החל מבצע שחרור האסירים הביטחוניים מבתי הכלא

העסקה לשחרורו של גלעד שליט החלה לצאת אל הפועל. בעוד שבצה"ל סוגרים את הפרטים האחרונים לקבלתו בישראל, שירות בתי הסוהר כבר החל בהליך שחרור האסירים הפלסטינים, שקיבלו הודעה רשמית על השחרור המתוכנן ועוברים סדרת בדיקות רפואיות

כל 477 האסירים הביטחוניים שצפויים להשתחרר במסגרת עסקת החילופים עם חמאס כבר עודכנו לגבי שחרורם, והבוקר החל המבצע המסובך שבסיומו ישוב גלעד שליט לישראל, והאסירים הפלסטינים יפוזרו בעזה, בגדה המערבית ובחו"ל. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו הבוקר משדר מיוחד עם דיווחים בשידור חי משני מוקדים - בכלא הדרים שבשרון ובמצפה הילה.

רוצים לקבל את כל העדכונים על עסקת שליט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר החלו בשירות בתי הסוהר להעביר חלק מהאסירים הביטחוניים לבתי הכלא השונים. 27 האסירות הביטחוניות כבר הועברו מכלא דמון לכלא הדרים שבשרון לקראת שחרורן בעסקת שליט, ביניהן גם המחבלות אמנה מונה, שפיתתה את הנער אופיר רחום ז"ל, ואחלאם תמימי, שהסיעה את המחבל שביצע את הפיגוע במסעדת סבארו בירושלים ואף תכננה אותו. האסירות הועברו בשלושה כלי רכב של השב"ס, תחת אבטחה כבדה של יחידת נחשון.

בהמשך, לקראת יום שלישי, יועברו האסירות הביטחונית לכלא קציעות, שם ירוכזו לקראת שחרורן יחד עם יתר האסירים הפלסטיניים. האסירים הביטחוניים אזרחי ישראל הועברו לכלא הדרים, משם הם ישתחררו לביתם בליווי משטרתי.

לצפייה ברשימת 477 האסירים שישוחררו בחלקה הראשון של עסקת שליט - לחצו כאן

במהלך הליך השחרור ייפגש כל אחד מהאסירים לשיחה אישית עם מפקד הכלא. בנוסף, צפוי להיערך להם הליך זיהוי כפול - גם כשהם יוצאים מהכלא וגם כשהם ייקלטו בקציעות ובכלא השרון. הם גם ייפגשו עם נציג מהצלב האדום, כשבסיומו של התהליך ייחלו להעבירם למוקדים השונים.

מאות שוטרים גלויים וסמויים מלווים את השיירות שיובילו את האסירים הביטחוניים, ביניהם גם אנשי נחשון, יחידת הליווי של שירות בתי הסוהר. בכל אוטובוס וטנדר יהיו לוחמים, כשהאסירים והאסירות אזוקים בידיהם וברגליהם. רק בסופו של דבר, כשיגיעו האסירים ליעדם והעסקה תצא לפועל, יסירו את האזיקים.

ממשיכים לחכות לגלעד

הבוקר התעוררו במצפה הילה ליומיים האחרונים שלפני שובו של שליט לביתו ביישוב. קצין בכיר בצה"ל הגיע לבית משפחתו של החייל החטוף, עם עדכונים לקראת סגירת הפרטים האחרונים על האופן שבו יוחזר גלעד.

בשעה 12:00 תיערך הערכת מצב בפיקוד צפון, משותפת לאנשי המשטרה הצבאית והמחוז הצפוני במשטרה הכחולה. קציני המחוז הצפוני ידונו באופן שבו יש לקבל את שליט במצפה הילה ובסידורי האבטחה סביב הבית.

במקביל, נסגרו הבוקר דרכי הגישה ליישוב למי שאינו תושב המקום ולמי שאינו נמנה על כלי התקשורת, זאת כדי למנוע התקהלות של סקרנים סביב בית משפחת שליט. החשש הוא מפני הגעת מתנגדים שיגיעו למקום ומעימותים בינם לבין תומכי העסקה.

בימים האחרונים נשלמו ההכנות האחרונות לבואו של שליט. אחרי שהדשא שהיה יבש כבר סודר והבית שהיה ריק בשנה האחרונה מיושביו התמלא בהם שוב, נערכו בני משפחתו של החייל לקבלו באופן הטוב ביותר, תוך התחשבות בזוועות שעמן התמודד בחמש שנים וחצי האחרונות.

בסוף השבוע העפיל אביו של גלעד, נועם, אל גג ביתו והניף שוב בגאון את דגל ישראל - שהסיר לפני כמה שנים כצעד מחאה על הקיפאון במגעים לשחרור בנו. השבת הדגל אל הגג היא הצהרה של האב שלפיה בזכות העסקה - שב אליו האמון במדינה

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו יוסי מזרחי וברהנו טגניה.

עסקת שליט - עדכונים אחרונים:

הראשונה לדבר עם גלעד: אביבה שליט

שב"ס פרסם את רשימת האסירים בעסקת שליט

חמאס: "גלעד שליט לא עבר עינויים בשבי בעזה"

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

נועם שליט לקראת העסקה: "מחכה לראות אותו יורד במדרגות"

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט