נציגי הצלב האדום זיהו את האסירים שישתחררו בעסקה

ההכנות לשחרור האסירים הביטחוניים בעסקת שליט בעיצומן: נציגים של הצלב האדום הגיעו לכלא קציעות, שם כבר רוכזו 430 מהאסירים שצפויים להשתחרר. מפקד כלא קציעות: "ההליך עבר בשקט, לא נרשמו גילויי שמחה מצד האסירים"

יממה וחצי לפני שגלעד שליט יוצא משבי החמאס, נשלמות ההכנות בבתי הכלא בישראל: אחרי פרסום רשימת האסירים שישתחררו בעסקה, הגיעו נציגים של הצלב האדום לכלא קציעות, שם רוכזו 430 מהאסירים.

בכל תקופת השבי, נמנע מגלעד שליט ביקור של אנשי הצלב האדום, זאת בניגוד לדרישות המשפט הבינלאומי. גם לאחר ההודעה על השלמת עסקת השחרור, הודיע ארגון החמאס כי לא יתבצע ביקור כזה.

נציגי הצלב האדום שהגיעו לכלא קציעות עברו בין האסירים שצפויים להשתחרר ווידאו כי הם תואמים לשמות שמופיעים ברשימה. במקביל שירות בתי הסוהר העביר יותר מ-100 אסירים ביטחוניים לכלא עופר. 61 מהם, אסירים שמרצים מאסר עולם בכלא. עם שחרורם, יחולו עליהם הגבלות שימנעו אעת כניסתם לישראל כמו גם את יציאתם מהשטחים. במקביל נערכים במנגוני השב"כ וכוחות הביטחון לעקוב אחריהם לאחר שחרורם.

ביום שלישי, עם צאתה של העסקה לפועל, יועברו האסירים באוטובוסים למעבר ויקטוריה בגדה, ולכרם שלום ברצועה, ומשם יחלו את דרכם לעזה, לגדה ולחו"ל. העברתם תתבצע רק לאחר שישראל תוודא שגלעד נמצא בשטח ישראל. האסירים צפויים להמתין באוטובוסים תחת אבטחה כבדה, מחשש שמתנגדים לעסקה ינסו לעכב אותם בדרכם לבתיהם.

בכלא: אין גילויי שמחה מצד האסירים

בניגוד לציפיות, תהליך הזיהוי בכלא קציעות התבצע ללא גילויי שמחה חריגים מצד האסירים. מפקד הכלא מספר שהאסירים שהועברו לכלא שקטים ורגועים ולא ניכר מתח על פניהם. "אין הבעות שמחה כאלה או אחרות", אמר מפקד כלא קציעות תת גונדר אילן בורידה, שהסביר כי שב"ס כבר התנסה בעבר בהעברת אסירים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בשעות הצהריים עם דוד מידן, הממונה על המשא ומתן להחזרתו של גלעד שליט, ששב מקהיר ועידכן אותו בהסכמות שהושגו בשיחות שהתקיימו במהלך סוף השבוע, ונוגעות להשבתו של החייל החטוף בעוד פחות משתי יממות.

"המשימה תושלם כאשר גלעד שליט יחזור למשפחתו חי, בריא ושלם", אמר נתניהו למידן במהלך הפגישה, בה השתתף גם אלוף יוחנן לוקר, מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, שהיה חבר בצוות המו"מ.

לאחר מכן התקיימה במשרד הביטחון פגישת סיכום בנושא העסקה, במהלכה הוצגה לשר הביטחון, אהוד ברק, על ידי הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, ראש אגף מבצעים, האלוף יעקב אייש, ראש אכ"א, האלוף אורנה ברביבאי וגורמים נוספים, התוכנית להעברת גלעד שליט ביום שלישי לשטח ישראל. ברק אישר את הצעדים שהוצגו כדי להבטיח העברה מתואמת של האסירים לידי הפלסטינים במקומות הפיזור השונים ואת העברתו של שליט. כמו כן נדונו התפתחויות אפשריות והיערכות לקראתן וכן סידורי אבטחה להתארגנות.

הבוקר הגיע קצין בכיר בצה"ל לבית משפחתו של החייל החטוף, עם עדכונים לקראת סגירת הפרטים האחרונים על האופן שבו יוחזר גלעד. ביקורו של נציג צה"ל נערך לפני פגישת נתניהו-מידן. בצהריים נערכה הערכת מצב בפיקוד צפון, משותפת לאנשי המשטרה הצבאית והמחוז הצפוני במשטרה הכחולה. קציני המחוז הצפוני דנו באופן שבו יש לקבל את שליט במצפה הילה ובסידורי האבטחה סביב הבית.

נועם שליט: "אינשאללה גלעד יחזור בריא ושלם"

ביישוב מצפה הילה התעוררו הבוקר ל-48 השעות האחרונות לפני שובו של גלעד שליט לביתו. זרם המבקרים אל בית המשפחה עדיין נמשך, אם כי במספרים פחותים לעומת ה"עלייה לרגל" אתמול, בעוד בני המשפחה עמלים על הכנת הבית לשובו של הבן מחמש שנים וחצי בשבי בעזה.

בשעות הצהריים יצא נועם שליט, אביו של גלעד, אל העיתונאים הרבים המחכים בחוץ. נועם נראה מחוייך מאוד, בניגוד להרגלו, כמי שסמוך ובטוח כי העסקה אכן תצא אל הפועל, ואסף משביל הגישה לבית בדלי סיגריות, פחיות ריקות ואשפה. "אני מקווה שלא השוטרים שותים את זה", אמר אביו של גלעד בחיוך כשהרים פחית ריקה של משקה אנרגיה.

בהמשך עבר נועם לטון רציני יותר. "אין שינוי, לל"ש כמו שאומרים, אנחנו ממתינים לקבל עדכונים ואת הלו"ז", אמר. "הלו"ז הסופי עדיין לא סגור או שלא עידכנו אותנו. אנחנו ממשיכים לחכות. לא קיבלנו סימן חיים מגלעד, תאמינו לי שחמאס יהיה הראשון לפרסם אות כזה".

בתשובה לשאלה אם בנו גלעד בריא ושלם, השיב נועם במילה אחת: "אינשאללה", והוסיף: "אנחנו ממתינים בדריכות ובדאגה".

אבטחה כבדה סביב בית המשפחה

הבוקר נסגרו דרכי הגישה לבית משפחת שליט למי שאינו תושב המקום ולמי שאינו נמנה על כלי התקשורת, זאת כדי למנוע התקהלות של סקרנים סביב הבית. החשש הוא מפני הגעת מתנגדים שיגיעו למקום ומעימותים בינם לבין תומכי העסקה.

בימים האחרונים נשלמו ההכנות האחרונות לבואו של שליט. אחרי שהדשא שהיה יבש כבר סודר והבית שהיה ריק בשנה האחרונה מיושביו התמלא בהם שוב, נערכו בני משפחתו של החייל לקבלו באופן הטוב ביותר, תוך התחשבות בזוועות שעמן התמודד בחמש שנים וחצי האחרונות.

עסקת שליט - עדכונים אחרונים:

החל מבצע שחרור האסירים

עתירות לבג"ץ נגד העסקה: "חיי חייל יקרים מחיי אזרח"

הראשונה לדבר עם גלעד: אביבה שליט

שב"ס פרסם את רשימת האסירים בעסקת שליט

חמאס: "גלעד שליט לא עבר עינויים בשבי בעזה"

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

נועם שליט לקראת העסקה: "מחכה לראות אותו יורד במדרגות"

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב