה במעלה הרחוב כדי "לנשום מעט אוויר", לראשונה מאז ההגעה המתוקשרת הביתה אמש. משפחת שליט נתנה למערכת חדשות 2 את הסכמתה לפרסום התמונות.

בתמונה שנראית כמעט לא אמיתית, נראה גלעד צועד לצד אמו אביבה, כשהוא לובש חולצה שחורה עם שרוולים ארוכים, וחובש כובע מצחיה עם סמל חטיבה 188 לראשו. כמי שלא נחשף זמן רב לאור השמש, הוא חבש משקפי שמש לעיניו, אך חיוך גדול נראה על פניו. את הטיול אבטחו שוטרים רבים, ששומרים על הסדר ביישוב מאז אתמול.

מחוץ לבית חיכו לו הרבה שכנים וחברים שהתרגשו לראות אותו צועד בכוחות עצמו. "הוא נראה בסדר גמור", אמר אוהד קנר, מראשי מטה המאבק למען שחרורו, במהלך המשדר המיוחד של חדשות 2 באינטרנט. "הוא הלך עם אמא אביבה, זה בוודאי נותן תחושה של ביטחון. השכנים חיכו לו בחוץ ודיברו איתו. נראה שהוא מתחיל לחזור לשגרה".

נועם שליט, אביו של גלעד סיפר על הלילה הראשון בבית. "שלומנו יותר טוב, שלומו של גלעד בסדר גמור הבוקר, תודה רבה", אמר נועם שליט. כשנשאל מה התכניות של בניהמשפחה להיום, אמר "צריך להתחיל ממשהו. יש לנו קניות, סידורים, חוזרים לשגרה. מנסים לחזור לשגרה". אביו של גלעד הוסיף כי גלעד מרגיש אמנם טוב, אבל הוא צריך את הזמן שלו. "הוא ישן בלילה", סיפר לעיתונאים הסקרנים.

עשרות שוטרים שומרים על פרטיות המשפחה

פרט ליציאה אחת של נועם אל כלי התקשורת, בני המשפחה לא יצאו במהלך הערב מן הבית ופשוט שוחחו עם גלעד לתוך הלילה. מבקרים שהיו בבית מספרים כי אביבה הכינה לגלעד את המאכל האהוב עליו, ספגטי, וכי "גלעד ישן טוב בלילה".

החגיגות במצפה הילה נמשכו אמש שעות ארוכות אחרי הגעתו של שליט לשם, כשהשוטרים מנעו מאזרחים להתקרב לבית, וכך יעשו גם בשבוע הקרוב לפחות. כלי התקשורת השונים הבטיחו לתת למשפחה את השקט שלו היא זקוקה, וכך הם מקיימים בבוקר הזה.

עשרות שוטרים הציבו מחסומים בכניסה לרחוב. סקרנים אמנם לא מרבים להגיע לאזור הבוקר, אך יש ניסיון של כוחות הביטחון להראות נוכחות ולוודא שכלי התקשורת שומרים על פרטיות המשפחה. השוטרים צפויים לאבטח את אזור בית המשפחה בכל ימות השבוע הקרוב.

מאות שכנים, פעילי המטה להשבתו ואזרחים קיבלו אמש את פניו של גלעד שליט במצפה הילה. גלעד מיהר להיכנס לביתו בליווי בני המשפחה, שם סעדו יחד ארוחת ערב ושוחחו מעט על מה שעבר עליו בשבי. בין השאר גם סיפר גלעד למשפחתו כי נחשף לכלי התקשורת ומהם למד על המאבק לשחרורו.

סמוך ליישוב, במרחק הקפצה, נמצאו לאורך כל הלילה צוותים רפואיים ופסיכולוגיים מטעם צה"ל, שהיו מוכנים לכל מקרה שבו גלעד יחוש ברע ויזדקק לטיפול רפואי - פיזי או נפשי.

גלעד נראה כחוש למדי בבדיקות הרפואיות שנערכו לו אתמול, ובצה"ל המליצו לו בינתיים, לא לעשות מאמץ פיזי ולשמור על תזונה מאוזנת. ככל הנראה, שליט יחל בקבלת טיפול רפואי במרכז הארץ בתחילת השבוע הבא. עם זאת, למעט הפגיעה בידו שלא טופלה מאז יום החטיפה - מצבו הרפואי בסך הכל טוב.

משפחת שליט: "תודה לכל מי שחיזק אותנו"

ממה לאחר ששב בנם גלעד, מהשבי בו הוחזק במשך 1,941 ימים, פרסמה משפחת שליט מודעה בכל העיתונים הגדולים בישראל, ובה הודתה למיליוני האנשים שתמכו בהם לאורך השנים, במאבק להחזרת גלעד. בהודעתם, הודו בני המשפחה לאלו שהלכו עמם לאורך כל הדרך, וביקשו מהציבור הרחב לאפשר להם לעזור לגלעד לשוב לשגרה, ולשקם את חייו.

לשון המודעה שפרסמה המשפחה:

"אחרי 1,941 ימים ולילות ארוכים רצינו להגיד לכם תודה. תודה לכל מיליוני האנשים בארץ ובעולם שתמכו בנו, ליוו אותנו, צעדו עמנו וחיזקו אותנו בשעות, בימים ובשנים הקשות מאז חטיפתו של גלעד.
ריגשתם אותנו יום יום בהתגייסותכם והייתם מקור כוח עבורנו להמשיך במאבק הקשה להצלתו של גלעד. הייתם לנו למשפחה אחת גדולה ובעיקר עוררתם בנו גאווה להימנות עם אזרחי מדינת ישראל.

לכל אחד ואחת מכם חלק בהצלחת המאבק. ביחד החזרנו אותו הביתה. כעת עזרו לנו לשוב לשגרה ולהעניק לגלעד את השקט לו הוא זקוק.

'ושבו בנים לגבולם'

אביבה, נועם, גלעד, הדס, יואל, יערה, יעל, צבי ומשפחת שליט המורחבת"

בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן, דפנה ליאל ויוסי מזרחי

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

גלעד שליט חזר - סיקור מיוחד:

בציפייה, בחשש ובדמעות: כל העם המתין לגלעד

קליפ מיוחד: השיבה הביתה - בשתי דקות

משעל חוגג את השחרור עם הרוצחות ששוחררו

מומחים מנתחים את מצבו הנפשי של גלעד

אחרי 1,940 ימים: גלעד שליט בבית

מצמרר: מס' 2 בחמאס מאחורי גלעד

"גלעד אמר שהתנאים בשבי היו קשים"

מה קרה ליד של גלעד שליט?

פרס: "חזרת אלינו - ואנו חזרנו אל עצמנו" 

צפו: גלעד שליט טס במסוק לתל-נוף

צפו: הדרך של גלעד הביתה - בתמונות

חמאס: נחטוף חיילים, נרוקן את בתי הסוהר

אמנה מונה ואסירה נוספת סירבו להיות מגורשות לעזה

מהבדיקות עלה: גלעד סובל מתזונה לקויה

גלעד שליט: "התגעגעתי למשפחה שלי"

בפעם האחרונה: מניין הימים בשבי