אביבה שליט: "תאפשרו לנו לעזור לגלעד להשתקם"

משפחתו של גלעד שליט ממתינה בדאגה לשובו. רגע לפני שזה קורה, הודתה הערב אמו אביבה לכל מי שסייע להם להגיע לנקודה זו ומבקשת למנוע עיכוב כדי לא לסכן את חיי בנה: "כל דחייה של העסקה עלולה לסכן את חייו של גלעד"

שעות אחרונות של ציפייה: אביבה שליט, אמו של החייל השבוי גלעד שליט, ממתינה לרגע שבו תפגוש שוב את בנה לאחר חמש שנים וחצי, ביום שלישי הקרוב. רגע לפני שזה קורה, בחרה לשתף את רגשותיה עם כלי התקשורת הרבים שממתינים מחוץ לביתה, והודתה לעם ישראל על התמיכה.

"אני רוצה להודות לפעילים, לתקשורת ולאזרחי ישראל, שליוו אותנו לכל אורך הדרך ועוטפים אותנו בחום ובהאהבה", אמרה הערב אביבה שליט בהצהרה קצרה מחוץ לביתה במצפה הילה. "רגעי ההמתנה הינם מורכבים".

בהודעתה התייחסה גם לעתירות שהגישו המתנגדים לעסקה לבג"ץ. "אנחנו מבינים שהמשפחות השכולות עוברות רגעים קשים, גם אנחנו משפחה שכולה", אמרה והוסיפה "ובכל זאת כל עיכוב, כל שינוי, כל דחייה של העסקה, עלולים לסכן את חייו של גלעד, זה עניין של פיקוח נפש".

לסיום, ביקשה אמו של גלעד לצנן את הפעילות מחוץ לביתה שצפויה להתגבר ככל שיקרב מועד העסקה. "אני מבקשת שעם חזרתו של בני הביתה תעזרו לנו לעזור לגלעד להשתקם", סיכמה. "אני מודה לכם על ההבנה וערב טוב".

העותרים לנועם שליט: אל תגיע לבג"ץ

בעקבות הגשת העתירות, נועם שליט יגיע מחר לבג"ץ וידבר עם השופטים ישירות כדי להשמיע את הצד שלו כדי למנוע דחייה בביצוע העסקה. כל עיכוב כזה - קטן כל שיהיה - עלול לדבריו לסכן את חיי בנו.

מנגד יגיעו גם משפחות העותרים שמשגרים היום מסר ברור לנועם שליט ומפצירים בו לא להגיע לבג"ץ. לדבריהם, מדובר בפרובוקציה שעלולה למנוע את ההזדמנות שלהם להתנגדות לגיטימית.

"אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו עיכוב כלשהו אחרי שגלעד בילה יותר מחמישית מחייו בשבי בעזה, ולכן אנחנו נוקטים את כל הפעולות שאנחנו יכולים", אמר שליט בשיחה עם חדשות 2. "העסקה היא קשה, ואני מסכים עם כל מי שיטען את הטענה הזו, אבל זה מה שמדינת ישראל הייתה מסוגלת לבצע אחרי כל כך הרבה שנים וגם לנו זה לא קל".

"בימים האחרונים אנחנו מנסים לישון בלילה, ומצליחים חלקית", הוסיף נועם. "בסופו של דבר אנחנו צריכים כוחות לעבור את הימים האלה, ובהמשך להתמודד עם הקשיים שיבואו אחר כך".

אבטחה כבדה סביב בית המשפחה

ביישוב מצפה הילה התעוררו הבוקר ל-48 השעות האחרונות לפני שובו של גלעד שליט לביתו. זרם המבקרים אל בית המשפחה עדיין נמשך, אם כי במספרים פחותים לעומת ה"עלייה לרגל" אתמול, בעוד בני המשפחה עמלים על הכנת הבית לשובו של הבן מחמש שנים וחצי בשבי בעזה.

בשעות הצהריים יצא נועם שליט, אביו של גלעד, אל העיתונאים הרבים המחכים בחוץ. נועם נראה מחוייך מאד, בניגוד להרגלו, כמי שסמוך ובטוח כי העסקה אכן תצא אל הפועל, ואסף משביל הגישה לבית בדלי סיגריות, פחיות ריקות ואשפה. "אני מקווה שלא השוטרים שותים את זה", אמר אביו של גלעד בחיוך כשהרים פחית ריקה של משקה אנרגיה.

בהמשך עבר נועם לטון רציני יותר. "אין שינוי, לל"ש כמו שאומרים, אנחנו ממתינים לקבל עדכונים ואת הלו"ז", אמר. "הלו"ז הסופי עדיין לא סגור או שלא עידכנו אותנו. אנחנו ממשיכים לחכות. לא קיבלנו סימן חיים מגלעד, תאמינו לי שחמאס יהיה הראשון לפרסם אות כזה".

בתשובה לשאלה אם בנו גלעד בריא ושלם, השיב נועם במילה אחת: "אינשאללה", והוסיף: "אנחנו ממתינים בדריכות ובדאגה".

הגישה ליישוב נסגרה לזרים

הבוקר הגיע קצין בכיר בצה"ל לבית משפחתו של החייל החטוף, עם עדכונים לקראת סגירת הפרטים האחרונים על האופן שבו יוחזר גלעד. בצהריים נערכה הערכת מצב בפיקוד צפון, משותפת לאנשי המשטרה הצבאית והמחוז הצפוני במשטרה הכחולה. קציני המחוז הצפוני דנו באופן שבו יש לקבל את שליט במצפה הילה ובסידורי האבטחה סביב הבית.

במקביל, נסגרו הבוקר דרכי הגישה לבית משפחת שליט למי שאינו תושב המקום ולמי שאינו נמנה על כלי התקשורת, זאת כדי למנוע התקהלות של סקרנים סביב הבית. החשש הוא מפני הגעת מתנגדים שיגיעו למקום ומעימותים בינם לבין תומכי העסקה.

בימים האחרונים נשלמו ההכנות האחרונות לבואו של שליט. אחרי שהדשא שהיה יבש כבר סודר והבית שהיה ריק בשנה האחרונה מיושביו התמלא בהם שוב, נערכו בני משפחתו של החייל לקבלו באופן הטוב ביותר, תוך התחשבות בזוועות שעמן התמודד בחמש שנים וחצי האחרונות.

בסוף השבוע העפיל אביו של גלעד, נועם, אל גג ביתו והניף שוב בגאון את דגל ישראל - שהסיר לפני כמה שנים כצעד מחאה על הקיפאון במגעים לשחרור בנו. השבת הדגל אל הגג היא הצהרה של האב שלפיה בזכות העסקה - שב אליו האמון במדינה

עסקת שליט - עדכונים אחרונים:

נציגי הצלב האדום זיהו את האסירים

המתווך שב מקהיר: עסקת שליט סוכמה סופית

בין המשתחררים: מבצע הלינץ' ברמאללה

החל מבצע שחרור האסירים

עתירות לבג"ץ נגד העסקה: "חיי חייל יקרים מחיי אזרח"

הראשונה לדבר עם גלעד: אביבה שליט

שב"ס פרסם את רשימת האסירים בעסקת שליט

חמאס: "גלעד שליט לא עבר עינויים בשבי בעזה"

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

נועם שליט לקראת העסקה: "מחכה לראות אותו יורד במדרגות"

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב