ראש הממשלה במכתב למשפחות השכולות: מבין את כאבכן

זמן קצר לפני הדיון בעתירת המשפחות השכולות בבג"ץ, פנה ראש הממשלה נתניהו למשפחות במכתב בו הסביר את החלטתו לבצע את העסקה. "גם אני, כשיצאתי להילחם בשם מדינת ישראל, ידעתי תמיד: מדינת ישראל לא מפקירה את חייליה ואזרחיה", כתב

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה היום במכתב למשפחות השכולות, לקראת יציאתה לפועל של העסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט הצפויה להתבצע מחר.

"אני כותב אליכם בלב כבד. אני מבין ומכיר את כאבכם", פתח ראש הממשלה את דבריו. "אני שייך למשפחת השכול של נפגעי ונופלי הטרור, אחי נפל במבצע לחילוץ בני ערובה באנטבה. אני יודע שאתם מצויים בתחושה קשה, שפצע השכול נפער שוב בימים אלה, שהמחשבות אינן מרפות".

"בלבטים הרבים שליוו אותי לאורך כל המשא ומתן להסכם להחזרתו של החייל השבוי גלעד שליט, הייתם במחשבותיי כל הזמן. ההחלטה בעניין שחרור גלעד שליט היא מן הקשות שקיבלתי. היא קשה לי מן הטעם שהיא קשה לכם, בני המשפחות היקרים. בהחלטה להחזיר את גלעד הביתה עמדה לנגד עיניי המחויבות של ראש ממשלת ישראל להחזרת חייל שנשלח בשמה של המדינה להגן על אזרחיה".

"גם אני, כשיצאתי להילחם בשם מדינת ישראל, ידעתי תמיד: מדינת ישראל לא מפקירה את חייליה ואזרחיה", המשיך ראש הממשלה במכתבו. "מול הרצון העז להחזיר חייל שבוי הביתה, עמד לנגד עיניי הצורך לצמצם את המחיר הכבד שמדינת ישראל נדרשה לשלם עם חטיפתו של גלעד שליט לפני למעלה מחמש שנים".

"עם זאת, אני יודע שהמחיר הוא כבד במיוחד עבורכם. אני מבין את הקושי לעכל שבני העוולה שביצעו את הפשע הנפשע נגד יקיריכם לא ישלמו את מלוא המחיר המגיע להם. ברגעים אלה אני מקווה שתמצאו נחמה, בכך שאני ועם ישראל כולו מחבקים אתכם ומשתתפים בכאבכם".

בסיכום דבריו כתב נתניהו: "יקיריכם נצורים בליבי לעד, שלכם בכאב ובצער עמוק על קורבנכם, בנימין נתניהו".

נועם שליט ישתתף בדיון בבג"ץ

היום בצהריים ידון בג"ץ בארבע עתירות שהוגשו נגד ביצוע עסקת שליט, בין היתר של ארגון אלמגור המסייע למשפחות של נפגעי פעולות האיבה ועתירה פרטית שיזמה אחת המשפחות השכולות.

נועם שליט, אביו של החייל החטוף, ביקש אמש מבית המשפט העליון להשתתף בתשובה לאותן עתירות, ובית המשפט קיבל את הבקשה. בתשובתו כתב שליט: "במציאות שאנו חיים בה במזרח התיכון, כל עיכוב דחייה או שינוי של העסקה עלול לגרום לביטולה ומהווה סכנת חיים לבננו זהו פיקוח נפש מוחלט. המשפחה מבינה את כאב המשפחות השכולות, מפני שהיא משפחה שכולה בעצמה", הוסיף אביו של גלעד, ששכל את אחיו התאום במלחמת יום הכיפורים.

כבר אתמול בלילה נסע שליט לירושלים, שם הוא לן לקראת הדיונים. חלק מהעותרים, משפחות שכולות, שיגרו היום מסר ברור לשליט והפצירו בו שלא להגיע לבג"ץ. לדבריהם, מדובר בפרובוקציה שעלולה למנוע את ההזדמנות שלהם להתנגדות לגיטימית.

"אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו עיכוב כלשהו אחרי שגלעד בילה יותר מחמישית מחייו בשבי בעזה, ולכן אנחנו נוקטים את כל הפעולות שאנחנו יכולים", אמר שליט בשיחה עם חדשות 2. "העסקה היא קשה, ואני מסכים עם כל מי שיטען את הטענה הזו, אבל זה מה שמדינת ישראל הייתה מסוגלת לבצע אחרי כל כך הרבה שנים וגם לנו זה לא קל".

"בימים האחרונים אנחנו מנסים לישון בלילה, ומצליחים חלקית", הוסיף נועם. "בסופו של דבר אנחנו צריכים כוחות לעבור את הימים האלה, ובהמשך להתמודד עם הקשיים שיבואו אחר כך".

יו"ר ארגון אלמגור סא"ל (במיל') מאיר אינדור אמר כי הוא "מצפה שבית המשפט יתעלם מלחץ דעת הקהל והתקשורת ולא ייתן לקמפיין רחוב לקבוע את ההחלטות הכי גדולות בחברה הישראלית".

עסקת שליט - עדכונים אחרונים:

נציגי הצלב האדום זיהו את האסירים

המתווך שב מקהיר: עסקת שליט סוכמה סופית

בין המשתחררים: מבצע הלינץ' ברמאללה

החל מבצע שחרור האסירים

עתירות לבג"ץ נגד העסקה: "חיי חייל יקרים מחיי אזרח"

הראשונה לדבר עם גלעד: אביבה שליט

שב"ס פרסם את רשימת האסירים בעסקת שליט

חמאס: "גלעד שליט לא עבר עינויים בשבי בעזה"

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

נועם שליט לקראת העסקה: "מחכה לראות אותו יורד במדרגות"

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב