גלעד לרופאים: "ידעתי שתופתעו ממצבי הטוב"

כשהוא חיוור וכחוש, הועבר בשעות הבוקר גלעד שליט מעזה לשטח מצרים ומשם, דרך מעבר כרם שלום, לישראל. הראשונים לפגוש אותו היו קציני הרפואה של צה"ל שווידאו את זהותו ושאלו אותו "כואב לך?". גלעד השיב: "מצבי טוב, אני מעודכן, לא הופתעתי כשפגשתי את בנימין נתניהו ובני גנץ"

רגע אחד הבוקר, הרגע בו רב סמל גלעד שליט פגש את קציני צה"ל במעבר כרם שלום, היה הרגע שבו הוא הבין שהוא בידיים בטוחות, שהוא בארץ. 5 שנים וארבעה חודשים של בדידות וחוסר ודאות - הסתיימו.

מפגש ראשון עם ישראלים: ראש מחלקת נפגעים באגף כוח אדם מניח יד על ברכו, רוכן לעברו. השאלה הראשונה - פרטי זיהוי שרק גלעד מכיר, לדעת שזה באמת הוא. גלעד משיב מיד ולעניין; הזיהוי ודאי.

שאלה שנייה - קצין רפואה ראשי וראש אגף רפואה בצה"ל, שמבקשים לדעת אם כואב לגלעד משהו, האם הוא סובל ממצוקה פיזית כלשהי שמחייבת טיפול מיידי, האם הוא רעב, צמא, ואליהם מצטרף ראש מחלקת בריאות הנפש בצבא שמברר את מצבו הנפשי. לדעת שגלעד בסדר. ברוך בסבלנות, להקל עליו את הרגעים האלה. גלעד נרגש מאוד וחיוור עונה: ההתרגשות בשיאה.

שיחת הטלפון לאמא: "מרגיש טוב ומתגעגע מאוד מאוד"

עכשיו מצטרף אלוף פיקוד הדרום טל רוסו ומכאן הם צועדים ביחד, יש כבר חיוך קטן, בדרך לבסיס צה"ל הסמוך. שיחת טלפון ראשונה לאמא: "אני בישראל, דואגים לי, אני מרגיש טוב ומתגעגע מאוד מאוד". אף עין לא נותרת יבשה. גלעד מקבל משקפיים חדשים, נראה שמרבית הזמן לא היו לו, ויש חשש שראייתו נפגעה.

ולמרות זאת בצה"ל מעודדים ממצבו, "אופטימיים משהערכנו", אומרים שם. לגורמי צבא אמר שליט: "ידעתי שתופתעו לראות שמצבי טוב, ראיתי טלוויזיה, שמעתי רדיו. אני מעודכן, לא הופתעתי כשפגשתי את בנימין נתניהו ובני גנץ, ידעתי שהם ראש הממשלה והרמטכ"ל".

גלעד מתקלח, לובש מדים חדשים שהוכנו מבעוד מועד ועכשיו למסוק שכבר ממתין. צוות היסעור נרגש מאוד, זו הטיסה הכי פחות שגרתית שחוו. חובשים לגלעד אוזניות, מפקד הטייסת "מובילי הלילה" סא"ל א', מברך אותו: "ברוך הבא הביתה".

ועכשיו ממריאים צפונה. הצוות הרפואי מתדרך את גלעד בדרך לקראת הצפוי לו בשעות הבאות. גלעד חלש, קצת חיוור, מקשיב רוב קשב, מבין אט אט מה מחכה לו למטה.

בבסיס חיל האוויר ממתינים לו הצמרת הביטחונית, אבל הכי חשוב - אבא נועם ואמא אביבה.

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

גלעד שליט חזר - סיקור מיוחד:

מצמרר: מס' 2 בחמאס מאחורי גלעד

"גלעד אמר שהתנאים בשבי היו קשים"

מה קרה ליד של גלעד שליט?

פרס: "חזרת אלינו - ואנו חזרנו אל עצמנו" 

צפו: גלעד שליט טס במסוק לתל-נוף

צפו: הדרך של גלעד הביתה - בתמונות

חמאס: נחטוף חיילים, נרוקן את בתי הסוהר

אמנה מונה ואסירה נוספת סירבו להיות מגורשות לעזה

מהבדיקות עלה: גלעד סובל מתזונה לקויה

גלעד שליט: "התגעגעתי למשפחה שלי"

חגיגות בעזה, ברפיח ובביתוניא: "ניצחון של האסירים"

הושלמה העברת האסירים ליו"ש

מיוחד: הדרך של גלעד בחזרה הביתה

בפעם האחרונה: מניין הימים בשבי