פרס: "חונן את האסירים, אבל לא שוכח ולא סולח"

נשיא המדינה קיבל לידיו הערב את רשימת 477 האסירים שישוחררו במסגרת שלב א' של עסקת שליט, זאת לקראת חתימתו על חנינה. פרס אמר כי כי בכוונתו לחתום על החנינות "בלב כבד", ויצטט מהמכתב שכתב לקראת העסקה בה שוחרר סמיר קונטאר: "אין בהחלטתי משום סליחה או מחילה לרוצחים על מעשיהם הנתעבים. אינני שוכח"

עסקת שליט מתחילה לצאת לדרך: מנהלת מחלקת החנינות במשרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור, הגיעה הערב אל בית הנשיא והעבירה ללשכתו את תיקי האסירים ובהם המלצת שר המשפטים, זאת לקראת חתימת הנשיא פרס על החנינות במסגרת עסקת שליט.

רוצים לקבל את כל העדכונים על עסקת שליט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרס עצמו אמר הערב כי בכוונתו לחתום על החנינות "בלב כבד". הנשיא יצרף לרשימת החנינות עליה יחתום גם מכתב ברוח דומה למכתב שפרסם עם מתן החנינה למחבל סמיר קונטאר, ששוחרר במסגרת עסקת גולדווסר-רגב בשנת 2008.

אז כתב הנשיא כי "עשיתי שימוש בסמכות החנינה לשם שחרור החיילים החטופים, אהוד גולדווסר ואלדד רגב", והוסיף: "אין בהחלטתי משום סליחה או מחילה לרוצחים על מעשיהם הנתעבים. אינני שוכח ואינני סולח".

במקביל, משרד המשפטים הודיע כי יפרסם את רשימת 477 האסירים והעצורים שצפויים להשתחרר במסגרת שלב א' של העסקה עד מחר בבוקר, בהם 450 מחבלים ועוד 27 האסירות שישוחררו, ביניהן אמנה מונה ואחלאם תמימי.

הרשימה תפורסם באתר האינטרנט של שירות בתי הסוהר, ומרגע הפרסום יפעל מרכז מידע במשרד המשפטים למענה טלפוני לפניות מן הציבור. פרסום הרשימה צפוי לגרור פניות לבג"ץ מצד מתנגדים לעסקה, ולכן "יועמד לרשות הציבור טווח זמן של לפחות 48 שעות מרגע פרסום רשימת האסירים, לצורך העברת הסתייגויות והתנגדויות לשחרור כזה או אחר".

החמאס כבר פרסם את רשימת האסירים

כלי התקשורת של חמאס פרסמו בימים האחרונים את הרשימה המלאה של האסירים שישתחררו בעסקת שליט. הרשימות שנחשפו באתרים שונים מפרטות להיכן יועבר כל אסיר לאחר שישוחרר מהכלא בישרל, ולגבי המגורשים מצוין להיכן בדיוק יגורשו. הרשימות הללו מתפרסמות בטרם הפרסום הרשמי בישראל, שנקבע למוצאי שבת.

כחלק מהעסקה שנחתמה בין ישראל לחמאס לשחרור שליט, ישוחררו 1,027 אסירים פלסטינים. על פי סוכנות הידיעות "מען", 450 אסירים ישוחררו עוד 10-14 ימים, ו-550 אסירים נוספים יוחזרו לאורך החודשיים שלאחר מכן.

עוד דווח כי 203 אסירים מהגדה המערבית לא ישובו לביתם. 40 יוגלו למדינות שונות והיתר יועברו לרצועת עזה.

בין האסירים "הכבדים" שישוחררו במסגרת העסקה: אחלאם תמימי - מסיעת המחבל שביצע את פיגוע ההתאבדות במסעדת "סבארו" שבירושלים, אמנה מונא - המחבלת שהייתה אחראית לפיתוי, חטיפתו ורציחתו של הנער אופיר רחום וקאהירה סעדי שהורשעה בהסעת המחבל שביצע פיגוע ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים, שבו נהרגו שלושה ישראלים ועשרות אחרים נפצעו.

האסירים שישארו בכלא: אחמד סעדאת, איברהים חאמד, מרוואן ברגותי, עבדאללה ברגותי, ג'מאל אבו אלהייג'ה, עבאס סייד וחסן סאלאמה.

עסקת שליט - עדכונים אחרונים: 

"הסרט על גלעד יוקרן בחגיגות בעזה"

נועם שליט: "זה ייגמר רק כשגלעד יירד במדרגות"

המתווך יוצא לקהיר לסגור פרטים אחרונים

מאות מבקרים בבית משפחת שליט במצפה הילה

שמות האסירים שישוחררו נחשפו ברשת   

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

מבצע "שעת נעילה": לוחות הזמנים לחזרתו של גלעד הביתה

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט 

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט