79% מהציבור בעד עסקת שליט; 14% בלבד מתנגדים

מסקר שערך העיתון ידיעות אחרונות ומינה צמח על עסקת שליט עולה כי רוב גורף של הציבור הישראלי תומך בעסקה - 79% תומכים מול 14% מתנגדים. הציבור חלוק באשר לאיום הביטחוני העולה מן העסקה, 50% חוששים שביטחונם ייפגע בעוד 48% נוטים לסמוך על שירותי הביטחון. בנוסף, 53% מהנשאלים חושבים שישראל ויתרה על עקרונותיה

24 שעות לפני ביצוע עסקת שליט עולה כי רוב הציבור הישראלי תומך בה - כך עולה מסקר שמפרסם היום העיתון ידיעות אחרונות ומינה צמח. 79% מהציבור בעד העסקה מול 14% בלבד שמתנגד לה. עם זאת, 53% מהנשאלים סבורים כי ממשלת ישראל התפשרה על עקרונותיה בעסקה.

בתשובה לשאלה: "האם אתה תומך בעסקה לשחרור גלעד תמורת 1,027 מחבלים?" ענו 79% מהנשאלים כי הם תומכים ו-14% הביעו התנגדות לעסקה. בחלוקה בין גברים לנשים עולה כי 74% מקרב הגברים בישראל תומכים בעסקה בעוד 19% מתנגדים לה. בקרב הנשים התמיכה בעסקה גורפת כאשר 86% הצביעו בעדה ורק 5% ענו כי הן מתנגדות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר שהוא קיבל החלטה מנהיגותית, אך 49% מהציבור חושב שהוא דווקא נכנע לדעת הקהל והיא זו שהניעה את התנהלותו. 53% מהישראלים גם חושבים שהממשלה היא זו שויתרה יותר על עקרונותיה בעסקה לעומת 20% שחושבים שהחמאס הוא זה שויתר על עקרונותיו הבסיסיים. 20% חושבים ששני הצדדים ויתרו באותה מידה.

65% מהציבור הישראלי חושב שלא היה צריך לחכות חמש שנים לשחרורו של גלעד ושניתן היה לסגור את העסקה בתנאים דומים כבר בעבר. לעומתם, 20% סבורים שרק כעת הבשילו התנאים לביצוע העסקה במתווה הנוכחי.

מסתבר שאזרחי ישראל גם מודעים להשלכה הביטחונית שיש בשחרור האסירים, אך נחלקים בהשקפתם באשר למידת הפגיעה באזרחי ישראל - 50% חוששים שביטחון אזרחי ישראל ייפגע בעקבות העסקה ואילו 48% סומכים על שירותי הביטחון שיכילו את האיום וכי הביטחון של האזרחים לא נפגע.

שר הביטחון אישר את מבצע "בית השואבה"
תוך שעות ספורות מרגע התחלת מבצע "בית השואבה" אמור גלעד שליט להגיע לביתו במצפה הילה. המבצע המורכב צפוי להתחיל מחר לפנות בוקר במסגרתו יובלו האסירים הפלסטינים לשטחי עזה והרשות הפלסטינית ובמקביל גלעד יעשה את דרכו לשטח ישראל.
השלב הראשון של העסקה כבר הושלם אתמול, כשלבית הכלא קציעות הועברו 450 האסירים שאמורים להשתחרר ולכלא השרון הועברו 27 האסירות, שיצאו לחופשי במסגרת העסקה. אנשי הצלב האדום הגיעו לבתי הכלא והשלימו זיהוי ובדיקה רפואית של כל אחד מהאסירים הפלסטינים.

לאחר הזיהוי החתימו אנשי כוחות הביטחון את כל אחד מהאסירים על מסמך שבו הוא מתחייב שלא לעסוק בטרור לאחר שחרורו. אתמול בבוקר שב מקהיר דוד מידן, השליח המיוחד של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שדיווח כי שהעסקה סגורה וכי כל התיאומים מול חמאס לקראת יום מחר מתנהלים כשורה. בחמאס אמרו אתמול יום ששליט טופל בשבי באופן הוגן ואנושי, על פי דיני האסלאם.

ביום שלישי יועבר גלעד בטיסה ממצרים לבסיס חיל האוויר בשפלה - שם ייערך המפגש הראשוני בינו לבין בני המשפחה. לפי לוח הזמנים של מימוש העסקה לשחרורו, יבלה שליט את ערב שמחת תורה הקרוב בביתו, בחיק בני משפחתו.

החזרתו של שליט הביתה תתבצע כמו מבצע צבאי לכל דבר, ומי שתפקח עליו תהיה חטיבת המבצעים של צה"ל. כל דבר במבצע יתואם עד הפרט האחרון והקטן ביותר, וכל תזוזה תהיה מפוקחת.

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

חמאס: דורשים ארבע עצורות נוספות

"האסירים שנשארו יצאו בפעם הבאה"

שמות האסירים שישוחררו נחשפו ברשת

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

כך תיושם עסקת שליט - וזה מחירהּ

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

העיתונים בישראל: גלעד חוזר הביתה