הרב הצבאי לשעבר: צריך לירות במחבלים במיטותיהם

התבטאות יוצאת דופן בחריפותה של הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, על רקע שחרור אסירים במסגרת עסקת שליט. לדבריו של רונצקי, כלל לא צריך לחכות לבית המשפט אלא "להרוג מחבלים במיטותיהם, בלי לפרסם יותר מדי"

הרב הצבאי הראשי לשעבר אביחי רונצקי (דו"צ)

הרב הצבאי הראשי לשעבר אביחי רונצקי מתייחס היום לעסקה לשחרור גלעד שליט באמירה מעוררת מחלוקת, לפיה יש "להרוג מחבלים במיטותיהם - ולא לחכות לבית המשפט".

כאן בחדשות 2 באינטרנט נעביר החל מהשעה 6:00 בבוקר ועד שעות הלילה משדר מיוחד לרגל שובו של גלעד שליט, כולל דיווחים ועדכונים בשידור חי מכל מוקדי ההתרחשות בישראל, במצרים, בעזה וביהודה ושומרון, ובליווי כתבי ופרשני חדשות ערוץ 2.

בריאיון לערוץ 7 אמר תת-אלוף (במיל') רונצקי כי שחרור מחבלים יכול להוביל אזרחים בזעמם לנקמה. לדבריו, למרות שהוא עצמו אינו מעודד זאת, הוא בהחלט "יכול להבין מציאות בה אדם נוקם את מות יקירו ופוגע במחבל ששוחרר, במקום שינהגו בו כפי שראוי היה לנהוג בו - כלומר יהרגו אותו בין בשטח ובין בבית המשפט".

הרב הצבאי הראשי לשעבר מסביר כי הקריאה "שופך דם האדם באדם - דמו יישפך", היא קריאה שצריכה "להנחות את עם ישראל ואת ההנהגה שלו מעבר לסוגיה המידתית של עונש מוות, אלא גם כאקט הרתעתי".

"במקרים רבים לא צריך להגיע לבית הדין"

לדבריו של רונצקי, עונש מוות הוא העונש שראוי היה להנחיל למחבלים: "הדין הצבאי מאפשר בקשת עונש מוות, אך משום מה לא משתמשים בזה. במקרים רבים לא צריך להגיע לבית הדין. יש חכמת מפקדים". רונצקי מבהיר שכאשר פוגשים מחבלים בשטח יש לירות בהם ולהרוג אותם כאקט של סיכול ממוקד.

"לא צריך לחכות שיגיעו לבית המשפט. צריך להרוג אותם במיטותיהם. בלי לפרסם יותר מדי", אמר רונצקי ומבהיר כי הנמלט מדין שכזה - יש להביאו לבית המשפט שידון אותו למוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת