המחבל שתיעד את חטיפת שליט יוחזר בעסקה לשחרורו של החייל

חמד אל צופי הוא המחבל שצילם את חטיפתו של גלעד שליט לפני חמש שנים ומחר הוא משתחרר במסגרת העסקה להשבתו של גלעד הביתה. רק אתמול נידון אל צופי ל-4 מאסרי עולם בגין תיעוד חטיפת שליט ובגין ארבעה מקרי רצח של חיילי צה"ל במוצב אפריקה בשנת 2003. "אני מבסוט שאני משתחרר בעסקה הזו, מצטער על מה שקרה", אמר אתמול

חמד אל צופי המוגדר כצלם הראשי של ארגון חמאס בעזה היה זה שתיעד את חטיפת גלעד שליט - ועכשיו הוא נכלל בעסקה לשחרורו. יתרה מכך, אל צופי הואשם בארבעה מקרי רצח של חיילי צה"ל במוצב 'אפריקה' בשנת 2003. כך מפרסם הבוקר העיתון מעריב.

"אני מבסוט שאני משתחרר בעסקה הזו. מצטער על מה שקרה ויותר אין לי מה להגיד", אמר אתמול אל צופי בבית המשפט. עד אתמול היה אל צופי האסיר היחיד מכל המחבלים שצפויים להשתחרר בעסקה שעוד לא נשפט. מכיוון שעל פי חוק לא ניתן להעניק חנינה לאסיר שלא נשפט, הובא אתמול בבוקר אל צופי לבית המשפט המחוזי בבאר שבע לקבל את גזר דינו. השופט יוסף אילון גזר על אל צופי ארבעה מאסרי עולם ועוד 12 שנת מאסר בפועל - אותם לא ירצה.

כשנה לאחר חטיפתו של שליט, לכד השב"ב את אל צופי שבחקירתו הודה בצילום החטיפה ובמערבותו ברצח ארבעת חיילי צה"ל. כשנתפס ציין כי הוא אינו יודע היכן הקלטת שבה תיעד את שליט: "מישהו הגיע אליי לאחר החטיפה, לקח לי את הקלטת מהידיים ונעלם.

בין המשתחררים: מבצעי הלינץ' ברמאללה

שירות בתי הסוהר פרסם אתמול בלילה את רשימת 477 האסירים שישוחררו בשלב הראשון של העסקה. בין האסירים שישוחררו נמצא גם עבד אל עזיז יוסף סאלחה, שהשתתף בלינץ' ברמאללה באוקטובר 2000 שבו נרצחו שני חיילי המילואים ואדים נורז'יץ ויוסי אברהמי זיכרם לברכה.

אברהמי ונורז'יץ, שני חיילי מילואים נרצחו לאחר שטעו בדרך לבסיס החטיבה המרחבית בנימין, שליד רמאללה. הם שבו מחופשה בת יום אחד והגיעו לרמאללה בטעות, אחרי שעברו מחסום של צה"ל בדרך. תושבי רמאללה זיהו את השניים על פי לוחית הרישוי הצהובה על רכבו של נורז'יץ, ונקלעו להמון שיידה אבנים לעברם.

שוטרים פלסטינים שהגיעו למקום, ביקשו מהם להגיע לחקירה בתחנת המשטרה "אל-בירה", והובילו אותם מהרכב לאחר שנטלו מהם את נשקיהם האישיים. בתוך זמן קצר נפוצה הידיעה על הימצאות החיילים הישראלים בתחנת המשטרה, ומאות פלסטינים התקבצו בחצר התחנה כשהם מצוידים במקלות ובבלוקים. הם נכנסו לתחנה בזכות שיתוף פעולה של השוטרים הפלסטינים ורצחו את שני החיילים באכזריות, תוך התעללות בגופותיהם.

סאלחה, שהיה אחד המשתתפים העיקריים בלינץ' השליך את נורז'יץ מהחלון, ולאחר מכן הוציא את ראשו מהחלון והציג את ידיו המגואלות בדם, לקול תשואות ההמון. תמונתו המחרידה של סאלחה, כפי שתועד זמן קצר אחרי הלינץ' על ידי רשתות תקשורת זרה שהגיעו למקום, הפכה לסמל האינתיפאדה השנייה.

לצפייה ברשימת 477 האסירים שישוחררו בחלקה הראשון של עסקת שליט - לחצו כאן

רוצים לקבל את כל העדכונים על עסקת שליט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עסקת שליט - עדכונים אחרונים:

הראשונה לדבר עם גלעד: אביבה שליט

שב"ס פרסם את רשימת האסירים בעסקת שליט

חמאס: "גלעד שליט לא עבר עינויים בשבי בעזה"

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

נועם שליט לקראת העסקה: "מחכה לראות אותו יורד במדרגות"

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט