המתווך שב מקהיר: עסקת שליט סוכמה סופית

דוד מידן, שליחו המיוחד של ראש הממשלה במו"מ להשבתו של גלעד שליט, נפגש בצהריים עם נתניהו ועידכן אותו בסיכומים שהושגו עם חמאס. שר הביטחון אהוד ברק קיים הערכת מצב ואמר: "חזרתו תעשה בקבלת פנים צנועה". נציג האיחוד האירופי ביקר את משפחת שליט

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בשעות הצהריים עם דוד מידן, הממונה על המשא ומתן להחזרתו של גלעד שליט, ששב מקהיר ועידכן אותו בהסכמות שהושגו בשיחות שהתקיימו במהלך סוף השבוע, ונוגעות להשבתו של החייל החטוף בעוד פחות משתי יממות.

"המשימה תושלם כאשר גלעד שליט יחזור למשפחתו חי, בריא ושלם", אמר נתניהו למידן במהלך הפגישה, בה השתתף גם אלוף יוחנן לוקר, מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, שהיה חבר בצוות המו"מ.

רוצים לקבל את כל העדכונים על עסקת שליט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר מכן התקיימה במשרד הביטחון פגישת סיכום בנושא העסקה, במהלכה הוצגה לשר הביטחון, אהוד ברק, על ידי הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, ראש אגף מבצעים, האלוף יעקב אייש, ראש אכ"א, האלוף אורנה ברביבאי וגורמים נוספים, התוכנית להעברת גלעד שליט ביום שלישי לשטח ישראל. ברק אישר את הצעדים שהוצגו כדי להבטיח העברה מתואמת של האסירים לידי הפלסטינים במקומות הפיזור השונים ואת העברתו של שליט. כמו כן נדונו התפתחויות אפשריות והיערכות לקראתן וכן סידורי אבטחה להתארגנות.

שר הביטחון ברק אמר בישיבה: "גלעד שליט ישוב לארצו ולמשפחתו לאחר שהוחזק למעלה מחמש שנים בידי החמאס. חזרתו תעשה בקבלת פנים צנועה תוך הדגשת כל הנדרש לחייל ולמשפחתו". לבית משפחת שליט הגיע הערב אנדרו סטנלי, נציג האיחוד האירופי, אשר העביר לבני המשפחה איגרת איחולים מנציבת האיחוד קתרין אשטון.

הבוקר הגיע קצין בכיר בצה"ל לבית משפחתו של החייל החטוף, עם עדכונים לקראת סגירת הפרטים האחרונים על האופן שבו יוחזר גלעד. ביקורו של נציג צה"ל נערך לפני פגישת נתניהו-מידן. בצהריים נערכה הערכת מצב בפיקוד צפון, משותפת לאנשי המשטרה הצבאית והמחוז הצפוני במשטרה הכחולה. קציני המחוז הצפוני דנו באופן שבו יש לקבל את שליט במצפה הילה ובסידורי האבטחה סביב הבית.

נועם שליט: "אינשאללה גלעד יחזור בריא ושלם"

ביישוב מצפה הילה התעוררו הבוקר ל-48 השעות האחרונות לפני שובו של גלעד שליט לביתו. זרם המבקרים אל בית המשפחה עדיין נמשך, אם כי במספרים פחותים לעומת ה"עלייה לרגל" אתמול, בעוד בני המשפחה עמלים על הכנת הבית לשובו של הבן מחמש שנים וחצי בשבי בעזה.

בשעות הצהריים יצא נועם שליט, אביו של גלעד, אל העיתונאים הרבים המחכים בחוץ. נועם נראה מחוייך מאוד, בניגוד להרגלו, כמי שסמוך ובטוח כי העסקה אכן תצא אל הפועל, ואסף משביל הגישה לבית בדלי סיגריות, פחיות ריקות ואשפה. "אני מקווה שלא השוטרים שותים את זה", אמר אביו של גלעד בחיוך כשהרים פחית ריקה של משקה אנרגיה.

בהמשך עבר נועם לטון רציני יותר. "אין שינוי, לל"ש כמו שאומרים, אנחנו ממתינים לקבל עדכונים ואת הלו"ז", אמר. "הלו"ז הסופי עדיין לא סגור או שלא עידכנו אותנו. אנחנו ממשיכים לחכות. לא קיבלנו סימן חיים מגלעד, תאמינו לי שחמאס יהיה הראשון לפרסם אות כזה".

בתשובה לשאלה אם בנו גלעד בריא ושלם, השיב נועם במילה אחת: "אינשאללה", והוסיף: "אנחנו ממתינים בדריכות ובדאגה".

אבטחה כבדה סביב בית המשפחה

הבוקר נסגרו דרכי הגישה לבית משפחת שליט למי שאינו תושב המקום ולמי שאינו נמנה על כלי התקשורת, זאת כדי למנוע התקהלות של סקרנים סביב הבית. החשש הוא מפני הגעת מתנגדים שיגיעו למקום ומעימותים בינם לבין תומכי העסקה.

בימים האחרונים נשלמו ההכנות האחרונות לבואו של שליט. אחרי שהדשא שהיה יבש כבר סודר והבית שהיה ריק בשנה האחרונה מיושביו התמלא בהם שוב, נערכו בני משפחתו של החייל לקבלו באופן הטוב ביותר, תוך התחשבות בזוועות שעמן התמודד בחמש שנים וחצי האחרונות.

בהכנת הידיעה השתתף כתבנו יוסי מזרחי

עסקת שליט - עדכונים אחרונים:

החל מבצע שחרור האסירים

עתירות לבג"ץ נגד העסקה: "חיי חייל יקרים מחיי אזרח"

הראשונה לדבר עם גלעד: אביבה שליט

שב"ס פרסם את רשימת האסירים בעסקת שליט

חמאס: "גלעד שליט לא עבר עינויים בשבי בעזה"

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

נועם שליט לקראת העסקה: "מחכה לראות אותו יורד במדרגות"

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב