גרמניה מודה: לא השתתפנו במו"מ באופן ישיר

ה"דר שפיגל" חושף פרטים חדשים על "מאחורי הקלעים" של המשא ומתן בעסקת שליט: גורמים בכירים בגרמניה מודים כי מאז הצהרתו של בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק נגד המתווך הגרמני, הפך תפקידה של ברלין במו"מ למשני ועקיף. "עקבנו אחרי העסקה מרחוק", אמרו גורמים גרמניים והעניקו את הקרדיט בעסקה למצרים

קאנצלרית גרמניה מרקל. "תפקיד משני" (חדשות 2)

עסקת שליט - הצד הגרמני: בברלין מפורסמים הבוקר גילויים חדשים בעניין המעורבות הגרמנית בעסקה לשחרורו של החייל החטוף מעזה. השבועון הגרמני "דר שפיגל" מדווח כי בתקופה האחרונה היה תפקידה של גרמניה בעסקה משני, אך היא עכבה מקרוב אחר התנהלות המגעים. "למרות שבמשך זמן רב המודיעין הגרמני לא היה פעיל במשא ומתן, בהסכם ניכרת השפעתו", דיווח העיתון.

"כבר בשנת 2009 הסכימו שני הצדדים שלא באופן רשמי על עסקת שבויים, בסיוע המתווך הגרמני, במתווה הדומה לזה שנחתם כעת", דווח עוד. "שני הצדדים נאבקו על רשימת האסירים שהפלסטינים דרשו לשחרר, במיוחד על שמות המחבלים אותם ישראל כינתה 'עם דם על הידיים'. בסופו של דבר, ישראל הכשילה את העסקה".

בשלב זה, כפי שמדווח בעיתון, ניכר הזעם והתסכול בחמאס - וזה החליט להאשים את הגרמנים בכך. "האכזבה שחררה גל של האשמות כלפי גרמניה. סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, מוסא אבו מרזוק, האשים את שירותי המודיעין הגרמניים בכישלון העסקה וטען שהמתווך הגרמני נוטה לטובת ישראל והסתיר מידע מצוות המשא ומתן של החמאס". מאז, על פי הדיווח ב"דר שפיגל", עקבו הגרמנים אחר המתנהל בעסקה "מרחוק".

"מר חיזבאללה יירתם למשימות אחרות"

"המתווך המשיך במסע הדילוגים באזור מדי פעם, נפגש עם עמיתיו בצוותי המשא ומתן בשני הצדדים - אך כבר לא השתתף בשיחות באופן ישיר", דווח בעיתון. גורמים בברלין טענו בדיווח כי מאז ההאשמות של החמאס, מצרים נטלה את המושכות בניהול המשא ומתן ואף העניקו לקהיר את הקרדיט בגרימת פריצת הדרך בשיחות. "ההנהגה החדשה במצרים הביאה את השינוי", אמרו המקורות וציינו כי גם ההתקדמות בעסקה הייתה קשורה גם בעקיפין לתקרית הפריצה לשגרירות ישראל בקהיר לפני כחודש.

ואולם, בגרמניה קשרו גם את השינויים בעולם הערבי בהשגת פריצת הדרך בעסקה. "המצב הפוליטי במצרים השתנה", אמר גורם דיפלומטי בכיר בברלין. "ה'אביב הערבי' הפך את ההסכם בין ישראל לחמאס לאפשרי".

על פי הדיווחים בגרמניה, כעת מתפנה המתווך הגרמני לעסוק בעניינים אחרים הקשורים באזור. "המשימה שלו בעניין שליט הסתיימה", נכתב בעיתון. "מי שמכונה 'מר חיזבאללה' בגופי המודיעין בשל פעילותו לאורך השנים, יירתם כעת למשימות אחרות".

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

שמות האסירים שישוחררו נחשפו ברשת

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

העיתונים בישראל: גלעד חוזר הביתה 

"עסקת שליט רעה מאוד ליהודים"   

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

נועם שליט לקראת העסקה: "מחכה לראות אותו יורד במדרגות"

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

מבצע "שעת נעילה": לוחות הזמנים לחזרתו של גלעד הביתה

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט