פרופיל: "רמטכ"ל החמאס" - האיש האמון על חיי שליט

אחמד סעיד ח'ליל אל-ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של החמאס ומי שנחשב לאחת הדמויות החזקות בארגון - הוא גם האיש שניהל את מבצע חטיפתו של גלעד שליט ומי שאמון מאז החטיפה באופן אישי על שלומו של החייל. מי שהחליף את מוחמד דף בהנהגת הזרוע הצבאית של הארגון, הפך עד מהרה לדמות מרכזית בניהולו. קווים לדמותו

אל-ג'עברי. "האיש החזק בחמאס" (חדשות 2)

איש הצללים ש"מנהל" את החמאס: אחמד סעיד ח'ליל אל-ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של החמאס, הוא האיש שחתם באופן אישי על העסקה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. מי שנחשב לאחת הדמויות המשמעותיות בהנהגת הארגון, הוא שניהל את המשא ומתן בשנה וחצי האחרונות ויהיו שמייחסים לאופיו הקשה ולעקשנותו את הסיבה לעיכוב המתמשך בביצוע העסקה.

מי שהחל את פעילותו דווקא בפת"ח, נעצר בעבר על ידי ישראל - ושוחרר מן הכלא בשנת 1995. מאז, התגייס לשירות החמאס, פעל במסגרת מספר מוסדות של הארגון, נעצר פעם נוספת בשנת 1998 - ושוחרר בשנת 2000. ב-2003, לאחר ניסיון כושל נוסף לחיסולו של מפקד הזרוע הצבאית של החמאס, מוחמד דף - מונה אל-ג'עברי לתפקיד במקומו, במסגרת חילופי-גברי נרחבים בזרוע הצבאית.

אל-ג'עברי זכה לכינויים רבים בכלי התקשורת הערביים, וכך גם כאן בישראל - ובהם "האיש החזק בחמאס". הוא נמנה בראש רשימת המבוקשים לחיסול במהלך מבצע "עופרת יצוקה", אך כבר עם מינויו התברר כי מדובר במנהיג אחר שצמח בחמאס - מתוחכם, פיקח, יעיל בניהול הזרוע הצבאית ומסוכן מאוד. "הוא שינה את כללי המשחק במאבק מול ישראל", אומרים פרשנים ערביים. וכל זאת - בהופעות תקשורתיות נדירות.

המופקד הישיר על חיי שליט

על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, נוסחאות קודמות שגובשו במסגרת המגעים בין ישראל לחמאס להשגת עסקה - סוכלו ברגע האחרון, כשהגיעו לאישורו של אל-ג'עברי. היו שטענו כי שנאתו הגדולה לישראל, הזעם כי כמה ממקורביו חוסלו לאורך השנים ע"י ישראל ותחושות הנקמה, הם שהביאו אותו להחלטה לסכל פעם אחר פעם את השלמת העסקה.

לאחר חטיפתו של שליט, התברר גם לראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל בדמשק, כי אל-ג'עברי הוא שיכתיב את כללי המשחק. מאחורי הקלעים והרחק מעיני התקשורת הועברו המסרים לפיהם אל-ג'עברי הוא המופקד הישיר על חייו של שליט, האיש שניהל את מבצע חטיפתו והחזקתו בשבי מבלי ששום מידע אודות מיקומו ידלוף.

על פי הדיווחים, ניהל אל-ג'עברי גם כמה מבצעים להעברת מיקומו של שליט מבלי להיחשף - חלקם במהלך תקיפות צה"ל במבצע "עופרת ימוקה". במקביל, יש לזכור, הצליח עד היום אל-ג'עברי עצמו לחמוק מזרועות המודיעין הארוכות של צה"ל. באופן הדרגתי הפך אל-ג'עברי לאדם בעל סמכויות כמעט בלתי מוגבלות בהנהגת החמאס. גורמים בארגון טענו כי הוא שדרג משמעותית את התנהלות הזרוע הצבאית, האימונים ודרכי ההכשרה של הפעילים.

ישוב אל מאחורי הקלעים

"השתלטותו" ההדרגתית על הנהגת הארגון גררה גם לא מעט ביקורות על התנהלותו, חלקן גם דלפו לתקשורת. בחודש אפריל השנה צוטט ביומון הלונדוני "אל-קודס אל-ערבי" ראש ממשלת החמאס אסמאעיל הנייה כמי שמכנה את אל-ג'עברי כ"איש הסובל משיגעון גדלות". לא אחת הואשם אל-ג'עברי גם בכך שהחליט לחדש את מעגל האלימות מול ישראל - מבלי להתייעץ על כך עם איש מההנהגה המדינית של הארגון בעזה או בדמשק.

אך בשנה האחרונה החליט אל-ג'עברי לשנות גישה. על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, הוא החל להיות מעורב אישית גם בניהול המשא ומתן, ובאוגוסט השנה דווח לראשונה - כי בשונה מהפעמים הקודמות, יצא אל-ג'עברי אישית לנהל את השיחות העקיפות מול ישראל, ולא רק לומר את המילה האחרונה בעניינן. העיתון "אל-חייאת" דיווח כי "אל-ג'עברי ניהל המגעים העקיפים מול שליח ראש הממשלה מידן".

בכלי התקשורת הפלסטיניים טוענים כי השינוי הזה הוא שהביא, בין היתר לפריצת הדרך המשמעותית במגעים לשחרור שליט. ההודעה השבוע על השלמת העסקה, באה רק לאחר שאל-ג'עברי אישית חתם עליה. כעת, אומרים בחמאס, ישוב אל-ג'עברי אל מאחורי הקלעים, עם קרדיט גדול יותר ברחוב העזתי.

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

שמות האסירים שישוחררו נחשפו ברשת

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

העיתונים בישראל: גלעד חוזר הביתה 

"עסקת שליט רעה מאוד ליהודים"   

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

נועם שליט לקראת העסקה: "מחכה לראות אותו יורד במדרגות"

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

מבצע "שעת נעילה": לוחות הזמנים לחזרתו של גלעד הביתה

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט