דיווח: כמה מהאסירים שיגורשו בעסקת שליט יגיעו לסוריה

בעזה נשלמות ההכנות האחרונות לקבלת הפנים לאסירים שישוחררו לרצועה. סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס מתנצל שהארגון לא הצליח לכלול בעסקה 9 אסירות נוספות וחושף: "האסירים המגורשים ישוחררו לקטאר וטורקיה". "אל-חייאת": גם סוריה תקבל כמה אסירים. צוות המו"מ של החמאס עזב את קהיר, פרטי העסקה סגורים

חמאס מאשר כי עסקת שליט יצאה לדרך: סגן יו"ר הלשכה המדינית של הארגון, מוסא אבו מרזוק, אומר כי משלחת של בכירי הארגון בראשות חאלד משעל, אבו מרזוק עצמו ובכירים נוספים צפויה להגיע במהלך היום לקהיר, שם תיפגש מחר עם קבוצת האסירים שצפויה להיות מגורשת משטחי הרשות הפלסטינית בעסקת שליט.

בראיון ליומון הלונדוני "אל-חייאת" אישר אבו מרזוק כי אין עוד מחלוקת בעניין זהות המדינות שיקלטו את האסירים המגורשים - וסיפר כי הם צפויים להיות מגורשים לטורקיה ולקטאר. עם זאת, בעיתון מדווח הבוקר כי כמה מן האסירים צפויים להיות מגורשים גם לסוריה - וזאת בניגוד לדיווחים מן הימים האחרונים לפיהם ישראל מתנגדת לגירושם לדמשק.

אבו מרזוק התייחס בראיון המפורסם הבוקר גם למחלוקת בעניין תשע האסירות שלא ייכללו בסופו של דבר בעסקה. "נודע לנו על האסירות הללו רק לאחר החתימה על העסקה ולאחר פרסום השמות", הודה בכיר חמאס בראיון. "התברר כי קיימות תשע אסירות בבתי הכלא הישראליים אותן לא הזכיר הצד הישראלי וכך גם לא המוסדות העוסקים בענייני האסירים אצלנו. לצערי חמאס לא הצליח לטפל בעניין הזה. לא יכולנו לפתוח את המשא ומתן מחדש, אך גם לא יכולנו לבטל את העסקה".

פסטיבל בעזה, חגיגה מאופקת בגדה

סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס חשף בראיון פרטים נוספים על תהליך ביצוע העסקה, מחר. לדבריו, האסירים שישוחררו במהלך העסקה יחולקו לשלוש קבוצות - שכולן תעבורנה לידי קצינים מצריים. קבוצת האסירים שתגורש משטחי הרשות תגיע ראשית לקהיר - ומשם תעלה מיידית על מטוס ומשם למדינות שהסכימו לקבלם. "כל התהליך יתבצע תחת פיקוחם של קצינים מצריים ובסיוע הצלב האדום", אמר אבו מרזוק.

משלחת בכירי חמאס מדמשק תפגוש, כאמור, את קבוצת האסירים המגורשים בקהיר - אך קבלת פנים נוספת צפויה לאסירים שיגיעו לרצועת עזה. לדברי אבו מרזוק, ראש ממשלת החמאס ברצועה, אסמאעיל הנייה, יקבל את פני האסירים שיגיעו לעזה בטקס צבאי במעבר רפיח. טקס קבלת הפנים הרשמי צפוי להיערך בכיכר "אל-כתיבה" בעזה, בהשתתפות אלפים. אמש הכריזה ממשלת החמאס בעזה על יום חג ברצועה שיחול מחר, עם שחרור האסירים.

בגדה המערבית, עם זאת, צפויות חגיגות הרבה יותר מאופקות. יו"ר הרשות הפלסטינית יקיים טקס צנוע במתחם המוקאטעה ברמאללה, שם יקבל את פניהם של האסירים שישוחררו לגדה המערבית.
אמש עזב את קהיר צוות המשא ומתן של החמאס בעסקת שליט, בראשותו של מפקד הזרוע הצבאית של החמאס אחמד אל-ג'עברי. הצוות השלים את פרטי ביצוע העסקה האחרונים - בתיאום מול המצרים.

 עסקת שליט - סיקור מיוחד:

חמאס: דורשים ארבע עצורות נוספות

"האסירים שנשארו יצאו בפעם הבאה"

שמות האסירים שישוחררו נחשפו ברשת

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

כך תיושם עסקת שליט - וזה מחירהּ

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

העיתונים בישראל: גלעד חוזר הביתה