בין המשתחררים: מבצע הלינץ' ברמאללה

תמונתו המחרידה של עבד אל עזיז יוסף סאלחה, שהשתתף בלינץ' ברמאללה ורצח את שני חיילי המילואים, הפכה לסמל האינתיפאדה השנייה. ביום שלישי הוא צפוי להשתחרר במסגרת עסקת שליט

שירות בתי הסוהר פרסם אמש את רשימת 477 האסירים שישוחררו בשלב הראשון של העסקה. בין האסירים שישוחררו נמצא גם עבד אל עזיז יוסף סאלחה, שהשתתף בלינץ' ברמאללה באוקטובר 2000 שבו נרצחו שני חיילי המילואים ואדים נורז'יץ ויוסי אברהמי זיכרם לברכה.

אברהמי ונורז'יץ, שני חיילי מילואים נרצחו לאחר שטעו בדרך לבסיס החטיבה המרחבית בנימין, שליד רמאללה. הם שבו מחופשה בת יום אחד והגיעו לרמאללה בטעות, אחרי שעברו מחסום של צה"ל בדרך. תושבי רמאללה זיהו את השניים על פי לוחית הרישוי הצהובה על רכבו של נורז'יץ, ונקלעו להמון שיידה אבנים לעברם.

שוטרים פלסטינים שהגיעו למקום, ביקשו מהם להגיע לחקירה בתחנת המשטרה "אל-בירה", והובילו אותם מהרכב לאחר שנטלו מהם את נשקיהם האישיים. בתוך זמן קצר נפוצה הידיעה על הימצאות החיילים הישראלים בתחנת המשטרה, ומאות פלסטינים התקבצו בחצר התחנה כשהם מצוידים במקלות ובבלוקים. הם נכנסו לתחנה בזכות שיתוף פעולה של השוטרים הפלסטינים ורצחו את שני החיילים באכזריות, תוך התעללות בגופותיהם.

סאלחה, שהיה אחד המשתתפים העיקריים בלינץ' השליך את נורז'יץ מהחלון, ולאחר מכן הוציא את ראשו מהחלון והציג את ידיו המגואלות בדם, לקול תשואות ההמון. תמונתו המחרידה של סאלחה, כפי שתועד זמן קצר אחרי הלינץ' על ידי רשתות תקשורת זרה שהגיעו למקום, הפכה לסמל האינתיפאדה השנייה.

החל הליך העברת האסירים

כל 477 האסירים הביטחוניים שצפויים להשתחרר במסגרת עסקת החילופים עם חמאס כבר עודכנו לגבי שחרורם, והבוקר החל המבצע המסובך שבסיומו ישוב גלעד שליט לישראל, והאסירים הפלסטינים יפוזרו בעזה, בגדה המערבית ובחו"ל.

לצפייה ברשימת 477 האסירים שישוחררו בחלקה הראשון של עסקת שליט - לחצו כאן

שירות בתי הסוהר העבירוה חלק מהאסירים הביטחוניים לבתי הכלא השונים. 27 האסירות הביטחוניות כבר הועברו מכלא דמון לכלא הדרים שבשרון לקראת שחרורן בעסקת שליט, ביניהן גם המחבלות אמנה מונה, שפיתתה את הנער אופיר רחום ז"ל, ואחלאם תמימי, שהסיעה את המחבל שביצע את הפיגוע במסעדת סבארו בירושלים ואף תכננה אותו. האסירות הועברו בשלושה כלי רכב של השב"ס, תחת אבטחה כבדה של יחידת נחשון.

בהמשך, לקראת יום שלישי, יועברו האסירות הביטחונית לכלא קציעות, שם ירוכזו לקראת שחרורן יחד עם יתר האסירים הפלסטיניים. האסירים הביטחוניים אזרחי ישראל הועברו לכלא הדרים, משם הם ישתחררו לביתם בליווי משטרתי.

במהלך הליך השחרור ייפגש כל אחד מהאסירים לשיחה אישית עם מפקד הכלא. בנוסף, צפוי להיערך להם הליך זיהוי כפול - גם כשהם יוצאים מהכלא וגם כשהם ייקלטו בקציעות ובכלא השרון. הם גם ייפגשו עם נציג מהצלב האדום, כשבסיומו של התהליך ייחלו להעבירם למוקדים השונים.

מאות שוטרים גלויים וסמויים מלווים את השיירות שיובילו את האסירים הביטחוניים, ביניהם גם אנשי נחשון, יחידת הליווי של שירות בתי הסוהר. בכל אוטובוס וטנדר יהיו לוחמים, כשהאסירים והאסירות אזוקים בידיהם וברגליהם. רק בסופו של דבר, כשיגיעו האסירים ליעדם והעסקה תצא לפועל, יסירו את האזיקים.

רוצים לקבל את כל העדכונים על עסקת שליט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עסקת שליט - עדכונים אחרונים:

הראשונה לדבר עם גלעד: אביבה שליט

שב"ס פרסם את רשימת האסירים בעסקת שליט

חמאס: "גלעד שליט לא עבר עינויים בשבי בעזה"

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

נועם שליט לקראת העסקה: "מחכה לראות אותו יורד במדרגות"

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט