שיחזור הקרב בפילבוקס: "לא יכולתי לזרוק רימון, יריתי"

9 חודשים אחרי צוק איתן - הניצולים מתקרית הפילבוקס בנחל עוז משחזרים לראשונה את חדירת אנשי חמאס למוצב. "צעקתי לחיילים 'להשיב אש, היכון להסתערות'", סיפר מפקד הכוח והגיב על הביקורת כלפי חייליו

"התקרית שלנו לא הסתיימה טוב. אנחנו נספר מה באמת היה שם, שיידעו שהחיילים האלה נלחמו והגנו על המדינה". הערב החל לרדת על גבול הרצועה ביום ה-20 למבצע צוק איתן. שמונה לוחמים בקורס מ"כים איישו את מוצב התצפית בנחל עוז. סמל דור אריב וסמל וידידיה קפאח, שניים מתוך שלושת הניצולים היחידים, מספקים לראשונה לחדשות 2 עדות ממקור ראשון על הקרב הנורא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שישה חיילים ישבו במוצב למטה ושניים תצפתו מלמעלה, בתוך הפילבוקס. איש לא שם לב לחולייה של אנשי חמאס שהגיחה ממנהרה שממוקמת בצידו של המוצב ועשתה בשקט את דרכה אליו. מהר מאוד נפתחה אש תופת לעברם משלושה כיוונים. דור, מפקד הכיתה, ניסה לארגן את חייליו תחת אש, לתגובה.

"החיילים השיבו אש". סמל דור אריב

"ישר התחילו צעקות בערבית ויריות, ועוד צעקות", הוא משחזר. "יריות מטווחים של חמישה שישה מטרים ממני. היו להם זקנים ארוכים שחורים, חלק עם סרטים של חמאס על הראש. בזמן שהחבר'ה יורים אני מדלג בין ימין לשמאל להסתכל מה אני מזהה, מה מולי, כדי לקבל החלטה מה עושים. באחת הפעמים שהסתכלתי ימינה זיהיתי שלושה מחבלים עומדים בשער. צעקתי להם 'להשיב אש, היכון להסתערות'. הבטתי בעיניים של כל אחד וקיוותי שהבינו אותי".

סמל ידידיה קאפח

כל העת נמצאים שני חיילים בעמדה למעלה ומנסים לירות. אלא שפתחי הפילבוקס קטנים. ידידיה, אחד מהם, מספר שלא הצליחו לראות כמעט דבר: "הייתי בתוך המתחם. לזרוק רימון לא הייתי יכול כי לא ידעתי איפה החבר'ה שלי נמצאים למטה. לא ראיתי אותם. יריתי כמה צרורות לכיוון הפתח של הפילבוקס מלמעלה וזיהיתי שלושה מחבלים בפתח של השער. אחד מהם היה גדול, בלי קסדה".

חמישה חיילי צה"ל נהרגו בתקרית - סמל ארז שגיא, סמל דניאל קדמי, סמל ברקאי שור, סמל דור דרעי וסמל נדב ריימונד זכרם לברכה. על רקע הביקורת שנשמעה על הכשלים ועל תפקוד החיילים - דור וידידיה מבקשים דבר אחד: לספר את גרסתם.

"שמעתי הרבה סיפורים והרבה דברים שנאמרו כמו זה שהם נבהלו או פחדו", משיב מפקד הכוח לביקורת שנשמעה על הלוחמים אחרי התקרית". ראיתי את החיילים האלה יורים, משיבים אש. בגלל זה אנחנו עושים את זה. שיידעו מה היה שם. בשביל שיידעו מי היו החיילים האלה ומה הם עשו".

סמל ארז שגיא ז"ל (דובר צה"ל)

הכתבה המלאה תשודר ביום הזיכרון.