ראש המוסד תמיר פרדו: "מחויבותי כמפקד להחזיר את שליט"

כשבוע לאחר אישור עסקת שליט, מתפרסמים הבוקר דבריו של תמיר פרדו במהלך ישיבת הממשלה הדרמטית לאישור העסקה. ראש המוסד, התומך בעסקת השחרור בשונה מקודמו בתפקיד, הסביר לשרים כי החזרת לוחמים הביתה היא ערך חשוב שאינו בא על חשבון ביטחון המדינה, וכי שחרור אלף אסירים אינם מהווים איום לישראל אחרת - לא היה תומך בה

ראש המוסד תמיר פרדו (חדשות 2)

אישור הממשלה את העסקה לשחרור גלעד שליט נשענה על עמדתם של ראשי במערכת הביטחון ביניהם הרמטכ"ל בני גנץ וראש השב"כ יורם כהן שהביעו את עמדותיהם ביחס לעסקת שליט גם בפומבי. עיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר לראשונה גם את עמדתו של ראש המוסד, תמיר פרדו, שבשונה מקודמו בתפקיד, מאיר דגן, הביע תמיכה בעסקה ופעל לשכנוע שרי הממשלה לאשרה.

בשיחות סגורות שם שרי הממשלה וכן במהלך ישיבת הממשלה ביום שלישי שעבר בה אושרה העסקה, אמר פרדו כי "מדינת ישראל היא מדינה גדולה וחזקה, שום דבר לא יפגע בה. היא יכולה להתמודד עם הרבה דברים, גם עם שחרור אלף אסירים". פרדו התעקש כי לא יקרה דבר מביצוע העסקה שבמסגרתה צפוי שחרור למעלה אלף אסירים, חלקם מחבלים עם דם על הידיים. "שום דבר לא יקרה אם העסקה הזו תצא אל הפועל. אנחנו יודעים ויכולים להתמודד עם הנושא הזה, אחרת לא הייתי תומך בה".

"מחויבות כמפקד להחזיר את כל לוחמי בשלום" (חדשות 2)

בנוסף הסביר ראש המוסד לשרי הממשלה את מחויבותו לפקודיו הנשלחים לשרת את המדינה. "אני מפקד על אנשים ושלח אותם יום יום להרבה מאוד משימות לא פשוטות. הם יודעים כי יש בכך סיכון, אבל גם יודעים שברגע האמת אתייצב לצידם לסייע להם. לכן זה מובן מאליו עבורי כמפקד, שהנושא בכלל לא נתון לשאלה. ברגע שאין ברירה אחרת חייבים לעשות את מה שצריך לעשות כדי להחזיר אותם הביתה בלי לשאול שאלות. זו לא רק שאלה ביטחונית זו גם סוגיה של אמון וערבות הדדית". פרדו שב וחזר מול השרים כי "בהתחשב שהעסקה אינה מהווה איום על המדינה, הלוחמים שלנו חייבים לדעת שהמפקד שלהם יעשה הכול כדי להחזירם הביתה אם קורה משהו. זהו ערך חשוב שאינו בא על חשבון המדינה."

פרדו הסביר כי לא עמדה בידי מערכת הביטחון אפשרויות אחרות להביא לשחרור שליט כגון פעולה צבאית . לדבריו, "ברגע שאין חלופות אחרות, וכאן בוודאות אין לנו חלופה אחרת , אז צריך לעשות את מה שאפשר. שחרור המחבלים הוא דבר שאנחנו יכולים להתמודד איתו. אם לא הייתי חושב שאנחנו יכולים לתת מענה לסוגיה הזו, לא הייתי תומך בעסקה".

עסקת שליט - עדכונים אחרונים: 

שב"ס פרסם רשימת האסירים בעסקת שליט

"הסרט על גלעד יוקרן בחגיגות בעזה"

נועם שליט: "זה ייגמר רק כשגלעד יירד במדרגות"

המתווך יוצא לקהיר לסגור פרטים אחרונים

מאות מבקרים בבית משפחת שליט במצפה הילה

שמות האסירים שישוחררו נחשפו ברשת   

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

מבצע "שעת נעילה": לוחות הזמנים לחזרתו של גלעד הביתה

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט 

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט