פיצוץ ביהודה ושומרון? "בהחלט ייתכן"

אחרי עשור ביהודה ושומרון, מתוכו שלוש שנים כאלוף פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון עובר לעמוד בראש אגף המבצעים של צה"ל. בריאיון לחדשות 2 הוא מסכם את הקדנציה באחת הגזרות המורכבות ביותר ומדבר על האתגרים המשמעותיים בשנים הקרובות: אינתיפאדה עממית, הפסקת התיאום עם הפלסטינים והחשש מפני הגעת דאע"ש לגבול הירדני

אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון, שמסיים בימים אלו את תפקידו, היה בעימות בין הצדדים ביהודה ושומרון מיום כניסתו לתפקיד. מצד אחד המתיישבים היהודים שראו אותו כנציג של השמאל, ומהצד השני הפלסטינים שראו אותו כנציג של הכיבוש הישראלי. מי שלא זכה ליום אחד של חסד מסכם את תקופת הפיקוד של על יהודה ושומרון, ואומר: פיצוץ יכול להתרחש בכל רגע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו נערכים להתפרצות אלימה, אפילו אלימה מאוד, עם השתתפות של האוכלוסייה", אומר האלוף היוצא, שמסיים בימים אלו את תפקידו, אחד המאתגרים בצה"ל. "אני לא נביא, אני לא יכול לדעת מה יהיה, אבל האתגר שלי היה להכין את הצבא לתרחישים האפשריים, כל התרחישים האפשריים".

במציאות בה התיאום הביטחוני עם הרשות הפלסטינית עומד כל העת בסכנה, לפחות על פי הצהרות הפלסטינים, אומר אלון: "הכוחות הפלסטיניים לא עובדים עבורנו, הם רואים את עצמם כמי שמשרתים קודם כל את הפלסטינים, אבל אנחנו צריכים לדעת היכן הדברים מתחברים. מבחינתם לדוגמא, הם רוצים להילחם בחמאס. זה דבר שצריך לבדוק, לראות היכן האינטרסים המשותפים שלנו יעבדו בשביל כולם".

"תג מחיר לא נמצא במרכז האיומים מבחינתנו"

במזרח תיכון משתנה, לא בטוח שהגבול הארוך ביותר והשקט ביותר של ישראל, עם ממלכת ירדן, יישאר כזה. "ירדן מאותגרת מאוד, יש לה את דאע"ש בעירק, ג'בהת אל נוסרה בסוריה לצד אתגרים פנימיים מתמשכים. המשטר ההאשמי מוכיח בינתיים שהוא יכול להתמודד עם הדברים הללו, אבל יש בהחלט סיכוי לשינוי שישפיע גם על הגבולות שלנו. יש תיאום בינינו, אבל לדברים האלה עדיף להישאר סמויים מן העין", אומר אלון על השכנה ממזרח.

ניצן אלון בשטח, השבוע (חדשות 2)

כמי שעמד בחזית המאבק של המתנחלים ואף ספג איומים לעתים, הוא מתייחס לתופעת "תג מחיר" ולכישלון הישראלי להתמודד מולה: "הדבר הזה מונח לפתחם של כמה גופים, שהשיפור ביניהם השתפר. רואים יותר מעצרים ויותר העמדות לדין".

"יש מספר מוגבל של אירועים חמורים, אבל על סמך המודיעין שלנו אנחנו יודעים להרחיק את הגורמים הבעייתיים מהשטח. אני יודע שזה פחות טוב מהרשעה פלילית, אבל זה משפיע לחיוב על השטח. עם כל מה שקורה מסביב, התופעה הזאת היא לא במרכז האיומים מבחינתנו".