חמאס: "גלעד שליט לא עבר עינויים בשבי בעזה"

בעוד ישראל וחמאס משלימים בקהיר את פרטי העסקה האחרונים, אומר דובר ועדות ההתנגדות במפורש כי "גלעד שליט לא עבר עינויים". "שוביו של שליט התייחסו אליו על פי ערכי האיסלאם", אמר אבו מוג'אהד. "הם ענו לכל הצרכים שלו ונתנו לו לאכול, לשתות וכל דבר שביקש". דובר אחר בחמאס: "שליט יספר בעצמו על היחס הטוב שקיבל"

בעוד פחות משלושה ימים ישוב גלעד שליט הביתה, ובינתיים מדגישים בכירים בארגוני הטרור בעזה כי גלעד לא עבר עינויים בעודו בשבי.

רוצים לקבל את כל העדכונים על עסקת שליט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הערב מתבררים פרטים חדשים באשר ליחס שהעניקו שוביו של גלעד שליט לחייל החטוף במהלך יותר מחמש שנותיו בשבי. דובר ועדות ההתנגדות, אבו מוג'אהד, אומר כי שליט לא עבר עינויים במהלך שהותו בשבי, וכי גלעד עצמו יספר לאחר שיחרורו על "התנהגותם הטובה כלפיו".

"שוביו של שליט התייחסו אליו על פי ערכי האיסלאם המוכרים", אמר אבו מוג'אהד. "הם ענו לכל הצרכים שלו ונתנו לו לאכול, לשתות וכל דבר שביקש. הוא כלל וכלל לא עבר עינויים או כל מעשים אחרים".

דובר אחר מטעם חמאס, צלאח ברדוויל, אמר הערב כי "גלעד שליט יספר בעצמו לאחר שיחרורו כי התנהגו אליו בצורה הוגנת במהלך שהייתו בשבי".

המתווך בקהיר לסגירת פרטים אחרונים בעסקה

במקביל, נשלמות ההכנות לסגירת העסקה. המתווך הישראלי דוד מידן נמצא כעת בקהיר, שם הוא נועד עם בכירים מצריים על סיכום הפרטים האחרונים בעסקה, ובראשם - מתי ואיך בדיוק יועבר גלעד שליט ביום שלישי בחזרה ארצה.

במקביל נערכים בישראל בכוננות מוגברת, כשכל תרחיש אפשרי נלקח בחשבון, כולל האפשרות שגורמים אסלאמיים קיצונים ינסו לחבל בעסקה במחאה על כך שבכירים בצמרת חמאס לא ישוחררו.

נציגת משרד המשפטים העבירה הערב לידיו של נשיא המדינה שמעון פרס את רשימת 477 האסירים שצפויים להשתחרר בשלב הראשון של העיסקה, ולהם אמור הנשיא להעניק חנינה.

בשירות בתי הסוהר ממתינים לעדכון מקהיר, שבעקבותיו יפרסמו את רשימת האסירים המלאה הכוללת 1,027 שמות, כשלאחר מכן יינתנו 48 שעות לערעורים נגד העסקה בבג"ץ.

הנשיא פרס עצמו אמר הערב כי בכוונתו לחתום על החנינות "בלב כבד". הנשיא יצרף לרשימת החנינות עליה יחתום גם מכתב ברוח דומה למכתב שפרסם עם מתן החנינה למחבל סמיר קונטאר, ששוחרר במסגרת עסקת גולדווסר-רגב בשנת 2008.

אז כתב הנשיא כי "עשיתי שימוש בסמכות החנינה לשם שחרור החיילים החטופים, אהוד גולדווסר ואלדד רגב", והוסיף: "אין בהחלטתי משום סליחה או מחילה לרוצחים על מעשיהם הנתעבים. אינני שוכח ואינני סולח".

עסקת שליט - עדכונים אחרונים: 

פרס: "אחתום על החנינה, אבל לא שוכח ולא סולח"

"הסרט על גלעד יוקרן בחגיגות בעזה"

נועם שליט: "זה ייגמר רק כשגלעד יירד במדרגות"

המתווך יוצא לקהיר לסגור פרטים אחרונים

מאות מבקרים בבית משפחת שליט במצפה הילה

שמות האסירים שישוחררו נחשפו ברשת   

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

מבצע "שעת נעילה": לוחות הזמנים לחזרתו של גלעד הביתה

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט 

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט