חילופי האסירים: סמוך למקום החטיפה של גלעד

בצה"ל ובמערכת הביטחון נשלמות ההכנות האחרונות לעסקת חילופי השבויים מחר בבוקר, במסגרתה ישוב לישראל החייל החטוף גלעד שליט. בשעות הצהריים הוטל שטח צבאי סגור על מתקן הכליאה בקציעות, והמעברים לעזה - בהם מעבר כרם שלום, שסמוך אליו נחטף גלעד שליט לפני חמש שנים וחצי

שעות ספורות לפני ביצוע חילופי האסירים, בצה"ל ובמערכת הביטחון משלימים את הפרטים האחרונים של העסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. בשעות הצהריים, ולאחר הערכת מצב שהתקיימה אתמול בלשכתו של שר הביטחון אהוד ברק, הורה אלוף פיקוד הדרום טל רוסו כי במסגרת ההיערכות הביטחונית לעסקה, האזורים מסביב למתקן הכליאה בקציעות, והמעברים כרם שלום, ניצנה וארז הוכרזו כשטח צבאי סגור.

במהלך הערב והלילה, ייערכו כוחות יחידת האבטחה של השב"ס - נחשון - לשינוע האסירים מבתי הסוהר קציעות והשרון לנקודות השחרור ברחבי הארץ. עם הינתן האישור הצבאי, ינועו השיירות שילוו את האסירים למעברים כרם שלום ולמעברים אל הגדה. 

ההחלטה על סגירת השטחים הגיעה לאחר שבמערכת הביטחון הביעו חשש שמא ינסו גורמים המתנגדים לעסקה לעכב את העברת האסירים הפלסטינים, ולחסום את שערי היציאה מכלא קציעות. במקביל, מתברר כי גלעד שליט עצמו יועבר משטח מצרים בחזרה לשטח ישראל דרך מעבר כרם שלום, סמוך מאד לאותה נקודה שממנה הוא נחטף, בחודש יוני לפני כחמש שנים וחצי.

האסירים כבר מרוכזים בכלא קציעות

אתמול ביקרו את האסירים נציגים מטעם הצלב האדום, שהגיעו למתקן הכליאה בקציעות ווידאו כי רשימת המשוחררים תואמת לשמות שמופיעים ברשימה. במקביל שירות בתי הסוהר העביר יותר מ-100 אסירים ביטחוניים לכלא עופר. 61 מהם, אסירים שמרצים מאסר עולם בכלא. עם שחרורם, יחולו עליהם הגבלות שימנעו את כניסתם לישראל כמו גם את יציאתם מהשטחים. במקביל נערכים במנגוני השב"כ וכוחות הביטחון לעקוב אחריהם לאחר שחרורם.

ביום שלישי, עם צאתה של העסקה לפועל, יועברו האסירים באוטובוסים למעבר ביתוניא בגדה, ולכרם שלום ברצועה, ומשם יחלו את דרכם לעזה, לגדה ולחו"ל. העברתם תתבצע רק לאחר שישראל תוודא שגלעד נמצא בשטח ישראל. האסירים צפויים להמתין באוטובוסים תחת אבטחה כבדה עד אשר תושלם העסקה סופית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת